آغاز جام جهانی کشتی فرنگی از امروز

    در سالن کشتی تختی شیراز و دیدن تمرین ملی‌پوشان کشتی جایی برای نشستن نیست و بعضی از نوجوانان تا کنار تشک آمده‌اند تا با قهرمانان محبوبشان عکس سلفی بگیرند. آن‌‌‌ها آینده ورزشی خود را با عضلات نیرومند و حرکات تند و تیز فرنگی‌کاران تیم ملی تطبیق می‌دهند و در رویای خود روی سکوی […]

 

 

در سالن کشتی تختی شیراز و دیدن تمرین ملی‌پوشان کشتی جایی برای نشستن نیست و بعضی از نوجوانان تا کنار تشک آمده‌اند تا با قهرمانان محبوبشان عکس سلفی بگیرند. آن‌‌‌ها آینده ورزشی خود را با عضلات نیرومند و حرکات تند و تیز فرنگی‌کاران تیم ملی تطبیق می‌دهند و در رویای خود روی سکوی قهرمانی می‌روند.

به گزارش ایسنا، اینجا شیراز است، محل برگزاری رقابت‌های کشتی فرنگی جهانی ۲۰۱۶ و این روزها، روزهای خاطره‌انگیزی است که در دفتر خاطرات همه مردم ورزش‌دوست ایران و خصوصاً شیرازی‌های مهمان‌نواز، ثبت می‌شود.

اینجا شیراز است، نام شیراز حالا علاوه بر همراهی فرهنگ و هنر و ادب، با ورزش ملی ایرانیان عجین شده است و گامی تا ثبت شدن در برگ زرین دفتر خاطرات پهلوانی ایران، ندارد.

محمد بنا، سرمربی تیم ملی فرنگی روی صندلی پلاستیکی قرمز رنگی نشسته است، لبخند می‌زند و آهسته با محمد علی چمیانی گفت‌وگو می‌کند. حالا گوش‌شکسته‌های دلاور به دو گروه تقسیم می‌شوند و با بازی والیبال و فوتبال تمرینات خود را ادامه می‌دهند.

در کنار نرده‌ها خردسالی با گوشه چشم «امید نوروزی» پهلوان شیرازی را رصد می‌کند اما وقتی قهرمان دست روی سرش می‌کشد غریبی می‌کند و پشت پدر پنهان می‌شود.

نوروزی لبخندی زد و گفت: این پهلوان کوچک خواهرزاده‌ام است اما به دلیل این‌که بیش‌تر اوقات من در اردو می‌گذرد برایش ناشناسم.

این قهرمان شیرازی راجع به برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی در شیراز گفت: استانداری و اداره ورزش و جوانان فارس زحمات بسیاری برای برگزاری این مسابقات کشیده‌اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

او به آمادگی اعضای تیم ملی کشتی فرنگی اشاره و اضافه کرد: در شرایط خوبی به سر می‌بریم بنابراین امیدواریم مقام اول را کسب و دل مردم ایران و فارس را شاد کنیم.

نوروزی مسابقات جام جهانی کشتی را مقدمه‌ای برای حضور در المپیک ریو دانست و اضافه کرد: بچه‌ها با نشان دادن شایستگی‌های خود در این رقابت‌‌‌‌ها برای کسب مدال‌های زرین المپیک ریو آماده می‌شوند.

قاسم رضایی که در المپیک لندن طلا را به گردن آویخته است نیز این رقابت‌‌‌‌ها را یک آزمون مناسب برای المپیک ریو دانست و گفت: با شرایط خوب اعضای تیم و هدایت آقای بنا به قهرمانی در این مسابقات امیدوار هستیم.

رضایی به مهمان نوازی خوب شیرازی‌‌‌‌ها اشاره و اضافه کرد: اردوی تیم در شیراز شرایط مساعدی داشت و دست‌اندرکاران برای برگزاری مسابقات تمام تلاش خود را کرده‌اند.

سعید عبدولی تمام اراده‌اش را به‌کار گرفته است تا ناداوری المپیک لندن را جبران کند. این فرنگی کار پر تلاش تیم ملی گفت: در این مسابقات و المپیک ریو به همگان نشان می‌دهم که طلای المپیک لندن حق من بود.

او نیز به شرایط مساعد اردو اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از تجربیات خوب من در روزهای اردو رقم خورده است و لطف شیرازی‌‌‌ها برای همیشه در خاطرم می‌ماند.

عبدولی امیدوار است که در مسابقات جام جهانی و المپیک ریو با کسب عنوان قهرمانی خاطره تلخ اشک‌هایش را از یاد‌‌‌ها پاک کند.

بشیر باباجان‌زاده، کشتی‌گیر سنگین وزن تیم ملی فرنگی کشورمان نیز به ماندن جام قهرمانی در شیراز امیدوار است.

او به آمادگی فرنگی کاران اشاره و اضافه کرد: در شرایط ایده‌آلی به سر می‌بریم و به کسب مقام قهرمانی در این رقابت‌‌‌ها امیدواریم.

باباجان‌زاده از مهمان نوازی اهالی شیراز قدردانی و اضافه کرد: با تمام توان روی تشک می‌رویم تا شادی را به مردم ایران و شیراز هدیه کنیم.

