هشدار! آدرس‌های اینترنتی رو به اتمام

    نسخه ۴ پروتکل اینترنت دیگر توان پاسخگویی نیاز‌ها را ندارد و عبور به نسخه ۶ ضروری شده است و بازنگری در سیستم‌های شبکه‌ای و تغییر پیکربندی صد‌ها میلیون کامپیوتر در سراسر جهان را می‌طلبد. در این راستا برای نخستین بار در ایران، با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فن‌آوری اطلاعات، تست IPv6 […]

 

 

نسخه ۴ پروتکل اینترنت دیگر توان پاسخگویی نیاز‌ها را ندارد و عبور به نسخه ۶ ضروری شده است و بازنگری در سیستم‌های شبکه‌ای و تغییر پیکربندی صد‌ها میلیون کامپیوتر در سراسر جهان را می‌طلبد. در این راستا برای نخستین بار در ایران، با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فن‌آوری اطلاعات، تست IPv6 بر بستر موبایل توسط اپراتور دوم با موفقیت انجام شد.

به گزارش ایسنا، آدرس IP یا Internet Protocol Address شناسه‌ای است که پروتکل به وسیله آن می‌فهمد که داده‌ها یا درخواست‌ها به کدام کامپیوتر فرستاده یا از کدام یک دریافت خواهند شد.

پروتکل IPv4 از آدرس‌های ۳۲ بیتی تشکیل شده است؛ بدین معنی که این فضا اجازه آدرس‌دهی حدود ۴٫۳ میلیارد آدرس را می‌دهد، در حالی که IPv6 از آدرس وب ۱۲۸ بیتی تشکیل شده که امکان بهره‌گیری از دو به توان ۱۲۸ آدرس یکتا را امکان‌پذیر می‌کند ‌و ظرفیت میلیارد‌ها آدرس جدید را دارد.

افزایش فضای آدرس‌دهی، پیکربندی خودکار، امنیت بالاتر، مسیریابی کاراکتر، سهولت در ارتباطات چندگانه و پشتیبانی قوی از امکانات چندبخشی از جمله مزایای نظام آدرس‌دهی نسخه ۶ است که در سند راهبردی گذر به این نظام در مهرماه سال ۹۰ و از سوی کمیته راهبری مهاجرت به IPv6 و گروه ضربت مهاجرت به IPv6 ایران تدوین شد.

همچنین همایش گذر از IPv4 به IPv6 در آبان ۹۳ برگزار شد و محمود واعظی در این همایش از اتمام ظرفیت IPv4 سخن گفت و با اشاره به ما مشکلات ایران در این زمینه، لزوم گذر از IPv4 بهIPv6 را تشریح کرد.

واعظی در آن زمان اعلام کرد ما نسبت به موقعیت کشور و برنامه پنجم توسعه بسیار عقب هستیم و ادامه این عقب‌ماندگی موجب گسترش شکاف بین ایران و جهان از نظر تکنولوژی می‌شود و ما برای تعامل با دنیا مجبوریم این گذر را با سرعت بیش‌تری طی کنیم که از نظر صنعت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات نیز سودآور است.

سیدمحمدحسن محمدفر – عضو کمیته گذر از IPv4 بهIPv6 – نیز در آن همایش نسبت به وضعیت ایران در این گذر ابراز تأسف و اعلام کرد تقریباً ۱۰ درصد از کاربران منطقه به IPv6 گذر کرده‌اند و کشورهای متعددی هستند که ضریب استفاده از IPv6 در آن‌‌ها به ۹ هم رسیده است، در حالی که در کشور ما هنوز استفاده‌ای از IPv6 صورت نگرفته و تنها در برخی بخش‌ها تجهیزات مربوط به این حوزه آماده شده است.

با توجه به این‌که تقریباً از سال ۲۰۱۲ دیگر IPv4 کارکرد ندارد، در سطح بین‌المللی طی سال‌های گذشته تلاش‌های متعددی در حوزه گذر به IPv6 صورت گرفته و حدود ۷۶ درصد از کشور‌ها به IPv6 مهاجرت کرده‌اند و اگر ما خود را به این سطح نرسانیم در آینده از نظر فنی با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد.

در همین راستا علی‌اصغر انصاری – معاون توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات- نیز از فراهم شدن زیرساخت فنی مورد نیاز برای پشتیبانی از آدرس‌های عددی نسخه شش و آمادگی زیرساخت فنی برای پشتیبانی از IPv6 خبر داد.

به اعتقاد جهانگرد -رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران- با وجود این‌که در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون IPv4 در کشور فعال است، با کمبود مواجه هستیم و با توجه به مطالعات صورت‌گرفته و به منظور پیاده‌سازی سرویس‌های جدید، حدود ۴ برابر ظرفیت فعلی به آدرس‌های عددی اینترنتی (IP) نیاز داریم.

وی در همایش گذر از IPv4 به IPv6به هماهنگی‌هایی که در این زمینه با اپراتورهای اصلی شبکه ثابت و موبایل و همچنین شرکت ارتباطات زیرساخت صورت گرفته اشاره و اظهار کرده بود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این گذر حدود ۵ تا ۶ سال زمان خواهد برد، زیرا ما نمی‌خواهیم به سازمان‌های مختلف و بخش‌هایی که تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مطابق باIPv4 را خریداری کرده‌اند، فشاری وارد شود.

در حال حاضر مهاجرتی در این حوزه صورت نگرفته است، اما برخی مؤسسات تجهیزات متعلق به IPv6 را خریداری کرده‌اند که به صورت پایلوت و با همکاری شرکت‌هایی مانند شرکت‌های ارتباطات زیرساخت و مخابرات استان تهران به‌طور آزمایشی اجرای این طرح دنبال می‌شود.

 

طبق اظهارات جهانگرد تا سال ۱۳۹۷ به تدریج حذف دامنه‌های IPv4 آغاز خواهد شد و این گذر در ایران تا سال ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت.