بعد از ۴ماه یک سرمایه‌گذار خارجی هم نیامد

    نایب رییس اتاق بازرگانی گفت: این همه هیأت تجاری هم که به کشور آمده است تغییر قابل لمسی را در اقتصاد ایران ایجاد نکرده‌اند. به گزارش نسیم، علاء میرمحمد صادقی در خصوص تأثیرات اجرای برجام بر اقتصاد کشور در چهار ماه گذشته اظهار‌ کرد: بعد از برجام فعالیت‌هایی برای گشایش در اقتصاد انجام […]

 

 

نایب رییس اتاق بازرگانی گفت: این همه هیأت تجاری هم که به کشور آمده است تغییر قابل لمسی را در اقتصاد ایران ایجاد نکرده‌اند.

به گزارش نسیم، علاء میرمحمد صادقی در خصوص تأثیرات اجرای برجام بر اقتصاد کشور در چهار ماه گذشته اظهار‌ کرد: بعد از برجام فعالیت‌هایی برای گشایش در اقتصاد انجام شده، ولی هنوز قابل لمس نیست. تعدادی پیام سوئیفت انتقال پیدا کرده اما بسیاری از ارتباطات بانکی هنوز وصل نشده و معلق است.

وی افزود: بانک‌های خارجی به خصوص بانک‌های اروپایی هنوز آماده کار کردن با ایران نیستند. مسؤولان آمریکایی همواره دو پهلو صحبت می‌کنند و با صراحت نمی‌گویند که برای کار کردن بانک‌های اروپایی با ایران مانع تراشی نمی‌کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی تصریح‌ کرد: بانک‌های اروپایی هنوز اطمینان صددر‌صد ندارند که با کار کردن با بانک‌های ایرانی از سوی آمریکایی‌‌‌ها جریمه نمی‌شوند. خوب است که مسؤولین در این زمینه مذاکراتی را با آمریکایی‌‌‌ها داشته باشند و این مسأله را به‌طور شفاف روشن کنند.

میرمحمد صادقی گفت: بانک‌های اروپایی به دنبال منافع خودشان هستند و چون بعضی از آن‌‌‌ها در دوران تحریم از بابت کار کردن با ایران جرایم سنگینی را دادند، هنوز از آمریکایی‌‌‌ها می‌ترسند. این بانک‌ها در آمریکا شعباتی را دارند و با این کشور همکاری می‌کنند، بنابراین نمی‌خواهند با همکاری با ایران فرصت همکاری با آمریکایی‌‌‌ها را از دست بدهند.

وی با انتقاد از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای بیان ‌کرد: بهتر بود مسؤولان ما در همان زمان اجرای برجام تمهیدی را می‌اندیشیدند که آمریکایی‌‌‌ها صراحتاً کار کردن بانک‌های اروپایی با ایران را بلامانع بدانند. در حال حاضر هم آقای ظریف و دیگر مسؤولان مذاکره‌کننده هسته‌ای این فرصت را دارند که این بند را در برجام لحاظ کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با بی‌اثر دانستن برجام بر اقتصاد کشور در ۴ ماه گذشته خاطرنشان‌ کرد: در ۴ ماهی که از اجرای برجام گذشته است، هنوز اتفاق عملی انجام نشده است و تنها در محافل اقتصادی اروپا این صحبت مطرح است که ایران در گذشته بازار بسیار خوبی برای اجناس اروپایی بوده است و بنابراین آن‌‌‌ها دوباره به دنبال بازگشت به بازار ایران هستند.

میرمحمدصادقی تصریح‌ کرد: این همه هیأت تجاری هم که به کشور آمده است تغییر قابل لمسی را در اقتصاد ایران ایجاد نکرده‌اند. هنوز هیچ سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری به ایران نیامده و ما منتظریم که در آینده این اتفاق بیفتد. اگر مسأله مبادلات بانکی حل شود آینده بهتری را در زمینه حل مشکلات اقتصادی در پیش خواهیم داشت.

وی با اشاره به بدتر شدن وضع معیشت مردم در دولت حسن روحانی گفت: در ۳ سال گذشته وضع زندگی مردم بدتر شده چون خیلی کار‌‌ها متوقف است. از جمله آن‌‌‌ها می‌توان به صنعت ساختمان اشاره کرد. اگر صنعت ساختمان راه بیفتد صنوف مختلفی به فعالیت مشغول می‌شوند.

این فعال اقتصادی اظهار‌ کرد: با تحرک در بخش ساختمان اشتغال ایجاد می‌شود و خود به خود قدرت خرید در مردم بالا رفته و می‌توانند نیازهای خود را تأمین کنند. فروشندگان مصالح ساختمانی گرفتار موجودی انبارهایشان هستند که خریداری ندارد. راه افتادن صنعت ساختمان تا حد زیادی اقتصاد ما را از رکود خارج می‌کند.

میرمحمدصادقی عنوان ‌کرد: در دولت آقای روحانی کارهای خوبی انجام شد که برجام یکی از این کار‌‌ها بود زیرا زحمات زیادی برای آن کشیده شد. اما طرف‌های مقابل ما خیلی افراد ناجنس و غیرمتعهدی هستند که به قراردادهایشان خیلی پایبند نیستند.

 

وی در خصوص عملکرد تیم اقتصادی دولت بیان‌ کرد: تیم اقتصادی دولت در حال تلاش است اما به آن توفیق مورد نظر دست پیدا نکرده است. وزرای اقتصادی دولت نسبتاً خوب و با سابقه هستند ولی در عین حال جو جهانی مانند قبل نیست و این باعث شده که آن‌‌‌ها موفق نباشند.