آغاز جام جهانی کشتی فرنگی از امروز

تیم ملی کشتی فرنگی ایران به‌دنبال پنجمین قهرمانی در رقابت‌های جام جهانی است و اینبار می‌خواهد جام قهرمانی را در شیراز بالای سر ببرد.

رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی از امروز در شیراز پایتخت شعر و ادب ایران با حضور ۸ تیم برتر جهان آغاز می‌شود.

ایران تاکنون ۵ مرتبه میزبان رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی در سال‌های ۱۹۹۷، ۲۰۰۵، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بوده که تمامی این مسابقات در تهران برگزار شده است. ایران برای ششمین مرتبه میزبان این رقابت‌هاست اما اینبار مسابقات در شیراز برگزار می‌شود و این فرصت برای نخستین بار با حمایت فدراسیون کشتی در اختیار شهری غیر از تهران قرار می‌گیرد.

با روی کار آمدن رسول خادم در فدراسیون کشتی و با هدف توسعه هرچه بیش‌تر این رشته در نقاط مختلف کشور شاهد دادن میزبانی رقابت‌های بین‌المللی کشتی به شهرهایی غیر از تهران بوده‌ایم. برگزاری رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی جام باشگاه‌های جهان در جویبار و آبادان و اینبار دادن میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی به شهر تاریخی شیراز نمونه‌های اعتماد به شهرهایی غیر از پایتخت برای میزبانی رقابت‌های بین‌المللی است.

این اقدام علاوه بر تمرکززدایی در برگزاری مسابقات بین‌المللی و افزایش ظرفیت‌ها برای گرفتن میزبانی مسابقات مختلف، باعث شده با کمک مسؤولان این استان‌ها در جهت میزبانی آبرومند از مسابقات، شاهد افزایش امکانات و زیرساخت‌های رشد و توسعه کشتی در این استان‌ها باشیم.

با توجه به در پیش بودن رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶، تیم ملی کشتی فرنگی ایران با سرمربیگری محمد بنا و با ترکیبی نسبتاً کامل پا به این رقابت‌‌‌‌ها می‌گذارد. کادر فنی تیم ملی علاوه بر این‌که به دنبال ارزیابی نفرات مختلف در این رقابت‌هاست می‌خواهد جام قهرمانی را از آذربایجان بازپس گیرد و با کسب پنجمین قهرمانی جام جهانی، نگاه مسؤولان را در آستانه المپیک بیش از پیش معطوف به کشتی کند.

کشتی فرنگی ایران ۴ مرتبه در رقابت‌های جام جهانی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده است. ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ و در رقابت‌های جام جهانی ارمنستان قهرمان شد و در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ نیز جام قهرمانی را بالای سر برد.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران همچنین سابقه نایب قهرمانی در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۳، سومی در ۲۰۰۵، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵، چهارمی در ۱۹۹۷ و پنجمی در سال ۲۰۰۷ را در کارنامه خود دارد و این بار به دنبال این است پنجمین قهرمانی جام جهانی در ایران را اینبار در شیراز بالای سر ببرد.

رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی سال ۲۰۱۶ با حضور ۸ تیم برتر جهان روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه در سالن شهید دستغیب شهر شیراز برگزار می‌شود و تیم ملی کشتی فرنگی ایران در گروه B این رقابت‌‌‌‌ها با تیم‌های آذربایجان، ترکیه و اوکراین قرار دارد و در گروه A نیز تیم‌های روسیه، بلاروس، آلمان و قزاقستان جای دارند.

آذربایجان که سال قبل در تهران قهرمان جام جهانی شد، هیچ کدام از نفرات شاخص خود را به شیراز نمی‌آورد و با چهره‌های جوان به میدان می‌آید. روسیه نایب قهرمان سال قبل نیز تنها دو سه چهره شاخص خود از جمله رومن ولاسوف را به ایران می‌آورد. به جز ولاسوف، سایر کشتی‌گیران نفر اول تیم ملی روسیه نیستند.

با این حساب روسیه جدی‌‌‌‌ترین رقیب ایران خواهد بود که البته با توجه به حضور تمام چهره‌های نامدار به جز سوریان، می‌توان ایران را شانس نخست قهرمانی در این رقابت‌‌‌‌ها نامید.

ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران در این رقابت‌‌‌ها به ترتیب زیر است:

۵۹ کیلوگرم: سامان عبدولی – امین مردانی

۶۶ کیلوگرم: امید نوروزی (قهرمان جهان و المپیک) – مهدی زیدوند (دارنده نقره و برنز آسیا)

۷۱ کیلوگرم: افشین بیابانگرد (دارنده مدال برنز جهان) – عظیم گرمسیری

۷۵ کیلوگرم: سعید عبدولی (قهرمان جهان) – پیام بویری (دارنده برنز بازیهای آسیایی)

۸۰ کیلوگرم: رامین طاهری (قهرمان آسیا)- یوسف قادریان (دارنده مدال برنز جهان)

۸۵ کیلوگرم: حبیب‌ا… اخلاقی (دارنده دو مدال برنز جهان) – حسین نوری

۹۸ کیلوگرم: قاسم رضایی (قهرمان المپیک) – مهدی علیاری (قهرمان بازیهای آسیایی)

 

۱۳۰ کیلوگرم: بشیر باباجان زاده (دارنده مدال برنز آسیا)– بهنام مهدی‌زاده (قهرمان آسیا)