خودکفایی در برنج با تولید ۴۰۰ هزار تن در سال

  نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان این‌که تنها با ۴۰۰ هزار تن ما در تولید برنج خودکفا می‌شویم، گفت: قرار بود در مدت ۳ سال مرکز تحقیقات برنج با همکاری وزارت جهاد کشاورزی افزایش تولید برنج را رقم بزنند، اما متأسفانه اراده لازم برای تحقق این موضوع دیده نمی‌شود. به گزارش خانه ملت، […]

 

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان این‌که تنها با ۴۰۰ هزار تن ما در تولید برنج خودکفا می‌شویم، گفت: قرار بود در مدت ۳ سال مرکز تحقیقات برنج با همکاری وزارت جهاد کشاورزی افزایش تولید برنج را رقم بزنند، اما متأسفانه اراده لازم برای تحقق این موضوع دیده نمی‌شود.

به گزارش خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی درباره برنج‌های خارجی در بازار کشور، گفت: مقرر بود وزارت جهاد کشاورزی با همکاری مرکز تحقیقات برنج، ظرف ۳ سال با افزایش تولید، خلأ ۴۰۰ هزار تنی برنج را برطرف کند؛ اما متأسفانه عدم اراده در افزایش تولید برنج این راهکار را ۱۰ ساله کرده است.

برنج کشاورز هزارتومان زیر قیمت بازار پیش فروش می‌شود

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کشاورزان برنج محصول را پیش فروش می‌کنند، یادآور شد: کشاورز یکهزار تومان زیر نرخ بازار برنج را پیش فروش می‌کند تا بتواند محصولات را بفروش برساند؛ با پرکردن خلأ ۴۰۰ هزار تن برنج می‌توانیم حذف برنج‌های خارجی را کلید بزنیم.

وی ادامه داد: تغییر کاربری دو الی ۳هزار هکتار از اراضی شالی نتیجه عدم به صرفه نبودن کشاورزی از منظر اقتصادی برای کشاورز است و این درحالی است که در آینده موضوع بحران موادغذایی در جهان در راه است و بدین معنا که هرکشوری باید بتواند نیازهای کشاورزی‌‌اش را پوشش دهد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس، یادآور شد: بی توجهی به صنعت کشاورزی تولید ابریشم را ۱۰۰تنی کرده و در حالی که ما در مقطعی۱۱۰۰ تن تولید داشتیم و این درحالی است؛ در حیطه داخلی تنها نیازمند ۱۱۰۰ تن ابریشم هستیم و از همین رو اگر از این میزان تولید پاسداری می‌کردیم، علاوه بر حذف واردات؛ در عرصه صادرات ابریشم هم می‌توانستیم، عملکرد مناسبی داشته باشیم.