کاهش ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه ها

  یک مقام مسؤول در وزارت نیرو از کاهش ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه‌ها در شرق کشور خبر داد. به گزارش مهر، جواد مشکینی با اعلام این‌که در ۵ سال اخیر آبدهی رودخانه‌های خراسان شمالی ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: دلیل کاهش رواناب رودخانه‌ها در این استان کاهش میزان بارندگی‌‌‌‌ها به ویژه به‌ صورت برف، […]

 

یک مقام مسؤول در وزارت نیرو از کاهش ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه‌ها در شرق کشور خبر داد.

به گزارش مهر، جواد مشکینی با اعلام این‌که در ۵ سال اخیر آبدهی رودخانه‌های خراسان شمالی ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: دلیل کاهش رواناب رودخانه‌ها در این استان کاهش میزان بارندگی‌‌‌‌ها به ویژه به‌ صورت برف، پراکنش و توزیع نامناسب بارندگی است.

این مقام مسؤول در وزارت نیرو اظهار داشت: براساس آمار و اطلاعات حاصل از ۶۱ ایستگاه اندازه‌گیری، میزان آبدهی رودخانه‌های استان در ۵ ساله اخیر و در نقاط خروجی رودخانه‌های اصلی به نصف کاهش یافته است.

وی افزود: در این میان، افزایش میزان برداشت از منابع آب‌های سطحی به واسطه افزایش میزان سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، تبدیل اراضی دیم به آبی و تبدیل مزارع به باغات نیز سبب شده تا میزان آبدهی رودخانه‌های استان کاهش یابد.

مشکینی گفت: اکنون سطح کشت زمین‌های کشاورزی بیش‌تر شده و حتی عرصه‌های طبیعی و زمین‌های شیب‌دار پای کوه‌ها نیز به کشاورزی تغییر کاربری داده شده است. متأسفانه دستگاه‌های مرتبط نیز این تخلفات محرز و تغییر کاربری‌‌‌‌ها را جدی نگرفته و برخوردی با آن‌‌‌‌ها انجام نمی‌شود.

 

به گفته مشکینی، میزان آب قابل برنامه‌ریزی از منابع آب سطحی استان ۵۷۶ میلیون مترمکعب است اما در عمل حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از این منابع برداشت می‌شود.