جمعیت ایران ۷۹ میلیونی شد

  براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، اکنون جمعیت ایران ۷۹ میلیون و ۲۶۲ هزار نفر است. به گزارش ایرنا، براساس آخرین برآورد مرکز آمار، جمعیت کشور دیروز از مرز ۷۹ میلیون نفر گذشت و به ۷۹ میلیون و ۲۶۲ هزار نفر رسید. محاسبه جمعیت کشور براساس رابطه رشد صورت می‌‎گیرد که در آن جمعیت سرشماری […]

 

براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، اکنون جمعیت ایران ۷۹ میلیون و ۲۶۲ هزار نفر است.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین برآورد مرکز آمار، جمعیت کشور دیروز از مرز ۷۹ میلیون نفر گذشت و به ۷۹ میلیون و ۲۶۲ هزار نفر رسید.

محاسبه جمعیت کشور براساس رابطه رشد صورت می‌گیرد که در آن جمعیت سرشماری سال ۱۳۹۰ و رشد جمعیت سالانه کشور دخیل است که در حال حاضر حدود ۰٫۰۱۱۷۹ و بر پایه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۱٫۲۹ درصد است که پس از انجام هر سرشماری نرخ رشد پیش‌بینی مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد.

مرجع رسمی آماری کشور پیش از این پیش‌بینی کرده بود که کل جمعیت ایران در پایان سال ۱۳۹۳ به ۷۷٫۸ میلیون و در سال ۱۳۹۵ به بیش از ۷۹٫۶ میلیون نفر خواهد رسید.

بر این اساس جمعیت کل ایران بنابر نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ از ۷۰ میلیون و ۴۹۶ هزار نفر در سال ۱۳۸۵ با رشد حدود یک میلیون نفری در هر سال به ۷۵ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است.

ایران شدید‌‌‌ترین روند کاهش جمعیت را دارد

در همین ارتباط مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به وضعیت زمستان جمعیتی در ایران، گفت: ایران جزو یکی از کشورهای قلمداد می‌شود که شدید‌‌‌ترین روند را در کاهش باروری دارد.

علی اکبر محزون در همایش روز ملی جمعیت که در سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد، اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از کشورهایی قلمداد می‌شود که شدید‌‌‌ترین روند را در کاهش نرخ باروری دارد و بین ۲۶ کشور منطقه از نظر شاخص باروری دارای رتبه ۲۵ است.

وی با اشاره به زمستان جمعیتی در کشور گفت: زمستان جمعیتی کلید واژه‌ای در زمان کاهش باروری و رشد جمعیت است. زمستان جمعیتی در مسایل اجتماعی و اقتصادی می‌تواند اثر داشته باشد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سیاست‌های کلی جمعیت در اردیبهشت سال ۹۳ ابلاغ شد و خوشبختانه با این کار برای نخستین‌بار به یک سیاست جامع در زمینه جمعیت دست یافتیم.

وی ادامه داد: سیاست‌های کل جمعیت به مسایل کمی و کیفی پرداخته و در آن به رصد مستمر جمعیت تأکید شده است. براساس آخرین رصد صورت گرفته جمعیت ایران به مرز ۸۰ میلیون نفر نزدیک می‌شود.

 

محزون تصریح کرد: ایران از نظر جمعیت در جهان دارای رتبه ۱۷، در آسیا رتبه ۹ و در منطقه دارای رتبه سوم است، اما اگر باروری زیر سطح جانشینی ادامه یابد در سال‌های آینده شاهد توقف رشد جمعیت، کاهش جمعیت و در نتیجه افزایش سالمندی خواهیم بود.