مهم‌ترین گونه‌ها در «فهرست حیوانات در معرض خطر»

  در شرایط کنونیِ زمین، بسیاری از جانوران و از جمله شماری از انواع میمون‌‌ها با خطر جدی انقراض مواجه‌اند. به گزارش ایسنا، دویچه‌وله در مطلبی تازه تعدادی از این گونه‌های جانوری ارزشمند را که به شدت در معرض خطر نابودی هستند و ممکن است تا چند سال دیگر اثری از آن‌ها روی این کره […]

 

در شرایط کنونیِ زمین، بسیاری از جانوران و از جمله شماری از انواع میمون‌‌ها با خطر جدی انقراض مواجه‌اند.

به گزارش ایسنا، دویچه‌وله در مطلبی تازه تعدادی از این گونه‌های جانوری ارزشمند را که به شدت در معرض خطر نابودی هستند و ممکن است تا چند سال دیگر اثری از آن‌ها روی این کره خاکی نباشد معرفی کرده است.

«آرمادیلو» از جمله حیواناتی است که خطر انقراض آن‌ جدی است. اتحادیه‌ جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) نام «آرمادیلو» را در فهرست قرمز حیوانات در معرض انقراض قرارداده است. «آرمادیلو» پستاندار بچه‌زای کوچک و نادری است که به‌خاطر پوشش زرهی خود ظاهر متفاوتی با دیگر پستانداران خشکی‌زی دارد.

تقریباً تمام گونه‌های ببر‌ها در خطر انقراض قرار دارند از جمله ببر «بالی» که تعدادی از آن‌‌ها تنها در جزیره کوچک بالی اندونزی یافت می‌شد. همچنین خطر انقراض «لموریا» یا میمون پوزه بلند بسیار بالاست. این نوع میمون تنها در ماداگاسکار یافت می‌شود.

قیمت گوشت مارماهی مهاجر در ژاپن بسیار بالاست و این آبزی نیز به شدت با خطر انقراض روبه‌روست. آبزی دیگر زیرگونه‌ای از خانواده ماهی‌های کپور است که با خطر جدی انقراض مواجه است.

لاک‌پشت چرمی که بزرگ‌ترین گونه لاک‌پشت‌های دریایی است نیز در معرض نابودی است. همچنین یکی از گونه‌های حلزون که در ویتنام یافت می‌شود در فهرست قرمز حیواناتِ در معرض انقراض جای گرفته است.

زرافه گردن‌کوتاه یا «اکاپی» نیز در فهرست قرمز جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. هرچند بدن راه‌راه این حیوان به گورخر شبیه است اما زرافه نزدیک‌ترین خویشاوند اکاپی است.

علاوه بر این بیش از ۲۰۰ گونه از پرندگان که بیش‌تر در آسیای جنوب شرقی یافت می‌شوند در فهرست قرمز جانوران در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.

تعداد فیل‌های آسیایی نیز که در کشورهایی همچون بنگلادش، بوتان، هند، چین و اندونزی زندگی می‌کنند به شدت کاهش یافته است و البته فیل آفریقایی نیز وضعیت بهتری نسبت به فیل آسیایی ندارد. شکار غیرقانونی و تجارت عاج فیل، فیل آفریقایی را با خطر جدی انقراض نسل مواجه کرده است.

 

گرازماهی از دیگر جانورانی است که خطر انقراض آن بالاست. همچنین پاندا‌ها هم از جمله دیگر گونه‌های جانوری هستند که شاید نسل کنونی، آخرین شانس برای دیدن آن‌‌ها روی کره زمین را داشته باشد.