کرواسی می‌تواند دروازه‌ای برای ارتباط ایران با اتحادیه اروپا باشد

    رییس‌جمهور با اشاره به لزوم همکاری ایران و کرواسی برای مبارزه با تروریسم گفت: مبارزه با تروریسم با اراده جدی از سوی همه کشورهای جهان به عنوان یک معضل منطقه‌ای و جهانی مورد تأکید دو طرف بود.به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از مراسم امضای اسناد همکاری میان دو کشور، در نشست […]

    رییس‌جمهور با اشاره به لزوم همکاری ایران و کرواسی برای مبارزه با تروریسم گفت: مبارزه با تروریسم با اراده جدی از سوی همه کشورهای جهان به عنوان یک معضل منطقه‌ای و جهانی مورد تأکید دو طرف بود.به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از مراسم امضای اسناد همکاری میان دو کشور، در نشست مشترک خبری با خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ»، از کرواسی به عنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران در منطقه بالکان یاد کرد و اظهار داشت: ایران بلافاصله استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت و از همان زمان روابط خوب و دوستان‌های بین دو کشور برقرار بوده است.

رییس‌جمهور خاطرنشان‌کرد: کرواسی به دلیل داشتن مشترکات تاریخی و فرهنگی با ایران و جایگاه و موقعیت جغرافیایی که از آن برخوردار است، می‌تواند دروازه‌ای برای ارتباط ایران با اتحادیه اروپا باشد و از این لحاظ بسیار حایز اهمیت است.

روحانی با اشاره به این‌که روابط تهران – زاگرب در طول چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها، متناسب با ظرفیت‌های دو کشور نبوده است، گفت: در جریان این سفر تصمیم گرفتیم روابط دو کشور را در زمینه‌های مختلف اقتصادی، به‌ویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل هر چه بیش‌تر توسعه دهیم.

«کولیندا گرابار کیتاروویچ» رییس‌جمهور کرواسی نیز در این نشست مشترک خبری، سفر به تهران را نقطه عطفی در ایجاد و توسعه روابط دو کشور به‌ویژه در زمینه اقتصادی دانست و اظهارداشت: همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کرواسی در سطح رضایت‌بخشی قرار ندارد و امروز فضای بیش‌تری برای توسعه همکاری‌ها ایجاد شده که باید از آن استفاده کنیم.

رییس‌جمهوری کرواسی با اشاره به این‌که زاگرب از اهداف جمهوری اسلامی ایران برای مدرن کردن صنعت و زیرساخت‌های اقتصادی خود آگاه است، اظهارداشت: شرکت‌های جمهوری کرواسی می‌توانند در تمام این زمینه‌ها با شرکت‌های ایران همکاری کنند.

کیتاروویچ خاطرنشان‌کرد: کرواسی می‌تواند مسیر بسیار خوبی برای انتقال انرژی ایران به اتحادیه اروپا باشد.

رییس‌جمهور کرواسی در ادامه به همکاری دو کشور در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از نقش کلیدی در منطقه برخوردار است و کرواسی به عنوان عضو اتحادیه اروپایی از اقدامات ایران در کاهش تنش در منطقه حمایت می‌کند.

 

کیتاروویچ تصریح کرد: کرواسی به همکاری‌های خود با ایران برای ریشه‌کنی تروریسم و افراط‌گرایی، به‌ویژه در کشورهای افغانستان، سوریه و عراق، ادامه خواهد داد.