سلامت، پایه و اساس دستیابی به صلح و امنیت است

    وزیر بهداشت در شصت‌ونهمین مجمع جهانی بهداشت به عنوان رییس گروه کشورهای جنبش عدم غیرمتعهد در این مجمع به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش ایرنا، سید حسن هاشمی در نخستین روز مجمع جهانی بهداشت که در ژنو در حال برگزاری است به نمایندگی از طرف وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد، انتخاب محمد السعیدی، […]

 

 

وزیر بهداشت در شصت‌ونهمین مجمع جهانی بهداشت به عنوان رییس گروه کشورهای جنبش عدم غیرمتعهد در این مجمع به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش ایرنا، سید حسن هاشمی در نخستین روز مجمع جهانی بهداشت که در ژنو در حال برگزاری است به نمایندگی از طرف وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد، انتخاب محمد السعیدی، وزیر بهداشت عمان را به عنوان رییس شصت‌و‌نهمین مجمع سالانه سازمان جهانی بهداشت تبریک گفت.

وزیر بهداشت اظهار داشت: جنبش عدم تعهد مطمئن است که تحت مباشرت توانای شما، شصت‌ونهمین مجمع سالانه سازمان جهانی بهداشت منجر به اختتام موفقیت‌آمیز می‌شود.

هاشمی با بیان این‌که جنبش عدم تعهد، تعهد خود را به اصول و قوانین سازمان جهانی بهداشت ابراز می‌نماید، افزود: جنبش عدم تعهد بر این امر تأکید دارد که بهره‌گیری از بالا‌‌ترین استانداردهای سلامت، از اساسی‌‌‌ترین حقوق هر انسانی فارغ از نژاد، دین، باورهای سیاسی، شرایط اجتماعی یا اقتصادی است و بر این عقیده پایبند است که سلامت همه افراد پایه و اساس دستیابی به صلح و امنیت بوده و به همکاری کامل افراد و دولت‌‌‌ها وابسته است.

وزیر بهداشت گفت: جنبش عدم تعهد بر نقش مرکزی سازمان بهداشت جهانی در مدیریت مسایل بهداشت جهانی و به عنوان سازمان پیشتاز بهداشت در نظام سازمان ملل تأکید دارد.

هاشمی خطاب به رییس سازمان بهداشت جهانی گفت: جنبش عدم تعهد تصدیق می‌کند که پاسخ جهانی به شیوع ویروس‌های ابولا و همچنین زیکا به رهبری سازمان بهداشت جهانی، دولت‌‌‌ها و سایر بازیگران مرتبط به همراه هم‌‌، مثالی است از این‌که چگونه اقدام هماهنگ و پایدار می‌تواند بر چالش‌های جهانی سلامت غلبه کند و معتقد است که اگر نظام‌های سلامت قوی‌تر و آماده‌تر بودند، از بسیاری از شرایط اضطراری سلامت عمومی می‌توانست جلوگیری شود و یا بهتر کنترل شود.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد بر نیاز به اقدام هماهنگ و پاسخ منسجم در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی به منظور رسیدگی کافی به چالش‌های بر سر راه توسعه پایدار، که توسط بیماری‌های غیرواگیر برای ملل ایجاد شده، تأکید دارد و در عین تصدیق اهمیت پیشگیری، بر نیاز به فراهم آوردن داروهای ارزان و قابل دسترسی برای درمان بیماری‌های غیرواگیر، به خصوص در کشورهای در حال توسعه که بروز بیماری‌های غیرواگیر بسیار بالاست، تصریح می‌کند.

هاشمی همچنین به نگرانی جنبش عدم تعهد نگرانی از شیوع مقاومت داروهای آنتی باکتریال و خطرهای بالقوه عظیم آن برای دستاوردهای جهانی سلامت عمومی و نیاز فوری به اقدام جهانی برای مواجهه با این خطر تأکید کرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: جنبش عدم تعهد درخواست خود را از کشور‌‌ها برای انجام اقدامات جهت جلوگیری از سوءاستفاده از حقوق مالکیت معنوی تکرار می‌کند، بالاخص در جایی که افراد به دنبال تحمیل غیرمنطقی اقداماتی هستند که بر زنجیره تأمین محصولات پزشکی و انتقال فن‌آوری مربوط به محصولات سلامت تأثیر می‌گذارد.

هاشمی اضافه کرد: جنبش عدم تعهد نگرانی خود را در مورد اثرات منفی اقدامات قهری یک‌جانبه در زمینه روابط، تجارت، سرمایه‌گذاری و همکاری بین‌الملل و اثرات مضر جدی آن بر سلامت عمومی ابراز می‌کند.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر نقش سازمان بهداشت جهانی در حصول اطمینان از دسترسی به داروهای ارزان، باکیفیت، ایمن و مؤثر، اظهار داشت: جنبش عدم تعهد اهمیت اساسی انتقال فن‌آوری ارزان، انبوه‌سازی و تحقیق و توسعه در زمینه پیشگیری، درمان، واکسن‌‌‌ها و امکانات عیب‌شناسی را تصریح می‌نماید.

هاشمی یکی دیگر از نگرانی‌های جنبش عدم تعهد را شرایط سلامت رو به وخامت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، به خصوص قدس اشغالی و همچنین سرزمین‌های جولان اشغالی متعلق به سوریه، که نتیجه اقدامات مخل سلامت اسرائیل است، عنوان کرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جنبش عدم تعهد با توجه به پیش‌نویس چارچوب تعامل با بازیگران غیردولتی (FENSA)، تأکید می‌کند که چارچوب باید به گونه‌ای توسعه یافته و استقرار یابد که تعامل سازمان جهانی بهداشت با بازیگران غیردولتی به سمت حصول سلامت عمومی بهبود بخشد و در عین حال، استقلال، تمامیت، اعتبار و احترام سازمان جهانی بهداشت را حفظ کند.

 

هاشمی در پایان یادآور شد: جنبش عدم تعهد با ارجاع به چالش‌های سلامت مرتبط با مهاجران و پناهندگان از جمله نیاز پناهندگان به اطمینان از دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، تصدیق می‌کند که افزایش اخیر جابه‌جایی جمعیت در مرزهای بین‌المللی در سرتاسر جهان نیازمند توجه ویژه است.