سیستم عامل اپل آسیب‌پذیر‌ترین برنامه نرم افزاری سال ۲۰۱۵ شناخته شد!

  ۵ برنامه Apple IOS و Google Chrome، inux Kernel، Apple Mac OS X و Internet Explorer براساس تحلیل‌های انجام شده در مؤسسه CVE به ترتیب آسیب‌پذیر‌ترین برنامه نرم افزاری سال ۲۰۱۵ معرفی شدند. به گزارش مناقصه‌مزایده از مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر)، براساس تحلیل‌های انجام شده توسط CVE نرم افزارهایی […]

 

۵ برنامه Apple IOS و Google Chrome، inux Kernel، Apple Mac OS X و Internet Explorer براساس تحلیل‌های انجام شده در مؤسسه CVE به ترتیب آسیب‌پذیر‌ترین برنامه نرم افزاری سال ۲۰۱۵ معرفی شدند.

به گزارش مناقصه‌مزایده از مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر)، براساس تحلیل‌های انجام شده توسط CVE نرم افزارهایی که در سال ۲۰۱۵ آسیب‌پذیری‌های اعلام شده خود را برطرف کرده‌اند، شامل Adobe Air SDK و Adobe Air، Flash، Mac IOS، Mac OS X هستند.

نکته حایز اهمیت این است که اندروید در ۵۰ برنامه اول فهرست نرم‌افزارهای آسیب پذیر سال ۲۰۱۵ حضور نداشته است.

این دسته‌بندی توسط CVE1 ارایه شده است که اطلاعات مربوطه را از NVD2 که توسط دولت آمریکا منتشر می‌شود، به دست می‌آورد.

جزئیات اعلام شده نشان می‌دهد که Apple Mac OS X با برطرف کردن ۳۸۴ مورد آسیب‌پذیری و به دنبال آن Apple IOS با ۳۷۵ مورد درصدر این فهرست قرار گرفته و نرم افزارهای Adobe Flash Player با ۳۱۴ مورد و Air SDK با ۲۴۶ مورد آسیب‌پذیری قرار دارند.

بر این اساس، مایکروسافت با مجموع هزار و ۵۶۱ آسیب پذیری مشخص و اعلام شده عمومی، در تمام محصولاتش اعم از نشت امنیتی برای اینترنت اکسپلورر و ویندوز، در بالای فهرست تولیدکننده‌های آسیب پذیر قرار می‌گیرد.

در این محاسبه، هر بار برطرف کردن موارد مشابه در تمام نسخه‌های ویندوز به صورت مجزا شمرده شده یا سرور ویندوز ۲۰۰۳ دو بار درنظرگرفته شده که این امر سبب بالا بردن تعداد آسیب‌پذیری‌ها در محصولات این شرکت می‌شود.

در بررسی این آمار، باید به این امر توجه داشت که اپل و مایکروسافت که سیستم عامل‌های پیچیده تولید و نگهداری می‌کنند، در مقایسه با دیگر شرکت‌ها که تنها برنامه‌های کاربردی تولید می‌کنند، در معرض آسیب‌پذیری‌های بیش‌تری هستند.

 

آسیب‌پذیری ۵۰ محصول اول براساس تولیدکننده‌های محصول، ارایه شده که پس از مایکروسافت و ادوب، اپل، گوگل و موزیلا در میان ۵ شرکت تولیدکننده نرم افزارهایی با بیش‌ترین نشت اطلاعات، جای دارند.