بیش‌ترین افت هفتگی اونس طلا طی دو ماه اخیر

  قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی در پایان مبادلات جمعه‌ای که گذشت با کاهش روبه‌رو شد تا این فلز زرد با بیش‌ترین کاهش هفتگی در دو ماه اخیر روبه‌رو شده باشد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، انتظارات سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا موجب شده تا ارزش دلار با رشد […]

 

قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی در پایان مبادلات جمعه‌ای که گذشت با کاهش روبه‌رو شد تا این فلز زرد با بیش‌ترین کاهش هفتگی در دو ماه اخیر روبه‌رو شده باشد.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، انتظارات سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا موجب شده تا ارزش دلار با رشد نسبی روبه‌رو شود و این مسأله تأثیر زیادی بر کاهش مجدد قیمت جهانی طلا داشته است.

بر اساس این گزارش در شرایطی که نشست آتی فدرال رزرو آمریکا قرار است ماه آینده برگزار شود، گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شده است که فدرال رزرو نرخ بهره را در این نشست افزایش خواهد داد.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین‌المللی با ۰٫۲ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۵۲ دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته گذشته بیش از ۱٫۶ درصد کاهش یافت که این بیش‌ترین کاهش قیمت طلا در ۲ ماه اخیر به شمار می‌رود. قیمت طلا در ۳ هفته اخیر به‌طور متوالی با کاهش روبه‌رو شده است.

ویلیام دادلی، رییس فدرال رزرو نیویورک میز روز پنجشنبه تأکید کرد که اکثر مقام‌های بانک مرکزی آمریکا پیش بینی می‌کنند که نرخ بهره در نشست ژوئن افزایش خواهد یافت.

متن مذاکرات نشست آوریل فدرال رزرو نیز نشان می‌دهد که اکثر مقام‌های بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ بهره حمایت می‌کنند.

فیل استریبل، تحلیلگر ارشد مؤسسه سرمایه‌گذاری آر جی او تأکید کرد: متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا بهترین نشانه از افزایش احتمالی نرخ بهره در نشست ژوئن است. به نظر من بازارهای بین‌المللی اکنون بیش‌تر از گذشته متقاعد شده‌اند که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست ژوئن افزایش می‌دهد.

قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون با رشد ۱۸ درصدی روبه‌رو شده که نوسانات شدید شاخص سهام و گمانه‌زنی‌های مختلف در خصوص وضعیت نرخ بهره آمریکا تأثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.

مؤسسه سرمایه‌گذاری اف سی استون نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد: چشم‌انداز بازار طلا اکنون نسبت به چیزی که هفته‌های قبل به نظر می‌رسید، متفاوت شده است. در هفته‌های گذشته کاهش ارزش دلار تأثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشت ولی با تقویت مجدد ارزش دلار باید منتظر کاهش بیش‌تر قیمت جهانی طلا باشیم.

میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۴٫۵ تن افزایش به بیش‌ترین سطح از نوامبر ۲۰۱۳ میلادی رسیده است. به نظر می‌رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین طی روزهای آینده تأثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

 

گمانه‌زنی‌های مربوط به نرخ بهره آمریکا نیز می‌تواند تأثیر مهمی بر ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.