بورس فلزات لندن: ثمره موفقیت‌های خود

  نویسنده: دیارموید اوهگارتی تکامل هر بورسی در اصل ناشی از معاملات آن است. دیارموید اوهگارتی، مدیر اجرایی بخش مقررات و نظارت بر رعایت مقررات بورس فلزات لندن، برخی از ویژگی‌های معاملات آتی بورس فلزات لندن را بررسی می‌کند که محصول کالاهایی است که این بورس معامله می‌کند. بورس‌های مختلف علاوه بر ویژگی‌های مشترک، دارای […]

 

نویسنده: دیارموید اوهگارتی

تکامل هر بورسی در اصل ناشی از معاملات آن است. دیارموید اوهگارتی، مدیر اجرایی بخش مقررات و نظارت بر رعایت مقررات بورس فلزات لندن، برخی از ویژگی‌های معاملات آتی بورس فلزات لندن را بررسی می‌کند که محصول کالاهایی است که این بورس معامله می‌کند.

بورس‌های مختلف علاوه بر ویژگی‌های مشترک، دارای وجوه تمایزی نیز هستند که آن‌ها را منحصر‌به‌فرد می‌سازد. در

۱۳۰ سالی که از تأسیس بورس فلزات لندن می‌گذرد، این بورس از ویژگی‌هایی برخوردار گردیده است که آن را از سایر بورس‌های جهان متمایز می‌سازد. این بدان معنا نیست که برای اداره بورس تنها یک شیوه درست وجود دارد، بلکه هر بورس ثمره ایجاد بازاری مشترک برای محصولات ویژه‌ای است که نیازهای علاقه‌مندان به معامله آن‌ها را برآورده می‌سازد. دقیقاً به همین ترتیب است که هر بورسی به بهترین شیوه کشف قیمت برای محصولات خود دست می‌یابد.

هدف مشترک کلیه بورس‌های معاملات آتی کالا کشف قیمت کالای مورد نظر است.

کالاهای بورس فلزات لندن فلزات غیرآهنی هستند: آلومینیم، مس، نیکل، روی، قلع، و سرب، و اخیراً مواد پلاستیکی (پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن سبک خطی) و فولاد.

برخی از ویژگی‌های بورس فلزات لندن ناشی از تحولات تاریخی هستند. این بورس در سده نوزدهم به عنوان بورس فلزات داخلی آغاز به‌کار کرد و به تجارت و صنعت عظیم فلزات در بریتانیا خدماتی ارایه داد. با کاهش فعالیت‌های صنعتی در بریتانیا، بورس فلزات لندن تبدیل به یک بورس جهانی شد که در زمینه فلزات پایه به بازار جهانی خدمت می‌کرد. نقش بریتانیا به عنوان یکی از نخستین کشورهای صنعتی، به این بورس اجازه داد تا در همان اوایل فعالیت خود ابزارهایی را برای پشتیبانی از صنعت و تجارت مدرن ایجاد نماید. یکی دیگر از عواملی که راه تبدیل بورس فلزات لندن به بورسی جهانی را آسان کرد، موقعیت جغرافیایی لندن بود. زیرا روز کاری در لندن، با کمربندهای زمانی آسیا و آمریکا همپوشانی دارد. ولی گذشته از تاریخ و جغرافیا، این بورس دارای ۳جنبه مرتبط با یکدیگر است که مخصوص فلزات پایه غیرآهنی هستند: (الف) فراوانی و سرعت تاریخ‌های تحویل (ب)گستره جهانی مکان‌های تحویل بورس فلزات لندن و (ج) تعیین قیمت جهانی به جای منطقه‌ای.

برخی از کالا‌ها قابلیت تحویل در سررسیدهای متوالی را ندارند. مثلاً کالاهای کشاورزی ممکن است فصلی باشند و بنابراین تحویل آن‌ها تنها در اوقات مشخصی از سال انجام می‌شود. همچنین، ذخیره‌سازی کالاهای گروه محصولات انرژی دشوار است و بنابراین تحویل آن‌ها نیازمند زمانی برای فراهم آوردن مقدمات حمل است. فلزاتی که در بورس فلزات لندن معامله می‌شوند دارای ۳ ویژگی به‌خصوص هستند. نخست این‌که این فلزات عنصر هستند و بنابراین در حالتی بسیار پایدار قرار دارند و می‌توان آن‌ها را بدون هیچ گونه تنزل و کاهش کیفیت سال‌ها انبار کرد. دوم این‌که این کالا‌ها را می‌توان به آسانی و در حجم کم یا زیاد حمل و انبار نمود. سومین ویژگی این است که هزینه حمل این کالا‌ها در سرتاسر جهان درصد کمی از ارزش آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

در بورس فلزات لندن، مدت تحویل از یک روزه تا ۳ ماهه متغیر است. برای برخی از فلزات مدت تحویل از هفتگی و ماهیانه شروع شده و تا ۶۳ ماه ادامه می‌یابد. انبارسازی آسان فلزات این بورس بدین معنا است که بورس فلزات لندن سیستم حواله‌ای را ایجاد کرده است که با استفاده از آن معامله‌ای که قبل از ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر هر روز انجام می‌شود می‌تواند به تغییر مالکیت فلز در روز بعد منجر شود و معامله‌ای که در ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر هر روز انجام می‌گیرد می‌تواند منجر به تغییر مالکیت در پس فردا شود. نقدشونده‌‌ترین تاریخ تحویل در بورس فلزات لندن، تاریخ تحویل ۳ ماهه است که ریشه‌های آن به این واقعیت باز می‌گردد که در دهه ۱۸۷۰، زمان تقریبی حمل قلع مالزی از طریق کانال سوئز و مس شیلی به لندن ۳ ماه بود.