پیش‌بینی تحولات این هفته بازار فلزات اساسی

  در ۳ هفته اخیر قیمت مس پیوسته کاهش یافته و با توجه به شرایطی که بر بازار این فلز مهم اساسی حاکم است، سرمایه‌گذاران می‌پرسند، چه وقت روند کاهش قیمت‌ها متوقف خواهد شد؟ به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت هر تن مس در پایان معاملات هفته پیش به ۴۵۵۰ دلار رسید که […]

 

در ۳ هفته اخیر قیمت مس پیوسته کاهش یافته و با توجه به شرایطی که بر بازار این فلز مهم اساسی حاکم است، سرمایه‌گذاران می‌پرسند، چه وقت روند کاهش قیمت‌ها متوقف خواهد شد؟

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت هر تن مس در پایان معاملات هفته پیش به ۴۵۵۰ دلار رسید که نسبت به ابتدای ماه جاری میلادی حدود ۵۰۰ دلار یا ۱۱ درصد پایین‌تر بود.

بازار دیگر فلزات اساسی نیز در هفته‌های اخیر وضعیت خوبی نداشته و تحلیلگران معتقدند شاخص‌های بنیادی بازار، افق امیدبخشی برای این فلزات ترسیم نمی‌کند. در ادامه به بررسی شرایط کنونی بازار فلزات اساسی اشاره می‌کنیم.

از ابتدای ماه جاری میلادی، روند جدید کاهش قیمت مس و دیگر فلزات اساسی آغاز شده است. در دو هفته نخست عامل اصلی کاهش قیمت‌ها، انتشار گزارش‌های منفی از اقتصاد چین بود. بر خلاف انتظارها، گزارش‌هایی که اخیراً از اقتصاد این کشور منتشر شده نگران‌کننده بوده و حال برخی تحلیلگران معتقدند امسال اقتصاد چین کمتر از ۶.۵ درصد رشد خواهد کرد.

بانک مرکزی و دولت چین در ماه‌های اخیر اقدامات حمایتی متعددی برای حمایت از رونق اقتصاد انجام داده‌اند. نرخ هدف برای رشد اقتصاد چین در سال جاری میلادی ۶.۵ درصد تا ۷ درصد تعیین شده اما نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی کرده‌اند که این نرخ تحقق نمی‌یابد مگر آن که تدابیر فراگیرتر حمایتی از سوی بانک مرکزی و دولت چین اتخاذ شود. چین بزرگ‌‌ترین مصرف کننده فلزات اساسی در جهان است.

 

هفته گذشته عامل اصلی کاهش قیمت فلزات اساسی، رشد ارزش دلار بود. با توجه به انتشار گزارش‌های مثبت از اقتصاد آمریکا و دیدگاهی که اعضای کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی این کشور در باره زمان مناسب بالا بردن نرخ‌های بهره دارند، ارزش دلار رشد کرده و این عاملی برای فشار بر قیمت فلزات اساسی است.