هدف دشمن از نفوذ تهی کردن نظام از عناصر قدرت است

    رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که هدف دشمن از نفوذ تهی کردن نظام از عناصر قدرت است، بیان‌داشتند: راه پیشرفت و مقابله با نفوذ اقتدار و جهاد کبیر است.به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار […]

    رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که هدف دشمن از نفوذ تهی کردن نظام از عناصر قدرت است، بیان‌داشتند: راه پیشرفت و مقابله با نفوذ اقتدار و جهاد کبیر است.به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس و نمایندگان منتخب ملت در پنجمین دوره مجلس خبرگان، این مجلس را پدیده‌ای واقعاً عظیم خواندند و با تبیین «هویت و مسیر انقلابی» این مجلس، تأکید‌کردند: تنها راه بقا و پیشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب، «اقتدار حقیقی کشور» و «جهاد کبیر» یعنی تبعیت نکردن از دشمن است.

ایشان با سپاسگزاری به درگاه پروردگار برای انتخابات خوب، استقبال وسیع مردم و تشکیل مجلس وزین و محترم خبرگان افزودند: مجلس خبرگان موهبتی الهی است و حتی صرف نظر از وظایف خود در قانون اساسی، پدیده‌ای عظیم و تأثیرگذار به شمار می‌رود.

رهبر انقلاب، شکل‌گیری مجموعه «منتخب و مورد وثوق مردم» از علما و صاحبنظران دینی و علمی را فی نفسه حایز اهمیت فراوان دانستند و افزودند: این مجموعه برجسته و متعالی دارای ظرفیتی عظیم برای تبادل نظر، هماهنگی و فعالیت تأثیرگذار است.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای با اشاره به ارتباط علما و فضلای عضو مجلس خبرگان با قشرهای مختلف مردم در سراسر کشور و قدرت تأثیرگذاری آن‌ها در افکار عمومی خاطرنشان‌کردند: نباید این مجموعه تا هنگام سر رسیدن زمان لازم برای ایفای وظایف مصرح در قانون اساسی بی‌تحرک بماند.

ایشان، «هم‌اندیشی درباره مسایل مختلف»، «تمرکز بر مسایل مورد نظر»، «اعلام مواضع و خواسته ها» و «شکل‌دهی نوعی گفتمان و مطالبه عمومی» را از ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: در صورت تحقق این هدف، قوای مختلف و مسؤولان و مجریان نیز به‌طور طبیعی برای تأمین آن مطالبه حرکت خواهند کرد.

رهبر انقلاب با تأکید بر این‌که مسیر و اهداف مجلس خبرگان باید همان مسیر و هدف‌های انقلاب باشد، افزودند: «حاکمیت اسلام»، «آزادی»، «استقلال»، «عدالت اجتماعی»، «رفاه عمومی»، «ریشه کنی فقر و جهل»، «مقاومت در مقابل سیل بنیان کن فسادهای اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جاری در غرب» و «ایستادگی در مقابل سلطه جبهه استکبار» از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی ملت ایران است.

ایشان، سلطه‌گری را ذات و طبیعت استکبار خواندند و خاطرنشان‌کردند: جبهه استکبار ذاتاً به دنبال فراگیر کردن سلطه بر ملت‌هاست و هر کشور و ملتی مقاومت نکند، در دام‌های آن اسیر می‌شود.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای، اسلام را بدون تردید، قلع و قمع کننده ظلم و استکبار خواندند و افزودند: البته آن اسلامی می‌تواند در مقابل زورگویان جهانی مقاومت و جبهه سلطه را نابود کند که به صورت یک نظام حکومتی استقرار یافته و دارای ابزارهای قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای باشد.

ایشان، حفظ انقلاب را دشوارتر از ایجاد آن خواندند و در تشریح چگونگی مواجهه صحیح با جبهه ظالمان جهانی افزودند: دشمنان ملت ایران ابتدا تهاجم سخت را در دستور کار قراردادند؛ جنگ تحمیلی ۸ ساله، شورشهای اوایل انقلاب، حمایت از گروهک‌های تروریستی، حمله به سکوهای نفتی ایران و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری از نمودهای این تهاجم بود که به یاری پروردگار و در پرتو هیبت الهی امام خمینی و صبر و مقاومت ملت، به شکست دشمنان انجامید.

