چیت‌چیان:مناقصه‌گران خارجی برنده باید از ۵۱ درصد تجهیزات داخلی استفاده کنند

  امضای ۲۸ قرارداد برای سرمایه‌گذاری ۱۸ هزار میلیارد ریالی وزیر نیرو بیان کرد: در شرط کردیم مناقصه حتی اگر خارجی‌‌ها برنده شدند، اجازه ندارند صد درصد تجهیزات را از کشور خود بیاورند و باید حداقل ۵۱ درصد ساخت داخل باشد. به گزارش حمید چیت‌چیان در نشست صبحانه کاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و […]

 

امضای ۲۸ قرارداد برای سرمایه‌گذاری ۱۸ هزار میلیارد ریالی

وزیر نیرو بیان کرد: در شرط کردیم مناقصه حتی اگر خارجی‌‌ها برنده شدند، اجازه ندارند صد درصد تجهیزات را از کشور خود بیاورند و باید حداقل ۵۱ درصد ساخت داخل باشد.

به گزارش حمید چیت‌چیان در نشست صبحانه کاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: یکی از مهم‌ترین تنگناهای صنعت آب و برق این است که وزارت نیرو قراردادهای متعددی با بخش خصوصی دارد؛ بخش خصوصی مطالبات زیادی از شرکت‌های وزارت نیرو دارند اما در انجام تعهداتش نمی‌تواند عمل کند.

وزیر نیرو با یادآوری مطالبات بخش خصوصی از وزارت نیرو گفت: این مسأله به درون وزارت نیرو ارتباطی ندارد؛ این گونه نیست که وزارت نیرو منابعی داشته باشد و از پرداخت آن خودداری کند؛ مشکل این است که نبود توازن بین درآمد‌‌ها و هزینه‌های وزارت نیرو، گلوی اقتصاد آب و برق را فشار می‌دهد.

وی اضافه کرد: در ۱۰ سال گذشته قیمت گاز طبیعی و بنزین در کشور نزدیک به ۱۲ تا ۱۳ برابر افزایش یافته است در حالی که قیمت آب و برق بین ۲٫۱ تا ۲٫۶ برابر افزایش یافته است.

چیت‌چیان با بیان این‌که قیمت برق ایران در هیچ جای دنیا نیست، ادامه داد: در دنیا فقط مردم ۳ کشور آمریکا، سوئیس و یک کشور اسکاندیناوی می‌توانند با درآمدشان میزان برق بیش‌تری بخرند؛ همه کشور‌‌ها قدرت خرید برقشان کم‌تر از ایران است در حالی که کشورهای اروپایی درآمد سرانه شان ۴۰ هزار دلار است.

وی افزود: یکی از زمینه‌هایی که اتاق ایران می‌تواند به صنعت آب و برق کمک کند، واقعی شدن قیمت‌هاست؛ البته نمی‌گوییم قیمت‌ها باید گران شود، بلکه معتقدیم قیمت‌ها باید واقعی شوند.

وی با بیان این‌که گران بودن قیمت آب و برق اجحاف به مصرف کننده است، تأکید کرد: اگر قیمت‌ها از میزان واقعی پایین تر باشد با مشکل کنونی مواجه می‌شویم که صنعت برق نمی‌تواند پول پیمانکار‌‌ها و نیروگاه‌ها را پرداخت کند.

چیت‌چیان پیشنهاد کرد: یک کارگروه مشترک بین وزارت نیرو و اتاق ایران تشکیل شود و در موضوع واقعی کردن آب و برق با هم همکاری کنند.

وی با اشاره به این‌که قیمت برق برای صنعت و کشاورزی کم‌تر از بخش خانگی است، گفت: بابت هر کیلووات ساعت برق مصرفی در بخش کشاورزی تنها ۱۳۰ ریال یعنی ۰٫۳ یک سنت دریافت می‌شود.

وزیر نیرو با یادآوری توانمندی‌های صنعت برق ایران، ظرفیت تولید برق در کشور را ۷۴ هزار میلیارد مگاوات بیان کرد و گفت: ایران در رتبه چهاردهم جهان و نخست منطقه قرار دارد؛ ما یک واحد شبکه سراسری برای توزیع برق داریم که در کشورهای دیگر این امکان وجود ندارد.

