رهبر جدید طالبان معرفی شد

    سخنگوی جنبش طالبان افغانستان اعلام کرد «هیبت‌ا… آخوندزاده» به عنوان رهبر جدید طالبان انتخاب و «سراج‌الدین حقانی» به عنوان معاون وی تعیین شد.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سخنگوی جنبش طالبان افغانستان دیروز در اعلامیه‌ای از تعیین هیبت‌ا… آخوندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان و جانشین ملا اختر منصور […]

    سخنگوی جنبش طالبان افغانستان اعلام کرد «هیبت‌ا… آخوندزاده» به عنوان رهبر جدید طالبان انتخاب و «سراج‌الدین حقانی» به عنوان معاون وی تعیین شد.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سخنگوی جنبش طالبان افغانستان دیروز در اعلامیه‌ای از تعیین هیبت‌ا… آخوندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان و جانشین ملا اختر منصور خبر داد.همچنین در این اعلامیه آمده سراج‌الدین حقانی که پیش از این به عنوان محتمل‌‌ترین گزینه برای جانشینی ملا اختر منصور شناخته می‌شد به عنوان معاون رهبر جدید طالبان تعیین شده است. ملا محمد یعقوب، فرزند ملا عمر نیز به عنوان یکی دیگر از معاونان رهبر جدید معرفی شده است. هیبت‌ا… آخوندزاده پیش از این از جمله معاونان ملا اختر محمد منصور بود.

این اطلاعیه طالبان حکایت از آن دارد که جنبش طالبان مرگ ملا اختر منصور در حمله هوایی آمریکا را تأیید می‌کند. در اعلامیه رسمی «امارت اسلامی» (طالبان) که از سوی قاری یوسف احمدی، سخنگوی این گروه به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که ملا منصور در روز اول خرداد در منطقه مرزی بین قندهار افغانستان و بلوچستان پاکستان موسوم به «نوشکی» کشته شد. منطقه نوشکی در داخل خاک پاکستان واقع است.

گروه طالبان همچنین در اعلامیه خود بار دیگر بر ادامه جنگ در افغانستان تأکید کرده است. در این اعلامیه آمده که ملا منصور در شرایط سختی به سر می‌برد و پیشنهادهای «تحمیلی و تزویری» را از جانب هیچ کسی نپذیرفت. احتمالاً اشاره این اعلامیه به پیشنهادهای «تحمیلی و تزویری» مذاکره با دولت افغانستان است.

در روزهای گذشته اعلام شده بود که شورای رهبری طالبان افغانستان در شهر کویته پاکستان تشکیل جلسه داده‌اند تا جانشین ملا اختر منصور را که روز شنبه در حمله پهپادی آمریکا در خاک پاکستان و در نزدیکی مرز افغانستان کشته شد، تعیین کنند.

ملا اختر منصور در اواسط ۲۰۱۵ در نشست شورای رهبری پیشین که در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان برگزار شده بود، انتخاب شد. وی جایگزین ملا عمر شد که در سال ۲۰۱۳ مرد.

کویته و منطقه بلوچستان به عنوان قطب فعالیت‌های شورای طالبان محسوب می‌شود. با وجود کشته شدن ملا اختر منصور، کارشناسان معتقدند که این گروه شبه‌نظامی همانند «هیولای چند سر» است که با این اقدام تنها موقتاً لطمه می‌بیند.

اطلاعاتی که تاکنون از سرکرده جدید طالبان به دست آمده، به شرح زیر است:

•  وی بیش از آن‌که فرماندهی نظامی باشد، یک رهبر مذهبی است و مسؤول امور صدور اکثر فتوا‌ها برای طالبان بوده است.

•  گمان می‌رود ۵۵ ساله باشد و بیش‌تر عمر خود را در افغانستان زندگی کرده است و مدرک چندانی از سفرهای وی در دست نیست.

•  با این حال کارشناسان می‌گویند، وی ارتباط نزدیکی با شورای کویته دارد و رهبران طالبان افغانستان می‌گویند که این شورا در شهر کویته پاکستان مستقر است.

•  وی از ولایت قندهار در جنوب افغانستان و متعلق به قبیله نورزای است.