حمایت رییس جمهور از یک نرخی شدن ارز

مسعود طاهری- بعد از مدت‌‌ها حرف و حدیث در خصوص وضعیت نرخ ارز بالاخره رییس‌جمهور آب پاکی را روی دست همه ریخت و رسماً اعلام کرد که نرخ ارز در سال آینده باید تک نرخی شود. موضوعی که بسیاری از کارشناسان بر آن تأکید داشتند و حالا با توجه به اجرای برجام و خلاص شدن […]

مسعود طاهری- بعد از مدت‌‌ها حرف و حدیث در خصوص وضعیت نرخ ارز بالاخره رییس‌جمهور آب پاکی را روی دست همه ریخت و رسماً اعلام کرد که نرخ ارز در سال آینده باید تک نرخی شود. موضوعی که بسیاری از کارشناسان بر آن تأکید داشتند و حالا با توجه به اجرای برجام و خلاص شدن ایران از تحریم‌های فلج کننده غرب، این کار شدنی می‌نماید.

پیشتر ولی‌ا… سیف و طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و امور دارایی از تک نرخی شدن ارز در دوران پسا تحریم خبر داده بودند و صحبت‌های رییس‌جمهور، مؤیدی بود بر این نکته که در سال آتی، ارز تک نرخی خواهد شد تا هم جلوی رانت و فساد در این زمینه گرفته شود و هم باعث ایجاد ثبات اقتصادی بیش‌تر فراهم ‌آید.

رییس‌جمهور در مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی بازگرداندن ثبات و آرامش به کشور را سیاست کلیدی دولت دانست و تأکید کرد: ارز سال آینده باید تک نرخی شود تا ثبات در بازار تقویت و جلوی بخشی از مفاسد گرفته شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی که در جمع مدیران بانک‌های سراسر کشور سخن می‌گفت، افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را ضروری خواند و گفت: باید تمام مؤسسات مالی، اعتبارسنجی شوند و رتبه آن‌‌ها به مردم اعلام گردد.

رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که همه باید خود را برای رونق و تحرک اقتصادی آماده کنند، گفت: مهم‌ترین عامل در کنترل و مهار تورم، انضباط مالی و پولی و یکی از دستاوردهای مهم دولت با یاری تیم اقتصادی و بانک مرکزی، مهار تورم و کاهش مستمر آن بوده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت کاهش سود بانکی را مورد تأکید قرارداد و اظهار داشت: وقتی دولتی تورم را مهار و تک رقمی می‌کند، سود بانکی بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه می‌زند.

رییس‌جمهور در عین حال اظهار داشت که اقتصاد با دستور درست نمی‌شود و باید با ابزار اقتصادی، سود بانکی، تسهیلات و سپرده‌ها را کاهش داد.

رییس‌جمهوری از بانک‌ها به عنوان شریان حیات اقتصادی و ارتباط درون کشور با دیگر کشور‌‌ها در عرصه پولی و مالی نام برد و گفت: در دوره تحریم‌های ظالمانه بد‌‌ترین تحریم تاریخ اقتصادی جهان بر ملت ایران روا داشته شد و همه شریان‌های حیاتی توسعه‌ای کشور را با مشکل مواجه کردند.

روحانی موفقیت برجام را نتیجه دعای سحرخیزان در ماه مبارک رمضان ذکر کرد و افزود: در دوره تحریم‌ها متأسفانه بداندیشانی با بهره‌گیری از شرایط سخت مردم و به بهانه دور زدن تحریم‌ها، نفت را فروختند و بیت‌المال را غارت کردند.

رییس‌جمهوری تحریم بانک‌ها از سوی دشمن را حرکتی هدفمند برشمرد و گفت: در دوره پس از تحریم، بانک‌ها باید تلاش‌هایشان را به نفع اقتصاد ملی افزایش دهند.

دکتر روحانی با تأکید بر این‌که دفاع مذاکره‌کنندگان از حقوق ملت افتخار بزرگی است، افزود: نمی‌توان باور کرد کسی از رفع تحریم‌ها خرسند و خوشحال نباشد.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این‌که باید امروز برجام ۲ را تدوین کنیم، اظهار داشت: برجام ۲ باید با مشارکت همه و برای پیشرفت ایران اسلامی تدوین و به مرحله اجرا درآید.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انتخابات سرنوشت‌ساز ۷ اسفند ماه اشاره و تأکید کرد: حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی، در شرایط کنونی منطقه و جهان بسیار تأثیرگذار است.

رییس‌جمهوری در ادامه سخنان خود مشورت با متخصصان و صاحب‌نظران در همه امور را مورد تأکید قرارداد و گفت: به‌خاطر قول به مردم، بدون مشورت با کارشناسان و صاحبنظران تصمیمی نگرفته‌ام و در بسیاری موارد حتی نظر جمع کارشناسان را اعمال کردم.

روحانی در ادامه بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار را نخستین تصمیم اقتصادی دولت ذکر کرد و افزود: انتظارات تورمی جامعه در دولت جدید عوض شد و این روند باید حفظ شود.

رییس‌جمهوری گفت: بانک‌ها باید خود را برای یک فضای رقابتی در دوره پس از برجام آماده کنند و در این عرصه باید احساس مسؤولیت کنند.

روحانی به اهمیت ایجاد اطمینان و اعتماد میان مردم و بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها که پول مردم را در اختیار دارند باید احساس مسؤولیت کرده و از آن‌‌ها به بهترین وجه و در مسیر توسعه و رونق اقتصاد کشور استفاده کنند.

رییس‌جمهوری با اشاره به ضرورت تقویت انضباط و شفافیت در کارنامه بانک‌ها، گفت: بانک‌ها باید بنگاهداری را کنار گذاشته و در فضای تولید قرار گیرند.

 

ولی‌ا… سیف، رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این نشست، گفت: نظام بانکی که در خط نخست مبارزه با تحریم‌ها قرار داشت، در دوره جدید تمام تلاش خود را در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌کار می‌گیرد.