رهبر انقلاب، «حمله نرم» را مرحله دیگری از تهاجمات بی‌وقفه زورگویان جهانی خواندند و خاطرنشان‌کردند: تحریم مستمر اقتصادی، حملات پیوسته سیاسی، تبلیغات اغواگر و زدن عقبه‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشور‌ها از روش‌های مرحله دوم تهاجم دشمنان است که به فضل الهی و پایداری ملت و مسؤولان به نتایج مورد نظر آنان منجر نشده است.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای مرحله سوم تهاجم دشمنان یعنی «نفوذ» را بسیار خطرناک و ادامه همان جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: استکبار در راهبرد نفوذ چند هدف اصلی را دنبال می‌کند: «تأثیرگذاری در مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر»، «تغییر باورهای مردم» و «تغییر محاسبات و مواضع مسؤولان».

ایشان، حمله به مبانی و نهادهای انقلاب از جمله سپاه پاسداران، شورای نگهبان، جوانان حزب اللهی و روحانیون انقلابی را از جمله روش‌های جاری بیگانگان خواندند و تأکیدکردند: هدف اصلی دشمنان در این مرحله از جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی شدن نظام از عناصر درونی قدرت است.

رهبر انقلاب خاطرنشان‌کردند: اگر این هدف محقق و جمهوری اسلامی از عناصر قدرت تهی شود، از بین بردن آن، یا تغییر اساسیِ جهتِ حرکت آن، کار دشواری نیست، به همین علت است که تأکید می‌کنیم تبعیت نکردن از دشمن و مقاومت در برابر خواسته‌های آن، «جهاد کبیر» است.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای پس از تبیین مسیر حرکت انقلابی مجلس خبرگان افزودند: نوآوری‌های منضبط دینی به وسیله عناصر با سواد و دارای قدرت استنباط و التیام بخشیدن به زخم‌هایی که دشمن وارد می‌کند از جمله «تفرقه مذهبی و طائفی»، «اختلافات جناحی» و «ایجاد دو قطبی‌های مصنوعی در کشور»، از دیگر وظایف مجلس خبرگان است.

ایشان، خطاب به منتخبان ملت در مجلس پنجم خبرگان تأکید‌کردند: ایستایی جایز نیست؛ اصل تحول و پیشرفت را برای تحقق اهداف اسلام و انقلاب همواره به‌طور جدی مورد نظر داشته باشید.

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب به تشریح وظایف عمومی مسؤولان در این برهه زمانی اختصاص داشت.

ایشان، مقتدر شدن حقیقی کشور را تنها راه «بقا، پیشرفت و تحقق اهداف انقلاب و ملت» برشمردند و افزودند: همه مسؤولان و دستگاه‌ها در این مسیر وظایفی دارند که باید به‌طور جدی به آن عمل کنند.

رهبر انقلاب، اقتدار کشور را موجب امتیازگیری حتی از قدرت‌های اصلی جهان خواندند و خاطرنشان‌کردند: در غیر این صورت، حتی دولت‌های ضعیف و حقیر هم طلبکار ملت ایران می‌شوند.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای در تشریح یک نمونه از امتیازگیری از دشمن در پرتو اقتدار کشور افزودند: دوستان عزیز ما می‌گویند در مذاکرات هسته‌ای امتیاز گرفتیم و طرف‌های مقابل صنعت هسته‌ای ایران را پذیرفتند؛ این مسأله البته بعد از عینی شدن اقتدار ایران یعنی غنی‌سازی ۲۰ درصد حاصل شد، چرا که همه می‌دانند در غنی سازی، رسیدن به ۲۰ درصد دشوار‌ترین مرحله کار است.

