عامل اصلی مؤثر بر قیمت طلا چیست؟

    قیمت طلا روز گذشته تغییر محسوسی نداشت و این ثبات به رغم انتشار گزارش‌های متعدد از اقتصاد آمریکا و نوسان‌های بزرگ در شاخص‌های مالی بازارهای بزرگ جهان رخ داد و موجب تعجب سرمایه‌گذاران شد. به گزارش سایت جهان سهم، دیروز گزارش‌های منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بود. در گزارش مربوط به نرخ […]

 

 

قیمت طلا روز گذشته تغییر محسوسی نداشت و این ثبات به رغم انتشار گزارش‌های متعدد از اقتصاد آمریکا و نوسان‌های بزرگ در شاخص‌های مالی بازارهای بزرگ جهان رخ داد و موجب تعجب سرمایه‌گذاران شد.

به گزارش سایت جهان سهم، دیروز گزارش‌های منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بود. در گزارش مربوط به نرخ تورم در ماه گذشته میلادی آمده بود، قیمت کالاهای مصرفی ۰٫۴ درصد رشد کرده است. پیش‌بینی شده بود این رقم ۰٫۳ درصد باشد. از سوی دیگر اعلام شد موارد شروع ساخت و ساز‌ها در ماه گذشته میلادی ۶٫۶ درصد افزایش یافته که بالاتر از پیش‌بینی اقتصادان‌ها بود.

خبرهای دیگری هم که در روزهای اخیر از اقتصاد آمریکا منتشر شده عموماً مثبت بوده و اکنون به نظر می‌رسد راه برای افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک از سوی بانک مرکزی این کشور فراهم شده است. اما خبرهای مثبت، رشد ارزش دلار را در پی نداشت و این نخستین عامل ثبات در قیمت طلا در روز گذشته بود. اما دلیل رشد نکردن ارزش دلار به رغم خبرهای مثبت اقتصادی این است که ارزش این ارز در روزهای اخیر به میزانی قابل ملاحظه افزایش یافته و رشد مجدد آن مستلزم مدتی استراحت است.

عامل دیگر افزایش نیافتن قیمت طلا، اقدام برخی سرمایه‌گذاران به فروش برای شناسایی سود است. قیمت فلز زرد در روزهای اخیر رشد کرده و اکنون از دید برخی فعالان بازار زمان خروج از بازار فرا رسیده است.

نکته دیگر این است که خبرهای منتشر شده درباره وضعیت اقتصاد آمریکا در ماه گذشته میلادی که نخستین ماه از ۳ ماهه دوم است مثبت بوده و این امر نشان می‌دهد اوضاع در حال بهتر شدن است. سال پیش نیز در ۳ ماهه نخست سال، وضعیت شاخص‌های اقتصادی آمریکا خوب نبود اما در ماه‌های بعد اوضاع سامان یافت. بدین ترتیب از جذابیت طلا کاسته شده است.

تحلیلگران مؤسسه مک کواری معتقدند عامل اصلی تغییرات قیمت طلا در ماه‌های آینده وضعیت اقتصاد آمریکاست. اگر نشانه‌های بیش‌تری از بهبود نمایان شود جایی برای افزایش بیش از پیش قیمت فلز زرد وجود ندارد.

ثبات قیمت طلا در روز گذشته همچنین حاصل رویکرد انتظار سرمایه‌گذاران بود. آن‌ها منتظر انتشار گزارش نشست اخیر کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا هستند. امروز این گزارش منتشر می‌شود و انتظار می‌رود در آن بر لزوم افزایش نرخ‌های بهره در صورت بهبود اوضاع اقتصادی تأکید شده باشد.

تحلیلگران تکنیکال معتقدند قیمت طلا می‌تواند تا ۱۳۰۶ دلار در هر اونس رشد کند. البته دو سطح مقاومت قیمت‌ها به ترتیب ۱۲۸۲ دلار و ۱۲۹۲ دلار است. همچنین سطح حمایت، ۱۲۵۰ دلار تعریف شده است. دو سطح اولیه حمایت به ترتیب ۱۲۷۰ دلار و ۱۲۶۴ دلار است.

 

قیمت طلا در سال جاری میلادی تاکنون ۲۰ درصد رشد کرده و نهادهای تحلیلگر همگی معتقدند امسال قیمت‌ها پس از ۳ سال کاهش، رشد خواهد کرد. شورای جهانی طلا در دو گزارش اخیر خود با اشاره به افزایش تقاضای فیزیکی برای طلا و رشد تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این فلز، افقی روشن برای آن ترسیم کرده است. البته این به معنای افزایش قیمت‌ها به سطوح بسیار بالاتر از ارقام کنونی نیست.