انجام تست نهایی ترابردپذیری و امکان مهاجرت مشترکان تلفن همراه

  معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: با انجام تست نهایی برای آمادگی اپراتورهای موبایل، اجرای طرح جابه‌جایی اپراتورهای موبایل بدون تعویض شماره (ترابردپذیری) به‌زودی وارد مرحله عملیاتی می‌شود. صادق عباسی شاهکوه در گفت‌و‌گو با مهر در مورد عملیاتی شدن طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه که امکان تغییر اپراتور را بدون تعویض شماره برای مشترک […]

 

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: با انجام تست نهایی برای آمادگی اپراتورهای موبایل، اجرای طرح جابه‌جایی اپراتورهای موبایل بدون تعویض شماره (ترابردپذیری) به‌زودی وارد مرحله عملیاتی می‌شود.

صادق عباسی شاهکوه در گفت‌و‌گو با مهر در مورد عملیاتی شدن طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه که امکان تغییر اپراتور را بدون تعویض شماره برای مشترک فراهم می‌کند، اظهار داشت: شرایط اجرای این طرح برای تمامی مشترکان تلفن همراه، تقریباً آماده است و تست‌های اولیه را برای اطمینان از آمادگی شبکه اپراتورهای موبایل انجام داده‌ایم و در این زمینه اطمینان حاصل کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست نهایی، ممکن است ظرف یک هفته آینده، این طرح، عملیاتی شود، ادامه داد: تست نهایی اجرای این طرح را باید در شرایط واقعی و برای کل سیستم اپراتورهای موبایل انجام دهیم تا مطمئن شویم که در صورت اجرای این طرح، شبکه دچار اختلال نمی‌شود.

عباسی شاهکوه با اشاره به این‌که تاکنون در تست‌های مختلفی که برای اجرای طرح ترابردپذیری انجام شده است با مشکلی مواجه نبوده‌ایم، اضافه کرد: البته این تست برای تعداد محدود سیم کارت انجام شده است و به مشکلی برخورد نکردیم اما هم اکنون در تست نهایی این طرح، قصد داریم شبکه را برای کل مشترکان آزمایش کنیم تا مطمئن شویم پس از مهاجرت مشترکان به اپراتور دیگر، در برقراری مکالمه و پیامک، مشکلی ایجاد نمی‌شود.

معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان کرد: تا پیش از این مهاجرت یک سیم کارت به شبکه اپراتور دیگر را به صورت تک به تک تست کرده‌ایم که با ۹۹ درصد موفقیت همراه بوده است. اما هم اکنون در تست نهایی، قرار است کل سیستم را ر‌ها کرده و مهاجرت مشترکان را به شبکه اپراتورهای دیگر، در شرایط واقعی تست کنیم تا مطمئن شویم در این صورت، اختلالی در شبکه ایجاد نمی‌شود.

وی با اشاره به تفاوت در ظرفیت شبکه اپراتورهای موبایل و امکان بروز اختلال در صورت تمایل مشترکان برای مهاجرت به شبکه‌ای که ظرفیت کمتری دارد، تصریح کرد: در این صورت ممکن است در ابتدای اجرای این طرح، محدودیت تعداد بگذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که شبکه اپراتور، ظرفیت پذیرفتن تعداد مشترکان جدید را دارد.

عباسی شاهکوه با بیان این‌که طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هر مشترک دو بار در سال می‌تواند اپراتور خود را با حفظ شماره، تغییر دهد تصریح کرد: ممکن است در ابتدای اجرای این طرح، امکان مهاجرت به اپراتور‌ها را برای تعداد محدودی مشترک، فراهم کنیم تا شبکه‌های اپراتور‌ها از لحاظ فنی دچار اختلال نشود اما پس از آن، امکان استفاده از این طرح، بدون محدودیت خواهد بود.

وی هزینه استفاده از طرح ترابردپذیری را برای هر بار تغییر اپراتور، حدود ۵ هزار تومان عنوان کرد و گفت: تمامی مراحل اجرای این طرح الکترونیکی بوده اما مرحله تحویل و دریافت سیم کارت توسط مشترک، به صورت فیزیکی خواهد بود.

براساس وعده وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، طرح ترابردپذیری شماره موبایل باید در خردادماه عملیاتی شود.

طبق برآوردهای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پیش‌بینی شده که هر مشترک حداقل یکبار این طرح را امتحان کند.

این طرح در بسیاری از کشور‌ها از جمله ترکیه انجام شده و اقدام مشترکان موبایل برای تعویض اپراتور خود به دلیل نارضایتی از سرویس دهی اپراتور، افزایش بازار رقابت میان اپراتور‌ها و افزایش کیفیت خدمات دهی را به همراه داشته است.

 

تا پیش از این، بسیاری از مشترکان موبایل در صورت نارضایتی از اپراتور موبایل، به دلیل عدم تمایل به تعویض شماره تلفن همراه، امکان تغییر اپراتور را نداشته و مجبور بودند با همان شرایط سرویس‌دهی، کنار بیایند اما با اجرای طرح ترابردپذیری، مشترک می‌توانند با حفظ شماره خود، در صورت عدم رضایت از سرویس‌دهی، اپراتور را تغییر دهد.