پیش‌بینی وضعیت بورس کالا در سال ۹۵

  افزایش ابزارهای نوین در بورس کالای ایران، نشان از آن دارد که این بورس دوران جدیدی را در توسعه ابزارهای نوین شروع کرده و می‌تواند سال آتی را با موفقیت بیش‌تری سپری کند که در همین زمینه مدیرعامل تأمین سرمایه امید پیش‌بینی می‌کند با توجه به ورود کشور به دوران پساتحریم و خروج بخش‌های […]

 

افزایش ابزارهای نوین در بورس کالای ایران، نشان از آن دارد که این بورس دوران جدیدی را در توسعه ابزارهای نوین شروع کرده و می‌تواند سال آتی را با موفقیت بیش‌تری سپری کند که در همین زمینه مدیرعامل تأمین سرمایه امید پیش‌بینی می‌کند با توجه به ورود کشور به دوران پساتحریم و خروج بخش‌های مسکن و فولاد کشور از رکود، طی سال ۱۳۹۵ ارزش معاملات محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا با افزایش قابل توجهی همراه باشد.

حبیب‌رضا حدادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره عملکرد بخش‌های مختلف بورس کال در سال ۱۳۹۴ توضیح داد: به‌طورکلی بورس کالای ایران تحت تأثیر دو دسته عوامل حقیقی و عوامل اسمی است که در این میان می‌توان از وضعیت تولید و تقاضای کالا‌ها درکشور و توسعه بازارهای بورس کالای ایران به عنوان مهم‌ترین عوامل حقیقی و از تورم، نرخ ارز و قیمت‌های جهانی کالا‌ها به عنوان مهم‌ترین عوامل اسمی نام برد.

وی ادامه داد: با توجه به رکود اخیر در بخش‌های مسکن و فولاد کشور، ارزش معاملات محصولات صنعتی و معدنی سال گذشته در بورس کالا کاهش یافته است؛ در بخش محصولات پتروشیمی نیز بورس کالا افت ارزش معاملات را در سال گذشته با توجه به وضعیت بازارهای جهانی و داخلی تجربه کرده است. این در حالی است که ارزش معاملات در بخش کشاورزی نیز با توجه به اجرایی شدن آیین‌نامه ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی و همچنین تعاملات مطلوب صورت گرفته با وزارت جهادکشاورزی، رشد چشمگیری داشته است.

به گفته وی طی یک سال اخیر با توجه به عدم رونق بازار نقدی سکه در این مدت و کاهش نوسانات قیمت سکه طلا، شاهد کاهش ارزش معاملات قراردادهای آتی در این بورس بوده‌ایم؛ اما در مجموع با توجه به شرایط رکود اقتصادی کشور و تأثیر تحریم‌ها بر بخش‌های مختلف اقتصادی، عملکرد بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه مناسب ارزیابی می‌شود.

مدیرعامل تأمین سرمایه امید به نقش بورس کالای ایران در صنعت تأمین مالی کشور اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین اقدامات بورس کالا در سال ۱۳۹۴ می‌توان به تأمین مالی شرکت‌های معدنی، پتروشیمی و فولادی اشاره کرد. همچنین ایجاد امکان دسترسی برخط کارگزاران و فعالان بازار به سیستم معاملاتی بورس کالای ایران از دیگر نوآوری‌های بورس در سال ۱۳۹۴ بوده است. قراردادهای سلف، اوراق سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق‌های کالایی و ارزی از جمله ابزارهای مالی در بورس کالای ایران است که می‌توان از آن‌ها برای تأمین مالی صنایع استفاده کرد. تأمین مالی با کم‌ترین هزینه، درکوتاه‌‌ترین زمان، بدون بوروکراسی اداری و بر اساس قراردادهای اسلامی و توان عرضه کننده از جمله ویژگی‌های قرارداد سلف موازی استاندارد در بورس کالا است.

