آیا ناهماهنگی در نمایش سخنان هاشمی از صدا و سیما عمدی بود؟

بعد از ۶ سال، آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در تلویزیون مستقیم با مردم سخن گفت. با این که در همین سخنان، آیت‌ا… هاشمی ابراز خشنودی کرد که صدا و سیما امکان گفت‌و‌گو و تبلیغات مستقیم برای همه کاندیداهای محترم مجلس خبرگان فراهم آورده است. اما برخی حواشی و برخی نا‌هماهنگی‌های به وجود آمده، شائبه ایجاد کرده […]

بعد از ۶ سال، آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در تلویزیون مستقیم با مردم سخن گفت. با این که در همین سخنان، آیت‌ا… هاشمی ابراز خشنودی کرد که صدا و سیما امکان گفت‌و‌گو و تبلیغات مستقیم برای همه کاندیداهای محترم مجلس خبرگان فراهم آورده است. اما برخی حواشی و برخی نا‌هماهنگی‌های به وجود آمده، شائبه ایجاد کرده است. این حواشی با واکنش مخاطبان مواجه شد. به صورتی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف مجازی واکنش‌های بسیاری به این ناهماهنگی صدا و سیما نشان داده شده است.

موضوع از این قرار است که بنا به اعلام صدا و سیما قرار بود که سخنرانی آیت‌ا… هاشمی در شبکه استانی تهران پخش شود. در میان مردم این شائبه ایجاد شده بود که شبکه تهران همان شبکه ۵ قدیم است. اما گویا منظور از شبکه استانی تهران شبکه‌ای است که کم‌تر از یک ماه پیش در دستگاه‌های دیجیتالی و ماهواره‌ای قرار گرفته و بیش‌تر به شبکه (HD) معروف بوده است.

گویا تنها یک ماه است که این شبکه تبدیل به شبکه استانی تهران شده است. اما تا چند ساعت قبل از آغاز سخنرانی هاشمی هیچ توضیح مشخصی در این مورد داده نشده بود. ناگهان تنها چند دقیقه مانده به شروع ساعت سخنرانی آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در شبکه‌های اجتماعی موجی راه افتاد که به مردم بگویند فرکانس اصلی این شبکه روی دستگاه‌های دیجیتالی چند است؟ و چگونه می‌توانند سخنرانی را ببینند.

در حالی که بسیاری از مخاطبان شبکه ۵ سیما را نگاه می‌کردند و منتظر آغاز سخنرانی بودند. همین موضوع باعث سردرگمی مخاطبان شد. در نهایت نیز بسیاری از مخاطبان در پایتخت و شهرهای استان تهران نتوانستند سخنرانی آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی را ببیند. همین موضع باعث آن شد که شائبه عمدی بودن این اقدام از طرف صدا و سیما بیش‌تر قوت بگیرد.

از طرف دیگر با مقایسه متن کامل سخنرانی آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی با سخنان ایشان که از تلویزیون پخش شد نشان از سانسور بخش‌هایی از سخنان او دارد. به صورتی که حمید رضا سلیمانی، مشاور رسانه‌ای آیت‌ا… هاشمی که همراه ایشان برای ضبط برنامه به استادیو صدا و سیما رفته بود در روایتی که از حاشیه‌های ضبط برنامه نوشته است، تأکید کرده است که قرار بود ۱۸ دقیقه وقت برای سخنرانی آیت‌ا… هاشمی در نظر گرفته شود و کارگردان در ۱۰ دقیقه و ۵ دقیقه آخر علامت بدهد تا آیت‌ا… سخنان خود را تنظیم کند. اما با گذشت پس از ۲۱ دقیقه خبری از علامت کارگردان نبود. به نظر می‌رسد این هم برای آن بوده که بعداً خود صدا و سیما در مرحله تدوین برخی از سخنان را سانسور کند.

 

همین موضوعات دست به دست هم داد که در شبکه‌های اجتماعی مجازی انتقادات جدی نسبت به رویه صدا و سیمای سرافراز بیان شود. به‌علاوه، برخی از فعالان رسانه‌ای در شبکه‌های مجازی موجی در همراهی آیت‌ا… هاشمی راه انداختند و تکه‌هایی از سخنرانی وی را به صورت عکس، تصویر، صدا و نوشته پخش کنند. حتی درخواست بازپخش این سخنرانی را از صدا و سیما داشته باشند. به نظر می‌رسد در دنیای کنونی که انقلاب ارتباطات رخ داده است رسانه‌های «مین استریم» و بزرگ نمی‌توانند به هر صورتی که بخواهند با مخاطب برخورد کنند. چون مخاطب دیگر مثل ۱۰ سال گذشته منفعل نیست. با ابزار‌های ساده و تکنولوژی‌های جدید رسانه‌ای می‌تواند پیام مورد نظر خود را پخش کند. در حقیقت، در انتخابات خبرگان و مجلس پیش رو نیز کار اصلی با رسانه‌های خرد و شبکه‌های اجتماعی خصوصاً شبکه‌های موبایلی است. اگر مخاطبان احساس کنند که رسانه‌های بزرگ مثل صدا و سیما واقعاً رسالت حرفه‌ای و ملی خود را انجام نمی‌دهند فضایی ایجاد می‌شود که موج‌ها و کمپین‌های رسانه‌ای خرد و مردمی پیامی درست در مقابل این رسانه بزرگ راه بیندازند.