ایران و عربستان به تفاهم نرسند «حج» امسال منتفی است

    وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که سیاست‌های کلی عربستان تغییری احساس نمی‌کند و رژیم سعودی بسیاری از پیشنهادات ایران را نپذیرفته‌ است. به گزارش تسنیم، علی جنتی گفت: من فکر نمی‌کنم سیاست‌های کلی عربستان تغییر کرده باشد به این خاطر که در آخرین دیدارهایی که هیأت ایرانی با آن‌ها داشته است اولاً […]

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که سیاست‌های کلی عربستان تغییری احساس نمی‌کند و رژیم سعودی بسیاری از پیشنهادات ایران را نپذیرفته‌ است.

به گزارش تسنیم، علی جنتی گفت: من فکر نمی‌کنم سیاست‌های کلی عربستان تغییر کرده باشد به این خاطر که در آخرین دیدارهایی که هیأت ایرانی با آن‌ها داشته است اولاً بسیاری از پیشنهادهای ما در خصوص تأمین امنیت زائران و امکاناتی را که باید فراهم کنند، نپذیرفتند. خصوصاً بحث ویزا را که ما نیاز داشتیم در داخل کشور به ما ویزا بدهند، قبول نکرده‌اند.

جنتی گفت: در مذاکرات قبلی ایران و عربستان، آن‌ها لیستی از خواسته‌های خود را به صورت تحکمی ابلاغ کردند که هیأت ایرانی زیر بار نرفت و برگشت اما مجدداً دعوت کردند که هیأت ایرانی برای مذاکره برود و ما هم به هیأتمان تأکید کردیم که حتماً روی مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران پافشاری کنند.

وی افزود: خواسته‌های ایران مشابه همان خواسته‌های سال‌های پیشین است؛ مقامات ایران باید بر همان خواسته‌ها با دولت عربستان به تفاهم برسند و توافق کنند؛ طبیعی است اگر آن‌ها خواسته‌های جمهوری اسلامی را نتوانند تأمین کنند امسال حجی انجام نخواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این‌که خواسته‌های ایران چه بوده است؟ گفت: بحث اصلی ما تأمین امنیت است، ما در حال حاضر با عربستان رابطه سیاسی نداریم، آن‌جا هیچ کنسولگری وجود ندارد و از شهروندان ایرانی حمایت کنسولی نمی‌شود، به‌خصوص با این بی‌کفایتی که ما سال گذشته از دولت عربستان دیدیم که منجر به کشته شدن بیش از ۴۶۰ نفر از حجاج ما شد، تأمین امنیت حجاج برای ما مسأله بسیار مهمی است.

جنتی دومین خواسته جمهوری اسلامی ایران را از دولت عربستان، حفظ حرمت و کرامت زائران ایرانی عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته با این‌که روابطمان بهتر بود و به این صورت قطع رابطه نبودیم با این حال گاهی برخوردهایی با زائران ایرانی می‌شد که این مسأله باید حل شود.

وی گفت: نکته سومی که به‌طور جدی به آن فکر می‌کنیم این است که ما در حال از دست دادن زمان هستیم؛ ما از ۴ ماه قبل بایستی قراردادهایمان را برای هتل محل اقامت و حمل و نقل و موارد این چنینی انجام می‌دادیم که هیچ کدام انجام نشده است و ما زمان را کامل از دست دادیم.

جنتی تأکید کرد: هیأت ایرانی باید برگردد تا ببینیم آیا توانسته‌اند به تفاهم برسند؟ اگر به تفاهم نرسیده باشند حج امسال منتفی است.

وی با محتمل دانستن تفاهم بین دو کشور گفت: همیشه احتمال تفاهم هست اما باید ببینیم مجموع خواسته‌هایی که ایران داشته که خواسته ی جدیدی هم نیست و در سال‌های گذشته نیز با عربستان تفاهم می‌کردیم، می‌پذیرند یا خیر؟!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دولت عربستان همان توافق نامه را هم باید امسال قبول کنند و چیز اضافه نخواهند.

وی گفت: امنیت زائران مسأله بسیار مهمی است و عربستان بایستی به نحوی اطمینان بدهد و ضمانتی وجود داشته باشد که بدانیم در شرایطی که رابطه سیاسی با آن‌ها نداریم امنیت زائرانمان حفظ می‌شود؟

 

هم‌اکنون هیأت جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت و به دعوت طرف سعودی در عربستان به سر می‌برد و مشغول آخرین رایزنی‌ها با مسؤولان حج این کشور است.