قاتلی که قهرمانی را از چند تیم گرفت

  پرسپولیس درحالی که تنها یک گام تا جام و قهرمانی لیگ برتر فاصله داشت، آن را از دست داد آن هم درحالی که حریفش راه‌آهنی بود ته جدولی که می‌توانست در یک روز خوب به راحتی این تیم را گلباران کند اما چرا؟ برای پاسخ به این پرسش باید از چند ساعت تا چند […]

 

پرسپولیس درحالی که تنها یک گام تا جام و قهرمانی لیگ برتر فاصله داشت، آن را از دست داد آن هم درحالی که حریفش راه‌آهنی بود ته جدولی که می‌توانست در یک روز خوب به راحتی این تیم را گلباران کند اما چرا؟ برای پاسخ به این پرسش باید از چند ساعت تا چند سال به عقب برگردیم.

تاکتیک برانکو در دربی!

درست یک روز قبل از دربی بود که برانکو دو ستاره باتجربه تر و اثرگذارتر خود را جلوی دوربین‌ها فرستاد تا در کمال ناباوری بگویند: استقلال از ما قوی‌تر و بالاتر در جدول است، این کار عجیب تا جایی پیش رفت که طارمی گفت: احتمالاً استقلال بازی را می‌برد چون ما خوب تمرین نکرده‌ایم! برانکو با این کار زیرکانه استقلال را باد کرد، نتیجه‌ای بود که پرسپولیس طوفانی در ورزشگاه آزادی به پا کرد و همه چیز را به هم ریخت.

شادی پیشاپیش

تقریباً همه ارکان باشگاه پرسپولیس تصور می‌کردند این تیم قهرمان شده است، در بعد مدیریتی رفتند سراغ سیستم موزاییکی هواداران، مصاحبه‌ها هم چنین وضعیتی داشتند و نشان از این که بازیکنان تصور می‌کنند که قهرمان شده‌اند. حتی برانکوی زبل هم اسیر هیاهوی زیاد هواداران و رسانه‌ها شده بود. او که عادت به این کار نداشت، همسر و دختر خودش را دعوت کرده بود به تهران و جلوی رسانه‌ها با آن‌ها سلفی می‌گرفت و آن‌ها را جلوی خبرنگاران برای مصاحبه گرفتن قرار می‌داد.

هواداران این تیم هم از صبح با غوغا و هیاهو به سمت ورزشگاه رفتند و قبل از بازی سرود قهرمانی سر دادند درحالی که این کار راه‌آهن را تحقیر می‌کرد و بازیکنان پرسپولیس را هر ثانیه خوشبین‌تر، مغرورتر و البته بی‌صبرتر.

تمرکز پرکشید

پرسپولیسی‌‌ها در همان ۱۰ دقیقه اول متوجه شدند یک جای کار ایراد دارد. آن‌ها با دیوار آهنین راه‌آهن مواجه شده بودند و نکته اینجا بود که اتفاقاً این راه‌آهن بود که در مقابل عدم توانایی در خلق موقعیت گل توسط پرسپولیسی‌ها، موقعیت خلق می‌کرد.

با این حال تمرکز آن‌ها بر نمی‌گشت، در واقع تمرکز باید در تمام طول هفته شکل می‌گرفت و شبیه‌سازی باید در همه شب‌های قبل برای مبارزه در ذهن بازیکنان ترسیم می‌شد نه در میان بازی و درست وسط آن هیاهو.

پرسپولیس اینجا را اشتباه کرد، همینجا را که در دربی درست عمل کرده بود را! برنامه‌های جشن، پخش کردن پوسترهای پرسپولیس و آرم باشگاه و همه موارد دیگر اشتباه بزرگی بود که جنگجو بودن را از آن‌ها گرفت.

تکرار تاریخ

استقلال این اشتباه را در سال اول لیگ برتر انجام داد. آن‌ها در انزلی روز قبل از بازی اسب سواری کردند و علی پروین هم به آن‌ها قهرمانی را پیشاپیش تبریک گفت تا استقلالی که از ملوان یک مساوی برای قهرمانی لازم داشت، شکست خورد.

ذوب آهن هم اسیر همین اشتباه شد، آن‌ها هم در لیگ هشتم برتر، در حالی که با یک برد مقابل فولاد قهرمان می‌شدند، برنامه جشن‌شان را در اصفهان چیدند با همه جزییات و البته ۴ گل خوردند تا استقلال قهرمان شود.

به جای میدان جنگ به عروسی رفتند

 

شادی پیشاپیش در واقع قاتل قهرمانی‌هاست چون انرژی جنگ را از بازیکن می‌گیرد و به این ترتیب فوتبالی که ۱۱ گلادیاتور لازم دارد با ۱۱ نفر که به عروسی آمده‌اند جابه‌جا می‌شوند و اگر تأثیر روحی این موضوع را برای هر بازیکن تنها ۱۰ درصد بدانید باید این ۱۰ درصد را ضرب در ۱۱ کنید که با عدد بزرگی مواجه خواهید شد.