افق ۵۰ سال آینده ارتباطات !

  دیروز روز جهانی ارتباطات بود. شاید در دید اول چنین روزی از نگاه برخی مناسبتی کلیشه‌ای مانند بسیاری از مناسبت‌های تقویمی باشد اما آیا واقعاً می‌توان در عصر ارتباط به این راحتی بر مفهوم ارتباطات چشم بست؟ به گزارش ایسنا، فقط کافی است تصور کنید یک روز و تنها یک روز تلفن همراه خود […]

 

دیروز روز جهانی ارتباطات بود. شاید در دید اول چنین روزی از نگاه برخی مناسبتی کلیشه‌ای مانند بسیاری از مناسبت‌های تقویمی باشد اما آیا واقعاً می‌توان در عصر ارتباط به این راحتی بر مفهوم ارتباطات چشم بست؟

به گزارش ایسنا، فقط کافی است تصور کنید یک روز و تنها یک روز تلفن همراه خود را در محلی جا بگذارید یا برای مدت ۲۴ ساعت به اینترنت و تلفن دسترسی نداشته باشید. شکی نیست که در چنین شرایطی قطعاً بخشی از امور روزانه شما مختل شده و با مشکلات متعدد مواجه می‌شود. اصلاً حتی شاید مجبور شوید قبل از نیمه روز به هر ترتیبی شده بازگشته و تلفن همراه خود را‌ بردارید یا راه‌های مختلف را برای دسترسی حتی کوتاه مدت به اینترنت امتحان کنید.

امسال ۱۵۰ سال از زمان تشکیل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات می‌گذرد و عمر این اتحادیه وارد شانزدهمین دهه زندگی خود می‌شود زمانی که بی‌شک برای تبدیل شدن به بخشی مهم از زندگی مردم جهان کفایت می‌کند.

حال دیگر بحث ارتباطات آنقدر گسترش یافته که موضوع دسترسی به موبایل و تلفن و اینترنت محدود نشده و در سراسر دنیا بحث از شهرهای هوشمند و اینترنت اشیا است. رویدادهایی که شاید زمان چندان زیادی تا تجربه کردن آن‌ها باقی نمانده باشد و زمانی نه چندان دور زندگی ما را بیش از آن‌چه هست به بخش فاوا گره بزنند به گونه‌ای که بررسی‌های مؤسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به شبکه‌های اطلاع‌رسانی متصل هستند.

اما در ایران اگرچه پیشرفت‌های حوزه ارتباطات با تأخیری چندین ساله نسبت به سایر کشورهای دنیا رخ‌ می‌دهد اما تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۴ به استناد آمارهای رسمی تعداد خطوط تلفن ثابت دایری کشور بالغ بر ۳۰ میلیون شماره، تعداد سیم کارت واگذار شده تلفن همراه بیش از ۱۴۷ میلیون و تعداد سیم‌کارت‌های فعال بالغ بر ۷۴ میلیون بوده است.

نیاز به توضیح ندارد که هنوز پای برخی تکنولوژی‌های جدید دنیا به ایران باز نشده و بهره‌گیری از ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای عموم مردم به همین موارد محدود می‌شود.

همچنین اگرچه هنوز در کشور به‌طور گسترده باجه‌ای برای دسترسی به اینترنت در معابر شهری قرار ندارد اما حداقل هنوز با وجود قلع و قمع‌های مختلف حدود ۱۳۹ هزار باجه تلفن عمومی در کشور به حیات خود ادامه می‌دهند و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی به نزدیک ۴۸ هزار روستا رسیده است.

ضریب نفوذ تلفن ثابت هم در این سال‌ها به ۳۸٫۱۹ درصد، ضریب نفوذ مشترکین فعال تلفن همراه کشور ۲۲٫۹۴ درصد، تعداد خطوط پرسرعت اینترنت منصوبه (ثابت) ۹، ۷۵۰، ۸۲۱ خط، عداد خطوط پرسرعت اینترنت دایری (ثابت) ۸، ۶۳۳، ۸۶۱ خط، تعداد مشترکین اینترنت پرسرعت (متحرک) به ۱۵، ۹۱۳، ۳۵۲ مشترک رسیده است.

همچنین طی سال‌های گذشته پس از سال‌ها تأخیر برخی طرح‌های فن‌آورانه در کشور پیاده شده و به یمن آن‌ها اکنون مشترکان تلفن همراه می‌توانند با اما و اگرهای متعدد از رومینگ دست و پا شکسته اپراتورهای همراه استفاده کنند یا بر روی خط‌های تلفن همراه خود با فاصله‌ای چند ساله از دنیا به اینترنت ۳G دسترسی داشته باشند. حتی در برخی نقاط کلان‌شهر‌ها به شرط دسترسی به دستگاه‌های پشتیبانی کننده ۴G امکان استفاده از اینترنت نسل ۴ نیز وجود دارد.

