فعالیت معادن شن و ماسه در تهران ممنوع شد

   رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: با اعلام فرمانداری، هر گونه بهره‌برداری از معادن شن وماسه ممنوع بوده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است از برداشت غیرقانونی معادن جلوگیری کند. به گزارش مهر، رحمت‌ا… حافظی درباره اتخاذ تصمیم و تعیین تکلیف معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ تهران، افزود: به […]

 

 رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: با اعلام فرمانداری، هر گونه بهره‌برداری از معادن شن وماسه ممنوع بوده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است از برداشت غیرقانونی معادن جلوگیری کند.

به گزارش مهر، رحمت‌ا… حافظی درباره اتخاذ تصمیم و تعیین تکلیف معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ تهران، افزود: به دنبال درخواست کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، جلسه‌ای در فرمانداری تهران تشکیل و سپس بازدیدی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت از معادن شن و ماسه با حضور مسؤولان مربوطه از جمله فرمانداری و دادگستری استان تهران برگزار شد.

وی با بیان این‌که بر اساس صورت‌جلسه نهایی از بازدید صورت گرفته، فرمانداری تهران تصمیماتی با قید فوریت اتخاذ کرده است، ادامه داد: با توجه به نظرات کارشناسی مبنی بر برداشت غیرقانونی بیش از اندازه و عمیق معادن، هر گونه فعالیت و بهره‌برداری از معادن شن و ماسه ممنوع بوده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است از هرگونه برداشت غیرقانونی از معادن جلوگیری کرده و گزارش اقدامات را به فرمانداری ارایه کند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان این‌که برای ساماندهی سریعتر معادن نیز تصمیماتی اتخاذ شده است، تأکید کرد: بر این اساس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ بازدید نسبت به فعالسازی طرح ساماندهی موضعی منطقه (موسوم به تاکا) اقدام کند در غیراین صورت شهرداری منطقه ۱۸ برای ساماندهی معادن نسبت به توافق جدید با مالکین معادن اقدام و نتیجه اقدامات را به فرمانداری گزارش کند.

وی ادامه داد: مقاوم‌سازی بستر رودخانه کن با نظارت فنی شرکت آب منطقه‌ای و تحت نظر شهرداری منطقه ۱۸ باید انجام شود و در مدت زمان یک ماهه نتیجه این اقدامات به فرمانداری گزارش شود.

حافظی درباره خسارت وارده ناشی از برداشت غیرقانونی در معادن گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نسبت به اعلام نظر در خصوص میزان خسارت وارده ناشی از برداشت‌های غیرقانونی به عمل آمده به قیمت روز حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ بازدید اقدام کند.

وی همچنین تصریح کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، محیط زیست شهرستان، آب منطقه‌ای تهران، شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری منطقه ۱۸ و سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری حداکثر تا ۱۵ خردادماه نقطه نظرات و پیشنهادات خود را به فرمانداری ارسال کنند تا در جلسه آتی شورای تأمین شهرستان مطرح و با قید فوریت پیگیری قانونی شود.

 

وی تأکید کرد: تا حصول نتیجه، جلسات مربوطه با حضور فعال نمایندگان ثابت و تام‌الاختیار سازمان‌های ذی‌ربط و معاونت فنی و عمرانی فرمانداری به صورت ویژه پیگیری خواهد شد.