عربستان با ۱۱۶ میلیارد دلار بزرگ‌ترین وام‌دهنده به آمریکا در خاورمیانه

     بر اساس اسناد منتشر شده، عربستان با خرید ۱۱۶ میلیارد دلار اوراق بهادار خزانه‌داری آمریکا به بزرگ‌ترین طلبکار این کشور در میان کشورهای صادرکننده نفت تبدیل شده است. چین و ژاپن بزرگ‌ترین خریدار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و اصلی‌‌ترین وام‌دهندگان به سیستم اقتصادی آمریکا هستند. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه راشا […]

     بر اساس اسناد منتشر شده، عربستان با خرید ۱۱۶ میلیارد دلار اوراق بهادار خزانه‌داری آمریکا به بزرگ‌ترین طلبکار این کشور در میان کشورهای صادرکننده نفت تبدیل شده است. چین و ژاپن بزرگ‌ترین خریدار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و اصلی‌‌ترین وام‌دهندگان به سیستم اقتصادی آمریکا هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه راشا تودی، وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اولین بار پس از ۴ دهه اقدام به انتشار اسناد مالی مربوط به بزرگ‌ترین بستانکاران سیستم اقتصادی واشنگتن کرده است. در این میان اطلاعاتی درباره مالکان خارجی اوراق بهادار وجود دارد که نشان می‌دهد مجموع فروش اوراق قرضه آمریکا ۸ درصد رشد داشته و به رکورد بی‌سابقه ۶ تریلیون و ۲۹۰ میلیارد دلار رسیده است.

چین با یک تریلیون و ۲۴۰ میلیارد دلار بزرگ‌ترین وام‌دهنده به سیستم اقتصادی آمریکاست؛ پس از آن ژاپن با افزایش چهار درصدی اوراق خود طلب‌ از دولت واشنگتن را در ماه مارس به یک تریلیون و ۱۴۰ میلیارد دلار رسانده است. جزایر کیمن، متعلق به بریتانیا واقع در دریای کارائیب با ۲۶۵ میلیارد دلار پس از چین و ژاپن قرار دارد؛ اوراق قرضه این جزایر از ماه فوریه ۹/۳ درصد رشد داشته است.

در میان کشورهای صادرکننده نفت، عربستان در صدر قرار دارد اما در مجموع با داشتن ۱۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از اوراق بهادار خزانه‌داری آمریکا در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

ویتنی اسمیت، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت، سابقاً آمار کشورهای صادرکننده نفت تجمیع می‌شد اما برای اولین بار از سال ۱۹۷۴، این وزارتخانه تصمیم گرفت تا آمار‌ها را به تفکیک کشور‌ها اعلام کند تا بیش‌تر بتوان از آن استفاده کرد.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که در راستای شفافیت و قانون اعلام اطلاعات عمل کنیم. جداسازی بدهی‌ها و انتشار آن در واکنش به درخواست شبکه خبری بلومبرگ و طبق قانون آزادی اطلاع‌رسانی انجام شد.

آمار طلبکاری عربستان پیشتر با ۱۴ کشور دیگر عضو اوپک از جمله کویت، نیجریه و امارات متحده عربی یکی اعلام می‌شد. در مجموع ۶ تریلیون و ۲۹۰ میلیارد دلار از اوراق بهادار آمریکا در اختیار دولت‌‌ها و یا نهادهای خارجی است و از این میزان ۶۵ درصد در دست دولت‌‌ها و خصوصاً بانک‌های مرکزی است.

دولت آل‌سعود ماه گذشته اعلام کرد، اگر کنگره آمریکا قانونی را تصویب کند که ریاض را در دادگاه‌های آمریکا به عنوان هم‌‌دست در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر معرفی کند، «۷۵۰ میلیارد دلار» از اوراق بهادار و دارایی‌های خود را در آمریکا به فروش می‌رساند. با این حال، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که انتشار آمار دقیق از اوراقی که عربستان در اختیار دارد هیچ ارتباطی به تهدیدهای این کشور ندارد.

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد، اسناد منتشر شده خزانه‌داری آمریکا سؤالات تازه‌ای ایجاد کرده است چرا که ارقام اعلام شده با آن‌چه که از دارایی‌های عربستان در دست است، همخوانی ندارد. طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ذخایر بانک مرکزی عربستان سعودی‌ (SAMA) به ۵۸۷ میلیارد دلار می‌رسد و براساس عرف جهانی بانک‌های مرکزی دو سوم ذخایر خود را به صورت دلار نگه می‌دارند در حالی که آمار اعلام شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به این معناست که یک پنجم دارایی‌های بانک مرکزی عربستان به شکل دلار نگهداری می‌شود، چرا که اوراق قرضه آمریکا از معتبر‌ترین اسناد مالی دنیا هستند و یقیناً سعودی‌‌ها ترجیح می‌دهند برای تبدیل ذخایر خود به دلار در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

یکی از کارشناسان مرکز بین‌المللی وودرا ویلیسون در واشنگتن به بلومبرگ گفت: سیاست همیشه با مخفی‌کاری همراه بوده و این شامل امور مالی هم می‌شود. آمار مذکور به این سؤال پاسخ نداد که سعودی‌‌ها مالک چه میزان از بدهی آمریکا هستند و به‌طور شگفت‌آوری این آمار با هم مطابقت ندارد.

بدهی ملی آمریکا در حال حاضر ۱۹ تریلیون و ۱۶۰ میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود که کسری بودجه فدرال در دهه آتی رشد کند.