نوبخت پیش‌بینی کرد:رشد ۵ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری

  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال جاری به پنج درصد برسد. به گزارش ایسنا محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان‌های منطقه یک کشور در ساری با اشاره به این‌که امسال به نوعی سال پایانی دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود، تصریح کرد: باید با جمع‌بندی […]

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال جاری به پنج درصد برسد.

به گزارش ایسنا محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان‌های منطقه یک کشور در ساری با اشاره به این‌که امسال به نوعی سال پایانی دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود، تصریح کرد: باید با جمع‌بندی عملکردها، برنامه‌های باقی مانده عملیاتی شود.

وی با بیان این‌که در ۳ سال گذشته تلاش دولت برای برداشتن سنگ‌های بزرگ در حوزه اقتصاد، تجارت و سیاست کشور بود، عنوان کرد: این امر سبب شد از مرحله‌ای به مرحله دیگر وارد شویم و اگر این سنگ‌های بزرگ برداشته نمی‌شد، حرکت‌های ما بسیار کند صورت می‌گرفت.

نوبخت با اشاره به این‌که موضوعاتی که در اقتصاد مقاومتی مطرح است نیازمند شکست تحریم‌ها بود که این شکستن با کمک و پشتیبانی ملت، رهبری، مسؤولان نظام و رییس‌جمهور انجام شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی افزود: دولت در کنار رفع تحریم‌ها، فضایی ایجاد کرد که از ۲۷ دی پارسال تاکنون، ۹ رییس‌جمهور به ایران سفر کردند که در آخرین دیدار دیپلماتیک، مقامات هندی وارد ایران می‌شوند.

معاون رییس‌جمهور با بیان این‌که تحریم‌های مربوط به انرژی هسته‌ای برداشته شده و تحریم‌های ظالمانه دیگر نیز به تدریج برداشته می‌شوند، تصریح کرد: در رفع تحریم‌ها باید موفقیت ملی دیده شود نه این‌که بگویند هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

نوبخت با اشاره به این‌که پس از رفع تحریم‌ها، ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار برای ۴۱ طرح سرمایه‌گذاری در ایران انجام شده است، افزود: در برجام تحریم‌های نفتی برداشته شد و از این طریق تولید و صادرات نفت ایران به دو برابر افزایش یافته است؛ به‌طوری که امروز صادرات نفت ایران به دو میلیون و ۴۰۰ میلیون بشکه رسید.

وی با اعلام این‌که در تورم و رشد اقتصادی به شرایط نسبی خوبی رسیدیم، عنوان کرد: باید به ۷ یا ۸ درصد رشد اقتصادی می‌رسیدیم که در سال جاری رشد اقتصادی مثبت ۵ خواهد بود.

نوبخت با اشاره به این‌که براساس اعلام مجامع جهانی، رشد اقتصادی ایران بیش از این میزان خواهد بود، عنوان کرد: در این ۳ سال دستاوردهای خوبی تدارک دیده شده است که این دستاورد‌ها باید جمع بندی شود.

وی با اشاره به این‌که در فضای پس از تحریم فرصت سرمایه‌گذاری در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: دولت می‌داند که در ۳ استان مازندران، گیلان و گلستان واحدهای تولیدی نیمه فعال و نیمه تعطیل وجود دارد.۷۵۰۰ واحد تولیدی در این استان‌ها شناسایی شدند که نیازمند ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای فعال‌سازی هستند اما باید میزان فعال بودن و میزان پیشرفت فیزیکی این واحد‌ها مشخص شود.

نوبخت با اشاره به پروژه‌های دولت در سفرهای استانی افزود: تلاش دولت بر این بود که همه پروژه‌ها تا سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری برسد. مردم مازندران نیز بدانند دولت تمامی طرح‌های سفر دولتی که جزو طرح‌های مهم استان‌ها بود و مبلغ کامل آن پرداخت می‌شود را در دستور کار قرارداده است.

معاون رییس‌جمهور با اعلام این‌که هزینه دولت در اجرای همه طرح‌ها و پروژه‌ها در سفرهای استان، ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که تمامی این هزینه‌ها پرداخت می‌شود، افزود: هر اختیار و مجوزی که استانداران و دستگاه‌ها و سازمان برنامه‌ریزی برای واگذاری طرح‌های عمرانی، جلب مشارکت بخش‌های غیردولتی به منظور تکمیل طرح‌های دولتی در این استان‌ها نیاز باشد واگذار می‌شود.