حمل یک میلیون بشکه نفت به نفتکش‌های خارجی واگذار شد

     یک مقام مسؤول از پهلوگیری نفتکش‌های نروژی در پایانه‌های نفتی ایران در خلیج‌فارس خبر داد و گفت: هم اکنون ۵۰ درصد نفت ایران توسط نفتکش‌های خارجی همچون نروژ، رومانی، ژاپن و اسپانیا انجام می‌شود. به گزارش مهر، با افزایش حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به دو میلیون و ۵۰۰ هزار […]

 

 

 یک مقام مسؤول از پهلوگیری نفتکش‌های نروژی در پایانه‌های نفتی ایران در خلیج‌فارس خبر داد و گفت: هم اکنون ۵۰ درصد نفت ایران توسط نفتکش‌های خارجی همچون نروژ، رومانی، ژاپن و اسپانیا انجام می‌شود.

به گزارش مهر، با افزایش حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز، یک مقام مسؤول از واگذاری حمل دریایی نیمی از صادرات نفت خام ایران (معادل یک میلیون بشکه در روز) به نفتکش‌های آسیایی و اروپایی خبر داد.

سید ابراهیم حسینی با بیان این‌که در دوران تحریم پیش از این ٩٠ درصد نفت خام کشور را نفتکش‌های ملکی ایران جابه جا می‌کردند، گفت: هم اکنون حدود ٥٠ درصد از صادرات محموله‌های نفت خام ایران توسط نفتکش‌های خارجی انجام می‌شود.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که عمده این کشتی‌های نفتکش از کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله به اسپانیا، رومانی، نروژ، چین و ژاپن، کره جنوبی، هند و ترکیه هستند، تصریح کرد: بخشی از این کشور‌‌ها در پسابرجام خرید نفت با ایران را آغاز کردند.

رییس اداره اسناد و اطلاعات صادرات پایانه نفتی خارگ با بیان این‌که در دوره پساتحریم در برخی اوقات همزمان ۵ کشتی نفتکش در اسکله‌های پایانه نفتی خارگ پهلوگیری و اقدام به بارگیری نفت خام صادراتی ایران می‌کنند، بیان کرد: از نظر فنی مشکلی برای پهلوگیری و جداسازی کشتی‌های نفتکش آسیایی و اروپایی در پایانه‌های نفتی ایران وجود ندارد.

در شرایط فعلی توان عملیاتی برای صادرات روزانه ۶ میلیون بشکه نفت خام از پایانه نفتی خارگ وجود دارد به‌طوری که امکان پهلوگیری به‌طور همزمان ۹ فروند کشتی نفتکش در پایانه نفتی خارگ وجود دارد، از این رو هم اکنون به‌طور همزمان امکان پهلوگیری سه کشتی نفتکش در اسکله آذرپاد و شش کشتی نفتکش در اسکله تی فراهم است.

غلامحسین گرامی، رییس اداره عملیات صادرت شرکت پایانه‌های نفتی هم پیشتر با بیان این‌که هم اکنون امکان پهلوگیری همزمان ۹ کشتی نفتکش در پایانه خارگ وجود دارد، گفته است: در خارگ حتی بزرگ‌‌‌ترین کشتی‌های نفتکش با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه هم می‌توانند پهلوگیری کنند.

همزمان با به پایان رسیدن طرح استراتژیک تعمیرات اساسی خطوط لوله زیرزمینی در پایانه خارگ، عباس اسددوز، رییس پایانه نفتی خارگ اعلام کرده است: بزرگ‌‌‌ترین پایانه نفتی ایران در خلیج‌فارس آماده لغو تحریم‌ها و اجرای برنامه‌های افزایش صادرات نفت کشور است.