چند درخت از قدیمی‌‌‌ترین درخت‌های دنیا

  ۱- متوسلا به گزارش گروه اینترنتی پرشین استار قدیمی‌‌‌ترین درخت دنیا به نام متوسلا، یک کاج ۴۸۰۰ ساله، واقع در دره متوسلا، نوادای آمریکا است. بله، این درخت رسماً قدیمی‌‌‌ترین درخت دنیاست. یک درخت قدیمی تر از این به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال ۱۹۶۴ توسط یک محقق و طی شرایط بحث […]

 

۱- متوسلا

به گزارش گروه اینترنتی پرشین استار قدیمی‌‌‌ترین درخت دنیا به نام متوسلا، یک کاج ۴۸۰۰ ساله، واقع در دره متوسلا، نوادای آمریکا است. بله، این درخت رسماً قدیمی‌‌‌ترین درخت دنیاست. یک درخت قدیمی تر از این به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال ۱۹۶۴ توسط یک محقق و طی شرایط بحث برانگیز، بریده شد.

۲- سرو ابرکوه

سرو ابرکوه ۴۰۰۰ ساله است و در ابرکوه استان یزد، ایران قرار دارد. این درخت که یکی از آثار طبیعی ملی ایران است و در قلب تمام ایرانیان جای به‌خصوصی دارد، یکی از پیر‌‌ترین موجودات زنده دنیاست. محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده است.

دانشمند روس الکساندروف، عمر سرو ابرکوه را بیش از ۴۰۰۰ سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آن را به زرتشت نسبت می‌دهند و برخی نیز به یافث پسر نوح.

۳- سرخدار لانگرنیو

یکی دیگر از نمونه‌های زندگی باستان، درخت لانگرنیو ییو در ولز است. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما این درخت یک نمونه بسیار عجیب این گونه است.

۴- الرکه

درخت دیگر که گفته می‌شود به دلیل باقی مانده‌های فسیلی، نزدیک ۳۵ میلیون سال سن داشته باشد (قدیمی‌‌‌ترین درخت دنیا ۳۶۰۰ سال عمر دارد)، سرو پاتاگونیایی است که به نام الرکه نیز شناخته می‌شود. این درخت به قدری برای اهالی شیلی ارزشمند است که از ورقه‌های بریده از این درخت به جای پول استفاده می‌کردند.

۵- سناتور

سن این سرو طاس که سناتور نام دارد و در فلوریدای آمریکا قرار دارد، ۳۴۰۰ تا ۳۵۰۰ سال تخمین رده می‌شود؛ پنجمین درخت قدیمی دنیا! طی یک نظرسنجی توسط جامعه ملی درخت آمریکا، در سال ۲۰۰۶ حجم درخت را حدود ۱۴۴ متر مکعب تخمین زد که این به درخت مقام بزرگ‌ترین در نوع خود در آمریکا و هر گونه دیگر در حاشیه ی رود می‌سی‌سی‌پی را اعطا نمود.

۶- پدرسالار

یکی دیگر از مقیمان آمریکای جنوبی «پاتریارکا د فلورستا» (Patriarca de Florestas) برزیل است. تصور می‌شود این درخت که یکی از بزرگ‌ترین درختان جنگل آتلانتیک است، حداقل ۳۰۰۰ ساله باشد، و به حتم قدیمی‌‌‌ترین درخت برگریز قاره است.

۷- الیشون

درخت مقدس الیشون تایوان، که اعتقاد به ۳۰۰۰ ساله بودنش است، در یکم ژوییه ۱۹۹۷ به دلیل یک طوفان شدید، شکست. این درختان رشد آهسته‌ای اما عمر بسیار طولانی دارند که در نهایتاً با قطر ساقه تا ۷ متر، به ۵۵ تا ۶۰ متر می‌رسند. این درخت به خصوص برای بودایی‌های محلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

۸- بلوط قدیمی

 

قدیمی‌‌‌ترین درخت بلوط دنیا (که به نام «درخت ۱۰۰ اسب» شناخته می‌شود)، را می‌توان در سن د آلفیو و در دامنه کوه اتنا (Etna) در سیسیل یافت می‌شود. بدون شک در نوع خود، این بزرگ‌ترین درختی است که روی زمین است، و احتمال می‌رود که بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال عمر داشته باشد.