زنگنه خبر داد:تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومان برای عمران مناطق نفتخیز

  درآمدهای صادرات نفت به خزانه واریز می‌شود نه نفتی‌ها وزیر نفت با بیان این که وزارت نفت به اجرای مسؤولیت‌های اجتماعی واقف است، افزود: پارسال ٣٨٠ میلیارد تومان به عمران مناطق نفتخیز اختصاص یافت که امسال این رقم تا ٧٠٠ میلیارد تومان افزایش می‌یابد. به گزارش شانا، بیژن نامدار زنگنه در آیین گشایش همایش […]

 

درآمدهای صادرات نفت به خزانه واریز می‌شود نه نفتی‌ها

وزیر نفت با بیان این که وزارت نفت به اجرای مسؤولیت‌های اجتماعی واقف است، افزود: پارسال ٣٨٠ میلیارد تومان به عمران مناطق نفتخیز اختصاص یافت که امسال این رقم تا ٧٠٠ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش شانا، بیژن نامدار زنگنه در آیین گشایش همایش «مسؤولیت اجتماعی شرکت؛ مسؤولیت اجتماعی صنعت نفت» با بیان این‌که صنعت نفت به مسؤولیت اجتماعی خود واقف است اما باید در اجرای این مسؤولیت دولت نیز کمک کند، افزود: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بخشی از آن به صنعت نفت مربوط می‌شود، به رویکرد عدالت بنیانی توجه شده که این مسأله همان مقوله CSR است.

وزیر نفت به حضور انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در این همایش اشاره و اظهار کرد: رفتار ما باید به گونه‌ای باشد که ساکنان محلی احساس کنند که ما آن‌ها را دوست داریم و می‌خواهیم در بلندمدت همراه و همگام آن‌ها باشیم و با آن‌ها زندگی کنیم.

وی با تأکید بر توانمندسازی جوامع محلی در حوزه مسؤولیت اجتماعی افزود: توجه به این مسأله سبب می‌شود تا مشکلات بعدی ما در این جوامع حل شود.

جلوگیری از شهرک‌سازی در منطق عملیاتی

وزیر نفت توجه به حوزه سلامت و بهداشت محیط را نیز از دیگر مواردی یاد کرد که وزارت نفت به آن توجه می‌کند و افزود: طی چند سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا از شهرک‌سازی در مناطق عملیاتی خودداری کنیم چراکه این موضوع را آفتی برای جامعه محلی می‌دانیم.

زنگنه افزود: شهرک‌سازی در مناطق عملیاتی سبب می‌شود تا جامعه محلی با ساکنان این شهرک‌ها ادغام نشده و سرانجام منجر به تقابل و درگیری آن‌ها شود.

وزیر نفت با بیان این که طی سال‌های اخیر مردم از شهرهای مختلف برای اشتغال به آبادان آمده‌اند و اکنون هویت آبادانی در آنجا ایجاد شده است، ادامه داد: امروز تیم نفت آبادان متعلق به نفت نیست بلکه جزیی از هویت آبادان است.

وی ادامه داد: با پیشنهاد همکاران بخش اجتماعی، اصل بر اینست که در درون شهر‌ها به ساخت واحدهایی اقدام کنیم و افراد نیز در آن‌جا زندگی کنند درست است که در مرحله اول امکان دارد ٨٠ درصد امکانات مربوط به صنعت نفت باشد اما افراد به هم پیوسته خواهند بود و به مرور نیز مردم با یکدیگر پیوند داشته و ارتباط برقرار می‌کنند.

توسعه طرح‌های اقماری معنا ندارد

زنگنه با بیان این که توسعه طرح‌های اقماری در مناطقی مانند عسلویه معنا ندارد، افزود: در طرح‌های اقماری، کارکنان در هتل زندگی می‌کنند و خانواده با آن‌ها نیست و این مسأله سبب می‌شود تا آن‌ها دلبستگی نسبت به محلی که در آن کار می‌کنند نداشته باشند؛ در نتیجه شاهد این هستیم که هیچ هویتی در آن منطقه شکل نمی‌گیرد.

وی ساخت شهرک‌ها را یکی از دلایل بی‌هویتی اعلام کرد و افزود: این مسایل سبب می‌شود تا میان خانواده‌ها و کارکنان مشکلاتی به وجود‌ آید.

زنگنه به افزایش اختصاص درآمدهای نفت به عمران مناطق نفتی اشاره کرد و افزود: این مقدار هم اکنون به دو درصد رسیده است در حالی که در سال ٧٩، ٢ در هزار بوده است.

وزیر نفت با اشاره به توجه دولت دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران به مسؤولیت‌های اجتماعی ادامه داد: به پیشنهاد وزیر کشور قرار شده است تا از طریق وزارت نفت برای عمران مناطق هزینه شود که این مسأله از جمله اقدامات مؤثر برای بهبود سلامت در مناطق است.

وی ادامه داد: پارسال از دولت درخواست کردیم تا دو درصد از هزینه طرح‌ها به اهداف اجتماعی اختصاص یابد که دولت نیز با این مسأله موافقت کرد و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز ابلاغ شد.

تصور پول دار بودن نفت درست نیست

وزیر نفت با بیان این که اجرای همه امور افزون بر پول به‌کار مدیریتی نیاز دارد به اهمیت نقش بانوان در اجرای فعالیت‌های اجتماعی تأکید کرد و افزود: ما نمی‌توانیم کار اجتماعی را در مناطق انجام دهیم و به بانوان توجه نکنیم، زیرا رضایتمندی بانوان سرانجام به رضایتمندی افراد منجر می‌شود.

وی افزود: اگر بانوان راضی باشند، جامعه نیز راضی است و اگر آن‌ها ناراضی باشند سرانجام شاهد نارضایتی افراد خواهیم بود.

زنگنه با بیان این که باید به ورزش، رفاه و اوقات فراغت بانوان نیز توجه کنیم، افزود: باید کاری کنیم تا بانوان راضی باشند.

وی با بیان این که وزارت نفت به مسؤولیت اجتماعی خود واقف است اما تصور پول دار بودن نفت درست نیست، افزود: با این که وزارت نفت پول زیادی را تولید می‌کند اما بخش قابل توجهی از آن به یارانه اختصاص می‌یابد و مبلغ ناچیزی به این صنعت می‌رسد حتی در مواردی نیز ما در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبه‌رو هستیم.

 

زنگنه با حمایت از توجه به سلامت و بهداشت تصریح کرد: همه فکر می‌کنند ما پولدار هستیم اما درآمدهای ناشی از صادرات نفت به خزانه واریز می‌شود و تنها مبلغ کمی از آن سهم نفت است.