وزیر نفت خبر داد: چینی‌‌ها باز هم سکاندار میادین نفتی شدند!

  وزیرنفت از سپردن فاز دوم میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران به چینی‌‌ها خبر داد و گفت: توسعه فاز دوم این میدان‌ها که در قالب قرارداد اولیه امضا شده بود، ادامه می‌یابد. به گزارش شانا، بیژن زنگنه پس از دیدار با ژانگ یو ژیبنگ، معاون سازمان ملی انرژی جمهوری خلق چین در جمع خبرنگاران با […]

 

وزیرنفت از سپردن فاز دوم میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران به چینی‌‌ها خبر داد و گفت: توسعه فاز دوم این میدان‌ها که در قالب قرارداد اولیه امضا شده بود، ادامه می‌یابد.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه پس از دیدار با ژانگ یو ژیبنگ، معاون سازمان ملی انرژی جمهوری خلق چین در جمع خبرنگاران با اشاره به این که همکاری ایران و چین به دوران تحریم‌ها و پیش از آن بازمی‌گردد و در این سفر قرار شد روابط دو کشور گسترش یابد، افزود: ایران به چین به عنوان یک شریک راهبردی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی نگاه می‌کند که آن‌‌ها نیز به خوبی این موضوع را دریافتند.

وی با بیان این که در اجرای برخی پروژه‌ها از سوی شرکت‌های چینی مشکلاتی وجود داشت که در این دیدار درباره آن‌‌ها از جمله طرح توسعه میدان‌های مسجد سلیمان، آزادگان شمالی و جنوبی مذاکراتی انجام شد، تصریح کرد: قرار شد دو طرف در این باره پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا کارهای باقیمانده و مشکلات موجود حل شود.

زنگنه با بیان این که سپردن توسعه فازدوم میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران به شرکت‌های چینی، پذیرفته شد، یادآور شد: البته آن‌‌ها نیز باید در این زمینه مسایل خود را حل کنند.

وزیرنفت با اشاره به آمادگی ایران برای مذاکره همه جانبه با شرکت‌های چینی در چارچوب مورد پذیرش ایران درباره این که این که آیا توسعه فاز دوم میدان میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی به شرکت‌های چینی سپرده می‌شود، اظهار کرد: توسعه فاز دوم این میدان‌ها (آزادگان شمالی و یادآوران) در قالب فرم قراردادی که امضا شده است، خواهد بود، در واقع ادامه همان قرارداد اولیه است.

زنگنه درباره این که آیا طرح توسعه جامع (MDP) فازدوم میدان آزادگان شمالی و یادآوران از سوی شرکت‌های چینی ارایه شده است، افزود: طرح توسعه جامع میدان یادآوران خیلی خوب پیش رفته است اما در آزادگان شمالی بحث‌‌ها هنوز ادامه دارد.

چین، مقصد بیش از ٦٠٠ هزار بشکه نفت ایران

وی فروش نفت خام و میعانات گازی را دیگر محور مذاکران با معاون سازمان ملی انرژی چین عنوان کرد و با بیان این که چین هم اکنون بیش از ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام از ایران به صورت روزانه دریافت می‌کند، افزود: این میزان با طرح‌های که شرکت‌های چینی در حال اجرای آن هستند قابل افزایش است.

زنگنه با بیان این که همچنین در این دیدار روی ساخت تجهیزات در ایران تأکید شده است و قرار شد شرکت‌های چینی اقدام به سرمایه‌گذاری در ایران کنند، تصریح کرد: موضو‌ع‌هایی مانند گازهای فلر، مسایل مالی، فاینانس پتروشیمی نیز در این دیدار بررسی شد.

وی به توسعه پالایشگاه آبادان نیز اشاره کرد و با بیان این که حجم قرارداد توسعه این پالایشگاه با چینی‌‌ها یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون یورو است، تصریح کرد: این قرارداد به تازگی فعال شده و بقیه آن نیز باید از سوی چینی‌‌ها تأمین مالی شود.

به گفته وزیر نفت، شرکت‌های چینی همچنین می‌توانند در توسعه میدان‌های جدید نفتی و افزایش ضریب بازیافت از میدان‌های در حال بهره‌برداری چه به صورت مستقل و چه به صورت مشارکت با شرکت‌های اروپایی و آسیایی و در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی حضور یابد و اطلاعات لازم را این زمینه دریافت کنند.

 

زنگنه درباره علاقه‌مندی شرکت‌های چینی برای حضور در بخش مینی ال.ان.جی و ال.ان.جی اظهار کرد: قرار شد در این زمینه شرکت‌های چینی طرح‌هایشان را ارایه دهند و ما آن را بررسی کنیم.