کرباسیان:تصمیمات مدیریتی صحیح، ایران را جزو ۱۰ اقتصاد برتر جهان قرار می‌دهد

  رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با داشتن نیروهای انسانی ماهر، نفت و گاز و معدن، دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت ژئوپولتیکی خود در صورت تصمیمات مدیریتی صحیح، حتما می‌تواند در ردیف ۱۰ کشور اول اقتصادی دنیا قرار بگیرد. به گزارش مناقصه‌مزایده به […]

 

رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با داشتن نیروهای انسانی ماهر، نفت و گاز و معدن، دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت ژئوپولتیکی خود در صورت تصمیمات مدیریتی صحیح، حتما می‌تواند در ردیف ۱۰ کشور اول اقتصادی دنیا قرار بگیرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان که در مراسم اختتامیه اولین کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی در سالن همایش‌های رازی تهران سخن می‌گفت، افزود: مدیر در توسعه، ایجاد اشتغال و تصمیم‌گیری‌های به موقع نقش اساسی دارد.

 وی تصریح کرد: مدیریت یک علم و نیاز کشور‌‌ها و واحدهاست؛ از همین رو کشور باید به سمت مدیریت صحیح برود.

رییس هیأت عامل ایمیدرو، چالش اصلی صنعت کشور‌‌ها در دهه آینده را «قیمت تمام شده» دانست و گفت: علم مدیریت در کنار تجربه نقش اساسی در پیشبرد امور دارد. کرباسیان ادامه داد: صادرات، حیات یک صنعت است و صنعت زمانی می‌تواند حرکت کند که به صادرات وابسته باشد و این امر به قیمت و کیفیت بستگی دارد.

کرباسیان با بیان این‌که دولت بهبود فضای کسب و کار، به‌کارگرفتن بخش خصوصی در حوزه اقتصاد و کوچک کردن دولت را در برنامه دارد، گفت: متأسفانه به جای این‌که از دولتی بودن اقتصاد به سمت بخش خصوصی حرکت کنیم، به سمت خصولتی شدن رفته‌ایم که یک مشکل مدیریتی در کشور است و برای اقتصاد جای نگرانی دارد.

وی افزود: بهره‌وری، موضوع بسیار مهم در صنعت است؛ چون که اکنون در بسیاری از بخش‌ها بهره‌وری مناسب نیست.

کرباسیان با ذکر مثالی از کشور چین توضیح داد که این کشور با سرمایه‌گذاری درست و بهره‌وری مناسب طی یک دوره ۲۰ ساله موفق شد تا ۵۰ درصد ظرفیت تولید صنایع معدنی جهان را به خود اختصاص دهد و به جایگاه کنونی برسد به گونه‌ای که همچون فیل وقتی حرکت کند اقتصاد دنیا دچار افت و رونق می‌شود. مثال عینی آن موضوع فولاد در سال ۲۰۱۵ است که کشورهایی همچون آمریکا را وادار به اعمال ۱۰۰ درصدی تعرفه بر واردات تولیدات فولاد چین کرد.

وی افزود: به دلیل وجود درآمدهای نفتی و سایه نفت و گاز و سایه سیاست بر اقتصاد کشور، پیشرفت مهمی نداشته‌ایم و در حوزه معدن سرمایه‌گذاری کافی نشده است.

کرباسیان تصریح کرد: به ازای هر یک واحد معدن، استخراج و فراوری آن حداقل سه واحد ارزش افزوده ایجاد می‌کند که به عنوان مثال سال ۲۰۱۵ در آمریکا با برداشت حدود ۸۰ میلیارد دلار مواد معدنی، و فرآوری آن‌ها، این رقم در یک چرخه به ۷۰۰ میلیارد دلار و بعد از آن در حوزه‌های صنایع پایین دستی تا ۲۴۰۰ میلیارد دلار رسید.

وی با بیان این‌که معدن ۱۴ درصد سهم در تولید ناخالص داخلی آمریکا دارد اما در ایران با وجود ۵۷ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده، سهم بخش معدن با احتساب صنایع معدنی تنها ۶ درصد است که نشان می‌دهد هنوز خیلی جای توسعه دارد.

کرباسیان با اشاره به حضور بخش خصوصی ایران در معدن خواستار حرکت در مسیر کارآفرینی شد و گفت: مزیت خوبی که درکنار معادن ایران وجود دارد، وجود انرژی است که باعث می‌شود ارزش‌افزوده ذخایر معدنی افزایش یابد و به عنوان مثال با ترکیب شدن سنگ آهن با گاز، فولاد تولید می‌شود و وجود گاز با بوکیست تبدیل به آلومینیم با ارزش بالا می‌شود.

وی در عین حال به کمبود آب به عنوان یکی از چالش‌‌ها یاد کرد و افزود: در دنیا به‌طور میانگین ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی، ۱۲ درصد در بخش صنعت و ۱۸ درصد شهری است اما در ایران ۹۲ درصد در بخش کشاورزی و دو درصد در صنعت استفاده می‌شود و همین مسأله باعث شده تا رشد صنعت در برخی بخش‌ها کند باشد درصورتی که با سرمایه‌گذاری مناسب می‌توان این مشکل را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

 

رییس هیأت عامل ایمیدرو تصریح کرد: از حدود دو سال گذشته و در دولت جدید در سطح ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی توسط ایمیدرو شروع شده که باعث می‌شود با معادن جدید کشف شده، به دنبال سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی جهت توسعه کشور ایجاد اشتغال رفت.