فریدونکنار قتلگاه پرندگان مهاجر

  فریدونکنار به قربانگاه و کشتارگاهی برای پرندگان مهاجر تبدیل شده، منطقه‌ای که میزبانی آن بوی خون گرفته و لزوم ورود دستگاه‌های ذی‌ربط برای مقابله با این بحران بیش از پیش احساس می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زیستگاه‌های موقت پرندگان مهاجر در ایران به چالشی جدی برای عرصه زیست‌محیطی تبدیل شده است. مناطقی که […]

 

فریدونکنار به قربانگاه و کشتارگاهی برای پرندگان مهاجر تبدیل شده، منطقه‌ای که میزبانی آن بوی خون گرفته و لزوم ورود دستگاه‌های ذی‌ربط برای مقابله با این بحران بیش از پیش احساس می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زیستگاه‌های موقت پرندگان مهاجر در ایران به چالشی جدی برای عرصه زیست‌محیطی تبدیل شده است.

مناطقی که روزگاری محیطی امن و آرام برای پرندگان مهاجر محسوب می‌شد، امروز به قربانگاهی برای آن‌‌ها مبدل شده است.

طبق اظهارات اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس و استاد حیات وحش، در طول سال بالغ بر ۴۰۰ هزار پرنده مهاجر در ایران قربانی می‌شود، مرگی که هدیه شوم صیادان و مافیای شکار به بال‌‌ها و قلب‌های تپنده‌ای است که فواصل، کشور‌‌ها و قاره‌های بسیاری را می‌پیمایند و به امید اندکی استراحت در زیستگاه‌های ایران فرود می‌آیند، فرودی که پایان تمامی پروازهای تعداد قابل توجهی از آن‌‌ها محسوب می‌شود.

سخن از منطقه فریدون کنار است، منطقه‌ای در شما کشور که گویی قربانی شدن پرندگان در آن تمامی ندارد.

تجارت پرسود شکار پرندگان

چندی پیش کهرم در گفت‌و‌گویی با رسانه‌ها از منطقه فریدونکنار به عنوان کشتارگاه پرندگان یاد کرد و گفت: مدت‌های بسیاری است که صید و شکار پرندگان به تجارتی پرسود برای صیادان تبدیل شده است.

وی می‌افزاید: به همین دلیل است که در جای‌جای منطقه مذکور، تورهای هوایی برپا شده و با شروع فصل سرما، پرندگان مهاجر دسته‌دسته، قربانی این شیوه مرگبار می‌شوند، شیوه‌ای غیرانسانی که گویی هیچ دستگاهی نیز توان مقابله با آن را ندارد (که اگر داشت، شاهد چنین تلفات و کشتارهای سنگین و پرتعدادی از گونه‌های پرندگان مهاجر در این خطه نبودیم).

انعکاس کشتار فریدونکنار در افکار عمومی جهان

روی دیگر سکه کشتار پرندگان مهاجر توسط صیادان و شکارچیان غیرمجاز، معطوف به اخبار بدی می‌شود که متأسفانه در رسانه‌های غربی منتشر می‌شود.

روزنامه فرانسوی لوموند به عنوان یکی از معروف‌‌‌ترین نشریات جهان، چندی پیش با نام بردن از فریدونکنار، پیشنهاد تحریم گردشگری را در این منطقه مطرح کرد و از گردشگران اروپایی خواست تا به دلیل چنین پرنده‌کشی‌هایی از سفر به این منطقه اجتناب کنند.

البته این ادعا و سکوت رسانه مذکور در خصوص بسیاری از جنایت‌های انسانی با دستان خون‌آلود سیاستمداران و نظامیان غربی، خود جای بحثی جدی را می‌طلبد که در این مجال نمی‌گنجد، اما فارغ از چنین سو‌ءاستفاده‌های نخ‌نما شده تبلیغاتی، نباید از نظر دور داشت که نفس پرنده‌کشی آن هم با این میزان و حجم به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

میزبانی تالاب‌های ایران از ۴ میلیون پرنده

آنچنان که کهرم، کارشناس محیط‌زیست و حیات وحش در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها عنوان کرده، سالیانه قریب به ۴ میلیون پرنده، پای در این آب و خاک می‌گذارند تا مدتی از حیات خود را در این منطقه وسیع و پهناور سپری کنند و بعد از استراحتی نسبتاً کوتاه، عزم پرواز را برای هدف، مقصد و نقطه‌ای دیگر جزم کنند.

پرندگانی که طبق اظهارات کهرم، گونه‌های متعددی از اردک‌ها، غازها، قوها، درناها، حاجی‌لک‌لک‌‌ها و… در بین آن‌‌ها مشاهده می‌شود که در جستجوی یافتن غذا سیبری را ترک می‌کنند و پای به این خطه از خاورمیانه می‌گذارند.

اما طبق آمار موجود ۱۰ درصد از ۴ میلیون پرنده مهاجر در تور صیادان کمین کرده در برخی از تالاب‌‌ها و زیستگاه‌های پرندگان اسیر می‌شوند، اسارتی که رهایی از آن با مرگ محقق می‌شود.

از ضرب و شتم خبرنگاران و فعالان زیست‌محیطی، تا اقتدار مافیای شکار

یکی از انتقادات کهرم، به ضعف مسؤولان در برخورد با شبکه سازمان یافته صید غیرمجاز در فریدونکنار باز می‌گردد، وی معتقداست پشت پرده شکار‌‌ها و صید پرندگان مهاجر، مافیای قدرتمندی است که حتی اجازه ورود خبرنگاران به مناطقی که تور پهن کرده‌اند را نیز نمی‌دهند و از ضرب و شتم خبرنگاران و فعالان زیست‌محیطی نیز ابایی ندارند.

 

این فعال زیست‌محیطی و کارشناس حیات وحش در گفت‌و‌گویی که در رسانه‌ها منعکس شد، با بیان ضرورت برخورد قاطعانه دستگاه‌های متولی و قضایی، عنوان کرد: آنچه که به عنوان دلیل و توجیهی برای آزاد کردن صیادان غیرمجاز مطرح می‌شود، معطوف به این موضوع است که شکار پرندگان معیشت ساکنان این منطقه را تأمین می‌کند اما به عقیده کهرم باید برخوردهای جدی تری در برابر چنین افعالی که حیثیت کشور را خدشه دار می‌کند لحاظ شود.