حدادی ادامه داد: بورس کالای ایران در راستای توسعه و رونق هر چه بیش‌تر تأمین مالی صنایع و شرکت‌ها برنامه‌هایی دارد که از جمله می‌توان به ترویج و فرهنگ‌سازی هدفمند در حوزه قراردادهای مشتقه در تعامل با دستگاه‌های سیاست‌گذار و فعالان بازار، توسعه تعاملات بورس کالای ایران با شرکت‌های کارگزاری به عنوان بازوی بازاریابی این نهاد در راستای تقویت شبکه بازاریابی و توسعه تعاملات با بانک‌ها و صندوق‌های ضمانت به منظور کمک به تأمین مالی خریداران کالا از طریق بورس کالای ایران جهت گسترش معاملات نسیه، اشاره کرد.

وی نقش اصلی بورس کالا را ایجاد بازاری منسجم، سازمان یافته و قانونمند برای تسهیل معاملات نقدی و آتی کالا عنوان کرد و گفت: طراحی و تنوع بخشی به ابزارهای تأمین مالی از جمله وظائف اصلی تأمین سرمایه‌ها است. در این راستا تأمین سرمایه امید از طریق تأمین مالی تخصصی برای صنایع مختلف، ابزارهای متناسب با شرایط و نیازهای هریک از صنایع و شرکت‌ها را جهت تأمین مالی آن‌ها فراهم می‌آورد. بدون شک، برقراری ارتباطات مؤثر بین بورس کالا و تأمین سرمایه امید در حوزه تبادل اطلاعات و نیز افزایش تعاملات می‌تواند، گامی مؤثر در راستای گسترش تأمین مالی در بازار سرمایه کشور باشد.

حدادی همچنین در پاسخ به این‌که با توجه به مسایل ذکر شده، بورس کالا باید چه نقشی داشته باشد؟ و چه برنامه‌ها و زیرساخت‌هایی را برای فعالیت بیش‌تر شرکت‌های تأمین سرمایه پدید بیاورد؟ عنوان کرد: در حال حاضر و با توجه به این‌که هنوز برخی از ابزار مشتقه عملیاتی نشده‌اند، نقش شرکت‌های تأمین سرمایه در بورس کالا محدود به انتشار و بازارگردانی اوراق سلف برای کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا است. بورس کالا می‌تواند با صدور مجوز و عملیاتی شدن انتشار ابزارهای مشتقه در بخش‌های مختلف از قبیل مشتقات روی محصولات کشاورزی، فلزات و انرژی به ایفای نقش تأمین سرمایه‌ها در بورس کالا بیش از پیش کمک کند. همچنین این بورس می‌تواند با توسعه دسترسی برخط کارگزاران و فعالان بازار به سیستم معاملاتی بورس کالای ایران، به تسهیل هر چه بیش‌تر فرایند تأمین مالی از طریق تأمین سرمایه‌ها کمک شایانی کند.

وی درباره فعالیت‌های بورس کالا در سال آتی و نقش بورس کالا در سال ۱۳۹۵ توضیح داد: در مجموع با توجه به جوان بودن این بازار در ایران و فضای علمی رو به رشد در این حوزه و نیز فضای پساتحریم، پیش‌بینی می‌شود در سال آتی و سال‌های آینده، این بازار بیش از پیش به عنوان یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه کشور ایفای نقش کند.

 

حدادی به بزرگ‌ترین چالش پیش روی تأمین مالی از طریق بورس کالا و راهکارهایی برای آن اشاره کرد و گفت: تأمین مالی از طریق بازار سرمایه در مقایسه با تأمین مالی از طریق بازار پول در ایران از پیشینه کم‌تری برخوردار است. برهمین اساس به رغم انجام تأمین مالی وسیع از طریق بازار سرمایه در سالیان اخیر، بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران از شناخت کافی در این خصوص برخوردار نیستند. آمار‌ها حاکی از آن است که به تدریج و با افزایش شناخت و آگاهی ناشران (بانیان)، استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی رو به افزایش است؛ از این رو بورس کالا می‌تواند با آگاهی بخشی و بالابردن سطح شناخت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به توسعه و پیشرفت هر چه بیش‌تر این بازارکمک کند. همچنین، شرکت‌های سرمایه‌گذاری انتظار دارند که بورس کالا فرایند اخذ مجوز انتشار اوراق را تسریع کند؛ برقراری ارتباطات مؤثر بین بورس کالا و تأمین سرمایه‌ها در حوزه تبادل اطلاعات و نیز افزایش تعاملات می‌تواند راهکاری مناسب در جهت رشد و توسعه روابط بین این دو نهاد بازار سرمایه باشد.