وی با بیان این‌که اکنون ارتباط میان شبکه برق ما با هفت کشور دیگر امکان‌پذیر است، گفت: اکنون به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان صادرکننده و از ترکمنستان وارد کننده هستیم؛ همچنین به تازگی مذاکراتی انجام شده است که تا دو سال آینده به شبکه تاجیکستان و روسیه نیز بپیوندیم.

چیت‌چیان اضافه کرد: امسال چهاردهمین سالی است که ایران بدون قطعی کامل شبکه، برق خود را ارایه می‌کند؛ در همین مدت در آمریکا، هندوستان و ترکیه به صورت مکرر این قطعی اتفاق افتاده و این موضوع نشان دهنده ظرفیت و توان بالای ایران است.

وی ادامه داد: اکنون بیش از ۹۰ درصد کل نیاز برق شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار در کشور تولید می‌شود و در بخش آب این رقم ۹۵ درصد است.

وزیر نیرو با بیان این‌که در زمینه تولید تجهیزات، کارهای پیمانکاری و مهندسی مشاور، شرکت‌های پر افتخاری در صنعت برق داریم، گفت: اکنون بیش از ۶۰۰ سد در کشور ساخته شده و ۹۰ سد نیز در دست ساخت است.

چیت‌چیان گفت: همه کارهای در حال انجام شامل مطالعات و مهندسی مشاور، پیمانکاری و ساخت تجهیزات، بدون استثنا توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و ما یک سازنده دولتی نداریم.

وی این روند را یک افتخار بزرگ برای کشور دانست که توانسته صنعتی با این عظمت را به دست بخش خصوصی جلو ببرد.

وزیر نیرو ادامه داد: البته تولد بسیاری از این شرکت‌ها در دامان دولت بوده و به مرور واگذار شده‌اند.

این عضو هیأت دولت یازدهم اضافه کرد: در زمینه آب نیز توانمندی‌های قابل توجهی داریم؛ اکنون بیش از ۱۰۰ طرح در زمینه آب و فاضلاب شهری و روستایی داریم که همه سرمایه‌گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی ادامه داد: ۴۸ تریلیون ریال (۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان) ارزش این سرمایه‌گذاری‌هاست؛ ما یک آب‌شیرین‌کن دولتی نداریم و همه فعالیت در زمینه آب‌شیرین‌کن‌‌ها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت آب را از آن‌‌ها خریداری و توزیع می‌کند.

وی گفت: اعتقاد داریم که کشور بیش از سرمایه بخش خصوصی به مدیریت و ابتکار بخش خصوصی نیاز دارد؛ اکنون بخش خصوصی وارد فعالیت‌های بسیار بزرگ‌تر در زمینه آب شده و نخستین قرارداد برای ساخت سد با سرمایه بخش خصوصی (سد چاش) در سفر اخیر رییس‌جمهور به سمنان امضا شده است.

وزیر نیرو افزود: همه پروژه‌های شیرین‌سازی آب و انتقال به استان‌های مرکزی کشور توسط بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است.

چیت‌چیان ادامه داد: وزارت نیرو و فعالیت‌های بخش آب و برق، با بخش خصوصی آمیخته و عجین است؛ در صورت خروج بخش خصوصی از این فعالیت‌ها، دولت نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد.

وی افزود: بعد از برجام، تعداد قابل توجهی شرکت‌های خارجی به‌ویژه از کره جنوبی، ژاپن، چین و آلمان به ایران آمده و پیشنهادهای خوبی برای سرمایه‌گذاری مستقیم داده‌اند.

وزیر نیرو ادامه داد: یکی از مسایلی که امروز با آن مواجهیم، این‌که برخی شرکت‌های داخلی تصور می‌کنند با ورود این سرمایه‌گذاران بازار برای بخش خصوصی محدود خواهد شد این در حالی است که اینگونه نیست و صنعت آب و برق در کنار بخش خصوصی، به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

 

چیت چیان گفت: اکنون مناقصه‌ای برای پست‌های برق ایجاد کرده‌ایم که شرکت‌های داخلی و خارجی می‌توانند در آن حضور یابند؛ در این مناقصه شرط کرده‌ایم حتی اگر خارجی‌‌ها برنده شدند، اجازه ندارند صددرصد تجهیزات را از کشور خود بیاورند و باید حداقل ۵۱ درصد ساخت داخل باشد.