البته با این اوصاف همچنان اپراتورهای تلفن همراه از ارایه قانونی خدماتی مانند تماس‌های تصویری منع شده‌اند و مردم به شیوه‌های مختلف در حال جایگزینی خدمات شبکه‌های اجتماعی موبایل نسبت به خدمات اپراتوری هستند.

از سوی دیگر با گذشت بیش از ۱۰ سال امسال مسؤولان وعده رونمایی از فاز اول شبکه ملی اطلاعات را داده‌اند تا شاید با آغاز به‌کار این شبکه دسترسی به محتوای داخلی برای کاربران با کیفیت بیش‌تر و هزینه کم‌تر همراه شود.

علاوه بر این طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته این طور اعلام شده که تا چندی دیگر طرح ترابردپذیری شماره‌ها که از جمله طرح‌های باقی مانده از سال‌های پیش است هم اجرایی خواهد شد تا بدین ترتیب مشترکان بتوانند در صورت نیاز با حفظ شماره خود از خدمات اپراتورهای دیگر بهره بگیرند.

در حوزه‌های دیگر نیز از سوی وزارت ارتباطات بار‌ها اینگونه اعلام شده که این وزارتخانه در تلاش است تا در این حوزه به ایجاد اشتغال ۱۰۰ هزار نفری بپردازد.

هولین ژائو، دبیر کل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) هم چندی پیش در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، شعار امسال این اتحادیه را «کارآفرینی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای تأثیر اجتماعی» اعلام کرده و با تأکید بر این‌که ITU همچنان به دنبال پیشرفت‌های آتی در حوزه ارتباطات است متذکر شده بود: امسال توجه خود را بر «کارآفرینی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات برای تأثیر اجتماعی» متمرکز می‌کنیم.

در بخش‌های دیگری از این پیام نیز اینگونه اعلام شده بود که بخش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات از جمله سودآور‌ترین و موفق‌‌ترین بخش‌ها است که شیوه برقراری ارتباطات جهانی را متحول ساخته است. با آمیزه‌ای از سیاست‌های پیشرو دولتی و اصلاحات رگولاتوری، استانداردهای بین‌المللی، نوآوری صنعتی و سرمایه‌گذاری در زیر ساخت‌ها و خدمات جدید، میلیارد‌ها نفر از مردم جهان در دوره کوتاه قابل توجهی به جامعه اطلاعاتی پیوسته‌اند. این دستاورد مشترکی است که همه می‌توانیم به آن افتخار کنیم.

بر این اساس، ما اکنون در یک شبکه محیطی هوشمند که شامل رایانش ابری، ابر داده‌ها، و برنامه‌های کاربردی جدید در زمینه‌های مختلف از حوزه سلامت گرفته تا امور مالی، قرار داریم و در حال حرکت به سوی آینده سیستم‌های حمل و نقل هوشمند و شهرهای هوشمند هستیم. با پیشرفت گسترده زیرساخت و ارتباطات، نقش خدمات و برنامه‌های کاربردی، پتانسیل رشد برای بسیاری از نقش‌آفرینان مبتکر کوچک‌تر برای ورود به بازار با راه‌حل‌های پاسخگویی به نیازهای محلی، افزایش یافته است.

صنایع کوچک و متوسط (SMEs)، استارتاپ‌‌ها و مراکز فن‌آوری پیش برندگان نوآوری و راه‌حل‌های عملی برای تسریع فرایند‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه هستند. صنایع کوچک و متوسط بیش از ۹۰ درصد کسب و کار جهانی را تشکیل می‌دهند و مبین مسیر برون رفت از فقر برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه هستند.

نقش اساسی نوآوران فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع کوچک و متوسط در نتایج اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) منعکس شده است. رهبران جهان پتانسیل اقتصادی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را برای صنایع کوچک و متوسط، همچنین نیازهای خاص آنان مثل افزایش رقابت‌پذیری خود با بالا بردن ارزش تولیدات و خدمات آن‌ها، ساده کردن مراحل اداری، تسهیل دسترسی‌ آن‌ها به سرمایه، و افزایش ظرفیت‌ آن‌ها جهت مشارکت در پروژه‌های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را دریافته‌اند.

 

اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) نیز یک سری اقدامات مرتبط از جمله طرح‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری وجوه دولتی، راهبردهای ارتقای سرمایه‌گذاری، پشتیبانی از شبکه‌های تحقیق و توسعه و فعالیت‌های صادرات نرم افزار، و همچنین پارک‌های نرم افزاری را تشویق و حمایت کرده است.