انعقاد نزدیک به ۱۰۰هزار قرارداد آتی سکه در بورس کالا

    حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۹۸ هزار و ۸۷۹ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۱۰ هزار میلیارد و ۱۶۷ میلیون ریال رسید، این در شرایطی است که حجم معاملات آتی سکه در هفته ماقبل به ۵۶ هزار ۹۶۷ قرارداد رسیده بود که این نشان […]

 

 

حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۹۸ هزار و ۸۷۹ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۱۰ هزار میلیارد و ۱۶۷ میلیون ریال رسید، این در شرایطی است که حجم معاملات آتی سکه در هفته ماقبل به ۵۶ هزار ۹۶۷ قرارداد رسیده بود که این نشان از رشد ۷۳ درصدی معاملات هفتگی بازار آتی دارد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، طی هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیش‌ترین حجم معاملات با ۸۳ هزار و ۵۹ قرارداد به معاملات تحویل شهریور سال آینده اختصاص داشت تا ارزش این سررسید نیز به بیش از ۸ هزار میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال رسید. این در شرایطی است که سررسید تیر ماه سال ۹۵ با حجم ۱۰ هزار و ۶۴۸ قرارداد و به ارزش بیش از یک هزار میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت.

همچنین قرارداد تحویل اسفند سال آتی نیز با ۳ هزار و ۲۲ قرارداد به ارزش بیش ۲۹۸ میلیارد ریال در جایگاه سوم معاملات قرار گرفت.

در پایان نیز رتبه چهارم معاملات به قرارداد آتی سکه تحویل اردیبهشت با ۲ هزار و ۱۵۱ قرارداد به ارزش ۲۱۵ میلیارد ریال اختصاص یافت.

نکته قابل توجه در معاملات هفتگی آتی این بود حجم قرارداهای سررسید اسفند با ۳ هزار و ۲۲ قرارداد بیش‌تر از اردیبهشت ماه بود که فعالان بازار عامل اصلی آن را رشد تقاضا قبل از سال جدید عنوان کرده‌اند.

از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نشان می‌دهد بهای سکه در سررسیدهای مختلف با کاهش روبه رو شد؛ به‌طوری که سکه تحویل اسفند با قیمت ۹۸۲ هزار تومان به فروش رسید که کاهش ۰٫۵۴درصدی را در روز چهارشنبه به ثبت رساند. قرارداد تحویل اردیبهشت نیز با قیمت ۹۹۶ هزار تومان معامله شد و افت ۰٫۶۵ درصدی را در این روز تجربه کرد. سکه تحویل تیر سال آینده با قیمت یک میلیون و ۱۱ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با کاهش ۰٫۳۷ درصدی نسبت به روز سه شنبه اخیر رو‌به‌رو شد. در آخر نیز سکه سررسید شهریور ماه با افت ۰٫۳۲ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۹ هزار تومان معامله شد.

به گفته کارشناسان بازار سکه، طی این روز‌ها تقاضا برای سکه آتی و نقدی افزایش یافته و به نظر می‌رسد بهای سکه در ماه پایانی سال جاری به دلیل رشد تقاضا افزایش بیش‌تری را تجربه کند.

از سویی قیمت سکه نقدی طی روز چهارشنبه گذشته، نسبت متغیرهای کلیدی بر قیمت سکه یعنی طلای جهانی و نرخ ارز، واکنش نشان داد و کاهش اندکی را تجربه کرد؛ به‌طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹۷۴ هزار تومان رسید. نیم‌سکه نیز با قیمت ۴۹۰ هزار تومان، ربع سکه با قیمت ۲۶۰ و سکه یک گرمی با نرخ ۱۸۱ هزار تومان در این روز به فروش رسید.

این در شرایطی است که بهای سکه طرح جدید دیروز در اولین روز از هفته معاملاتی در بازار با ۳۲ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۹ هزار تومان و دلار در حرکتی معکوس با ۶ تومان کاهش به ۳۵۰۵ تومان رسید. بازار تهران متأثر از رشد قابل ملاحظه بهای اونس جهانی طلا ناظر رشد قیمت انواع سکه بود.

 

از سویی قیمت اونس نیز در بازار جهانی طلا هم‌اکنون ۱۲۳۸ دلار و ۹۰ سنت درج شده اما در ۳ روز اخیر حدود ۴۴٫۵ دلار رشد داشته است.