رهبر انقلاب، «تولید ۱۹ هزار سانتریفیوژ نسل اول»، «به‌کارگیری ده هزار سانتریفیوژ»، «تولید نسل‌های دوم، سوم و چهارم سانتریفیوژ» و «کارخانه تولید آب سنگین» را از دیگر نمودهای قدرت هسته‌ای ایران خواندند و افزودند: دشمن که زمانی حاضر نبود وجود حتی یک سانتریفیوژ را در ایران بپذیرد، پس از مواجه شدن با قدرت هسته‌ای کشور، مجبور به پذیرش شد؛ در واقع این امتیاز را آمریکایی‌ها ندادند بلکه ما در پرتو قدرت خود گرفتیم.

رهبر انقلاب افزودند: ان‌شاا… با عینی شدن نتایج اقتصاد مقاومتی و قدرت‌گیری اقتصاد کشور، دشمن بی‌اثر بودن حربه تحریم را نیز درک خواهد کرد.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای، مطالبه و پیگیری تحقق عناصر درونی اقتدار از مسؤولان و دستگاه‌ها را از جمله ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: این جمع با عظمت می‌تواند در این روند نیز تأثیرگذار باشد.

حضرت آیت ا… خامنه‌ای همچنین تقوا، شجاعت، بصیرت، صراحت به وقت لازم، نهراسیدن از سرزنش دیگران و شناخت صحیح و دقیق از جبهه دشمن و سازوکارهای آن را از ملاک‌های اصلی انقلابی بودن برشمردند.

ایشان خاطرنشان‌کردند: گاهی دشمن با هدف خاصی، کارهایی با ظاهر مثبت انجام می‌دهد که در داخل ایران با استقبال روبرو می‌شود اما اگر هدف واقعی او را درک کرده باشیم، فریب نخواهیم خورد.

توصیه آخر رهبر انقلاب به منتخبان مردم در مجلس خبرگان اعتماد به نفس درونی و مراقبت از انهزام روحی بود.

ایشان خاطرنشان‌کردند: مراقب ترس و انهزام درونی خود باشید، زیرا در این صورت در صحنه عمل هم شکست خواهید خورد.

رهبر انقلاب همچنین در ابتدای سخنانشان با خوش‌آمدگویی به اعضای جدید مجلس خبرگان به خصوص مجتهدان جوان و پرنشاط، یاد در گذشتگان این مجلس به ویژه مرحوم آیت ا… واعظ طبسی را گرامی داشتند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌ا… جنتی رییس مجلس خبرگان با قدردانی از پیام الهام‌بخش رهبر انقلاب به مناسبت آغاز به‌کار مجلس خبرگان، فضای این مجلس را آرام و منضبط خواند و با اشاره به جایگاه ویژه مجلس خبرگان گفت: این مجلس در افکار عمومی دارای وجاهت است.

رییس مجلس خبرگان با بیان این‌که باید در هر مسؤولیتی رسالت خود را به گونه‌ای انجام دهیم که موجب رضایت خداوند و مردم شود، خاطرنشان‌کرد: «رویکرد انقلابی» را در همه ابعاد پیگیر خواهیم بود.

آیت‌ا… هاشمی شاهرودی، نایب رییس دوم مجلس خبرگان نیز در گزارشی با اشاره به نطق‌های نخستین اجلاس مجلس خبرگان، گفت: «لزوم انقلابی بودن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن»، «تأکید بر تحرک همه دستگاه‌ها در اجرای رهنمودهای رهبر انقلاب» و «ضرورت پرهیز همگان به ویژه مسؤولان از بیان مطالبی که در جامعه القای دو قطبی می‌کند» از مهم‌ترین مباحث نطق‌های اعضای مجلس خبرگان بود.

 

آیت‌ا… هاشمی شاهرودی افزود: اعضای مجلس خبرگان نسبت به معضلات کشور از جمله کاستی‌های فرهنگی، مشکلات معیشتی و اقتصادی، اشتغال جوانان، رکود، قاچاق، محقق نشدن اقتصاد مقاومتی، اجرایی نشدن بانکداری اسلامی، بروز تفکرات انحرافی و افراطی، آسیب‌های فضای مجازی و مشکلات استان‌های مرزی دغدغه و مطالبه داشتند.