کاهش نرخ سودبانکی راهی که سرمایه‌های خوابیده را به بخش تولید می‌آورد

  عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: ‌باید یک برنامه مدون برای سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا پایین آوردن نرخ سود بانکی در اقتصاد کشور اثر مثبت داشته باشد.‌ به گزارش خبرآنلاین، پس از کاهش مجدد نرخ سود در بازار بین بانکی از هفته آخر فروردین، مشاهدات حکایت از کاهش نرخ […]

 

عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: ‌باید یک برنامه مدون برای سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا پایین آوردن نرخ سود بانکی در اقتصاد کشور اثر مثبت داشته باشد.‌

به گزارش خبرآنلاین، پس از کاهش مجدد نرخ سود در بازار بین بانکی از هفته آخر فروردین، مشاهدات حکایت از کاهش نرخ سود روزشمار غیررسمی در بازار پول دارد. این دو اتفاق را می‌توان به عنوان دو علامت کاهش نرخ سود در بازار پول تفسیر کرد.

بررسی‌های میدانی از شعب بانک‌های مختلف نشان می‌دهد در سال جدید بسیاری از بانک‌ها به صورت خودجوش نرخ‌های خود را تعدیل کرده‌اند. این تعدیل در نرخ سود‌های روزشماری اتفاق افتاده که به صورت غیررسمی و در قالب طرح‌های ویژه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شد.

 آخرین خبر از طرف رییس سابق شورای هماهنگی بانک‌ها نیز حاکی از آن است که بانکداران دو هفته دیگر برای کاهش نرخ سود بانکی جلسه ویژه‌ای را تشکیل می‌دهند. وی عنوان کرده است «نرخ ۱۵ درصد برای سود بانکی در حال حاضر معقول است.»

در همین رابطه، سیده فاطمه مقیمی، عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرآنلاین در خصوص کاهش دوباره نرخ سود بانکی، گفت: ‌باید یک برنامه مدون برای سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا پایین آوردن نرخ سود بانکی در اقتصاد کشور اثر مثبت داشته باشد.‌

وی در ادامه گفت: از نظر نگاه کلی هدف این است که سرمایه‌های خوابیده شده در بانک را به بخش صنعت و تولید بیاورند. این کار خیلی خوبی است، ولی باید برای گردش سرمایه‌ها در بخش صنعت و امنیت در این سرمایه‌گذاری برنامه وجود داشته باشد، در غیر این صورت سرمایه‌های خوابیده را نمی‌توان به بخش تولید آورد.

مقیمی عنوان‌ کرد: به عبارتی، سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج می‌شوند و به ارز و طلا یا بازارهای دیگر می‌رود و تورم در آن‌‌‌ها شکل می‌گیرد.

وی تأکید‌ کرد: باید نسبت به حمایت از تولید و حمایت از شروع کسب ‌و کار برنامه مدونی داشته باشیم. اگر این موضوع شکل بگیرد، طرف سرمایه‌دار به جای این‌که پول خود را در بانک بگذارد، به بخش تولید می‌آورد.