صلاحی خبر دا:دتدوین طرحی در مجلس برای جلوگیری از به کارگیری کارگران غیرایرانی

  لزوم تأمین اعتبارات قبل از تشکیل صندوق بیمه بیکاری کارگران عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تدوین طرحی در مجلس برای جلوگیری از به‌ کارگیری کارگران غیرایرانی خبر داد و گفت: با تصویب نهایی فعالیت کارگران غیرایرانی هدفمند می‌شود. به گزارش خانه ملت، عباس صلاحی با یادآوری روند دشوار اجرایی شدن قانون بیمه کارگران ساختمانی، […]

 

لزوم تأمین اعتبارات قبل از تشکیل صندوق بیمه بیکاری کارگران

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تدوین طرحی در مجلس برای جلوگیری از به‌ کارگیری کارگران غیرایرانی خبر داد و گفت: با تصویب نهایی فعالیت کارگران غیرایرانی هدفمند می‌شود.

به گزارش خانه ملت، عباس صلاحی با یادآوری روند دشوار اجرایی شدن قانون بیمه کارگران ساختمانی، افزود: از نظر قانون شرط کارت مهارت برای بیمه کارگران ساختمانی شاغل تعیین شد به‌طوری که در آغاز و براساس مصوبه دولت، برخی مراکز فنی و حرفه‌ای مجاز به شناسایی کارگران و ارایه آموزش‌های لازم به آن‌‌‌‌ها شدند.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در ابتدای اجرای قانون مذکور افرادی که واجد شرایط لازم نبودند با استفاده از رانت‌های مختلف تحت پوشش قرار گرفتند که خوشبختانه با گذشت زمان روند اجرای قانون شکل ضابطه‌مندتری به خود گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: هرچند روند اجرای قانون مذکور به‌طور کامل رضایت بخش نیست ولی همین که کارگران ساختمانی همانند دیگر کارگران از پوشش خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند مورد تأیید است؛ البته به خاطر کمبود اعتبارات این بیمه به همه کارگران تعلق نگرفت.

وی در مورد تشکیل صندوق بیمه بیکاری کارگران ساختمانی، تصریح کرد: با توجه به مشکلات عدیده صندوق‌های بیمه‌ای خصوصاً تأمین اجتماعی عملیاتی شدن این موضوع بعید است.

صلاحی با یادآوری مشکلات صندوق‌های بیمه‌ای کشور، ادامه داد: مهم‌ترین فاکتور برای تشکیل صندوق‌های بیمه‌ای تأمین اعتبارات لازم است یعنی برای تشکیل هر صندوقی در وهله اول باید به فکر تأمین اعتبارات آن باشیم؛ این‌که بدون برنامه‌ریزی و تأمین اعتبار لازم اقدام به تشکیل صندوق بیمه‌ای کرده و در نیمه‌های راه به خاطر نبود اعتبار با مشکل مواجه شویم منطقی نیست؛ البته اگر تشکیل دهندگان صندوق بیمه بیکاری کارگران ساختمانی تمهیدات لازم را برای تأمین اعتبار آن اندیشیده باشند در حمایت از کارگران ساختمانی بسیار اقدام مناسبی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری طرحی در مجلس برای جلوگیری از به‌کارگیری کارگران غیرایرانی، گفت: براساس این طرح در مشاغلی که امکان استفاده از کارگر ایرانی وجود دارد استفاده از کارگر غیرایرانی ممنوع می‌شود؛ البته برخی مشاغل هستند که کارگران ایرانی رغبتی به انجام آن ندارند بنابراین درصدد هستیم که با استفاده از این طرح فعالیت کارگران غیرایرانی قانونمند و هدفمند شود.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، کثرت بالای کارگران ساختمانی را در عدم رسیدگی بهتر به وضعیت آن‌‌‌‌ها مؤثر خواند و گفت: اگر قرار بر حمایت بیش‌تر از کارگران ساختمانی باشد باید ابتدا معضل بیکاری را در کشور رفع کرد؛ چرا که کارگران ساختمانی حداقل در فصولی از سال مشغول هستند ولی افرادی هستند که دارای هیچ شغلی نیستند.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در وهله اول بهتر است اعتبارات مورد نیاز برای رفع مشکلات معیشتی، مسکن و بیمه کارگران ساختمانی تأمین شود و بعد حمایت‌های لازم از آن‌‌‌‌ها صورت گیرد.