کاهش ریسک بروز عوارض سکته با مصرف آسپرین

   طبق یافته‌های یک مطالعه، مصرف آسپرین بعد از سکته خفیف ریسک عوارض سکته مغزی را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد با بررسی ۱۵ تحقیق درباره تأثیر آسپرین بر سکته مغزی بر روی ۵۶ هزار بیمار دریافتند که بیش‌ترین فایده آسپرین در هفته‌های اول بعد از سکته مغزی است. […]

 

 طبق یافته‌های یک مطالعه، مصرف آسپرین بعد از سکته خفیف ریسک عوارض سکته مغزی را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد با بررسی ۱۵ تحقیق درباره تأثیر آسپرین بر سکته مغزی بر روی ۵۶ هزار بیمار دریافتند که بیش‌ترین فایده آسپرین در هفته‌های اول بعد از سکته مغزی است.

به گفته محققان، مصرف فوری آسپرین بعد از بروز علایم هشدار، خطر معلولیت‌های مادام‌العمر یا مرگ را به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

در سکته مغزی خفیف و در قطع موقت خون‌رسانی به مغز، جریان خون و اکسیژن به مغز قطع و باعث بروز علایمی مثل بی‌حسی و ناتوانی شدید دست‌‌ها و پا‌ها یا مشکلات بینایی و حرف زدن می‌شود.

پیتر راثول، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما تأثیر درمان فوری در سکته مغزی خفیف و در قطع موقت خون‌رسانی به مغز را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد آسپرین مهم‌ترین مؤلفه در این زمینه است.»

 

وی تأکید می‌کند پزشکان باید در صورت سکته مغزی خفیف بلافاصله درمان با آسپرین را شروع کنند نه این‌که منتظر بررسی و ارزیابی‌های تخصصی بمانند.