نتایج بازنگری قراردادهای IPC متفاوت از نظرات شخصی توکلی است

    با انتشار نامه احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته کاری مجلس نهم به معاون اول رییس‌جمهوری با عنوان «نقض حاکمیت ملی و توسعه خام فروشی با اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی» در سایت الف، توضیحاتی توسط یکی از اعضای کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ارایه شد. به گزارش ایرنا، این عضو […]

 

 

با انتشار نامه احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته کاری مجلس نهم به معاون اول رییس‌جمهوری با عنوان «نقض حاکمیت ملی و توسعه خام فروشی با اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی» در سایت الف، توضیحاتی توسط یکی از اعضای کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ارایه شد.

به گزارش ایرنا، این عضو کمیته که توضیحات خود را در قالب نظر برای سایت مذکور ارسال کرده بود، به دلیل منتشر نشدن آن تا تاریخ چهارم خردادماه، این مطلب را برای روشن شدن ابعاد موضوع به منظور انتشار در رسانه‌ها ارایه کرده است.

عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با اشاره به جلسات مورد اشاره احمد توکلی، تصریح کرده است: من هم در آن جلسات حضور داشتم و اصلاً جمع بندی جلسات -که قاعدتاً و اخلاقاً باید توسط رییس محترم جلسه و نه آقای توکلی -که تنها یکی از ده‌ها شرکت کننده بودند اعلام می‌شد- با آن‌چه ایشان نوشته‌اند، کاملاً متفاوت و بلکه در بسیاری موارد بر عکس آن‌ها بود.

در جلسات اول و دوم ایشان به صورت ناقص در جلسات شرکت کرده و در جلسه آخر هم با اعلام کسالت تنها چند دقیقه در ابتدای جلسه حاضر شده و بدون توجه به نقش حاضران و بحث و گفت‌وگوهای مطرح شده، اعلام موضع شخصی کرده و بلافاصله جلسه را ترک کردند، در حالی که جلسه برنامه خود را ادامه داده و به نتایج متفاوتی از آنچه ایشان اعلام کردند، رسید.

ایشان حتی مباحث مستقیمی را که با وزیر محترم نفت داشته و با بعضی تغییرات به توافق رسیده بودند، در این نامه به فراموشی سپردند. موارد طرح شده از سوی ایشان در حقیقت همان مواضع سیاسی قبل از انتخابات ایشان است که همان زمان به همه آن‌ها در شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) پاسخ مفصل کارشناسی داده شده بود و اینک بدون توجه به آن پاسخ‌ها دوباره و با ادبیاتی متفاوت تکرار شده آن هم به استناد مباحث جلساتی که ابداً به این نتایج نرسید.

در جلسه مورد اشاره متن مصوبه دولت محترم مرور شد و اصلاحات پیشنهادی تعیین تا وزارت نفت آن‌ها را اعمال کند. در آن جلسه تنها ایشان و فردی دیگر بر خلاف روند جلسه که بررسی متن مصوبه بود اقدام به خواندن بیانیه با محتوای مخالفت اساسی با کل موضوع کردند، با این وجود جلسه ترجیح داد که به رغم این اقدام غیرمعمول و نادیده گرفتن نقش سایر شرکت‌کنندگان به‌کار مسؤولانه و کارشناسی خود ادامه دهد.

 

این گزارش افزود، به‌رغم برگزاری ده‌ها ساعت جلسه کارشناسی به دعوت وزیر نفت و با حضور کارشناسان، نمایندگان کمیسیون‌های ذی‌ربط مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و مشاوران مستقل حقوقی برای بحث و بررسی ابعاد مختلف مدل جدید قراردادهای نفتی- که مهم‌ترین ابزار صنعت نفت ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت تلقی می‌شود- احمد توکلی در نامه اخیر خود طی اظهاراتی یک سویه مبادرت به زیر سؤال بردن قراردادهای مزبور کرده است.