معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده:تبعیض‌های آزمون‌های استخدامی رفع شود

  معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: براساس اولویت‌ها و نیازهای شناسایی شده زنان بالای ۱۸ سال، اولویت‌های آنان به ترتیب رفع تبعیض، امنیت و حمایت‌های حقوقی بوده است. به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی در نشست هم‌اندیشی با جوانان منتخب که در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، افزود: در ۳ سال اخیر […]

 

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: براساس اولویت‌ها و نیازهای شناسایی شده زنان بالای ۱۸ سال، اولویت‌های آنان به ترتیب رفع تبعیض، امنیت و حمایت‌های حقوقی بوده است.

به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی در نشست هم‌اندیشی با جوانان منتخب که در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، افزود: در ۳ سال اخیر بررسی‌های همه جانبه‌ای انجام داده‌ایم که آخرین آن تهیه گزارش مسایل زنان ایران در ۸ استان بود.

وی در پاسخ به پرسش یکی از جوانان در زمینه علت ممانعت از حضور زنان در ارکسترهای موسیقی، گفت: بیش از آن‌که چنین برخوردهایی ریشه فقهی داشته باشد، سلیقه‌ای است. با این‌که این برنامه‌ها در چارچوب قانون و موازین مجوز می‌گیرند برخورد با آن‌ها سلیقه‌ای است البته چنین برخوردهایی با موضوعات دیگری مانند عفاف و حجاب نیز ممکن است رخ دهد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به رویکرد فرهنگی رییس‌جمهور، گفت: دکتر روحانی در برنامه‌های فرهنگی خود پیش از انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که دولت به دنبال توسعه امنیت و اخلاقیات است و هدف آن دستیابی به دولت فرهنگی است و نه فرهنگ دولتی.

مولاوردی در پاسخ به مطالبات مطرح شده از سوی جوانان، اظهار کرد: ناامیدی و موج مهاجرت، مسأله عمومی جوانان جامعه ماست و زن و مرد نمی‌شناسد البته دختران به دلیل جنسیت خود مسایل مضاعفی را تجربه می‌کنند و به همین علت نیازمند توجه ویژه‌ای هستند که این موضوعات طی یک روند شکل گرفته و مسبب آن دولت یازدهم نیست چرا که مجموع اقدامات انجام شده و کارهای انجام نشده موجب به وجود آمدن چنین وضعیتی شده است.

وی درباره برنامه‌های دولت برای تزریق امید، گفت: ایجاد انگیزه خدمت در نیمی از سرمایه‌های انسانی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که نیمی از جامعه ایران را دختران تشکیل می‌دهند و سرمایه‌گذاری نظام برای آن‌ها بحث بسیار مهمی است.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در سه سال اخیر تلاش کرده‌ایم مقصر و موانع اصلی بهره‌گیری از توانمندی‌های دختران جوان را پیدا کنیم. تفاوت معناداری در دسترسی زنان و مردان جامعه ما به موقعیت‌های مختلف وجود دارد. مردان بیش‌تر موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی را در دست دارند و زنان بیش‌تر به موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی دسترسی دارند البته به این معنا نیست که آنان بیش‌تر از مردان در این موقعیت‌ها قرار دارند.

مولاوردی با بیان این‌که چالش اصلی عدم دسترسی عادلانه زنان به منابع و فرصت‌های اقتصادی و سیاسی است، گفت: در ۳ سال اخیر تلاش کرده‌ایم حساسیت‌ها را نسبت به این چالش‌‌ها جلب، ظرفیت‌ها را شناسایی و تا حد امکان مدیریت کنیم و با همکاری و هم‌افزایی در جهت رفع چالش‌‌ها سعی کنیم.

وی با اشاره به تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر ارتقای سرمایه اجتماعی، گفت: با این انتخابات سرمایه اجتماعی رو به ترمیم رفت، این وضعیت باید حفظ شود. زنان و جوانان با رای خود به برنامه‌های دولت اعتماد کردند دولت هم باید اعتماد خود به صلاحیت، شایستگی و توانمندی‌های آنان را نشان دهد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: اعتماد دولت به زنان باید افزایش یابد. علاوه بر آن اعتماد به نسل زنان نیز باید بیش‌تر شود. در این زمینه برنامه‌های مختلفی را تدارک دیدیم و معاونت امور زنان و خانواده به همراه معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و وزارتخانه‌های فعال در حوزه اجتماعی در این زمینه تلاش‌هایی کردند.

مولاوردی در پاسخ به مطالبه یکی از جوانان در زمینه وجود تبعیض در آزمون‌های استخدامی میان دختران و پسران، گفت: زمانی که شرایط آزمون استخدامی سال گذشته اعلام شد ما پیگیری‌های لازم را انجام دادیم اما به نتیجه نرسید. از معاون اول رییس‌جمهور درخواست کردیم که این تبعیض‌ها در استخدام‌ها رفع شود.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این‌که مأموریت معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری ایجاد اشتغال نیست، تأکید کرد: وظیفه این معاونت هماهنگی بین دستگاه‌ها، رصد و پیگیری تحقق وظایف دستگاه‌ها در حوزه زنان و خانواده است.

وی با اشاره به تدوین سند توان‌افزایی و حمایت اجتماعی، گفت: در حال تدوین سند توان‌افزایی و حمایت اجتماعی از زنان با مشارکت وزارت کار و رفاه اجتماعی هستیم. یکی از مباحث این سند خودداری از وجود چنین تبعیض‌‌ها و محدودیت‌های استخدامی برای زنان است.

مولاوردی درباره اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری، اظهار کرد: برای مدت یکسال اجرای آزمایشی این قانون تمدید شد و براساس این قانون، افراد استخدام مادام‌العمر نمی‌شوند بلکه استخدام‌‌ها کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت خواهد بود و براساس عملکرد افراد مدت زمان آن قابل تمدید است.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این‌که دغدغه اصلی دولت رفع بیکاری است، گفت: دستیابی به این هدف شرایط خاصی را می‌طلبد. اقدامات انجام شده در زمینه سیاست خارجی مقدماتی بوده که از طریق آن بتوان سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را جذب کرد. در حال حاضر امید برای بهبود فضای کسب و کار بسیار بیش‌تر از زمان آغاز دولت یازدهم است.

وی اضافه کرد: به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای مقدمه‌ای برای تحقق سایر شعارهای دولت است، آن هم در شرایطی که رکود اقتصادی بی‌سابقه‌ای را پس از جنگ جهانی دوم تجربه می‌کنیم که در ۷۰ سال اخیر سابقه نداشته است. به منظور خروج از رکود نیازمند سیاست‌گذاری‌های خاصی هستیم.

 

مولاوردی تأکید کرد: نگاه ما باید به‌کار و شغل تغییر کند این در حالی است که بسیاری از جوانان به دنبال کار دولتی و تمام وقت هستند. دانشگاه‌ها نیز باید بیش‌تر در زمینه کارآفرینی تلاش کنند در این جهت دانشگاه‌های آینده ما کارآفرین خواهند بود.