تولید نفت مسجد سلیمان ۱۷۰ هزار بشکه شد

  ظرفیت کنونی تولید نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در پی اجرا و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای به ١٧٠ هزار بشکه در روز رسیده است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب،، بیژن عالی‌پور اظهارکرد: مسجدسلیمان نقش تاریخی و ماندگار در تاریخ صنعت نفت کشور دارد و باید برای […]

 

ظرفیت کنونی تولید نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در پی اجرا و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای به ١٧٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب،، بیژن عالی‌پور اظهارکرد: مسجدسلیمان نقش تاریخی و ماندگار در تاریخ صنعت نفت کشور دارد و باید برای توسعه آن توجه ویژه‌ای شود.

 

وی به نوسازی تأسیسات نفتی مسجدسلیمان اشاره کرد و افزود: با هدف افزایش ایمنی و ظرفیت تولید، همه کارخانه‌های بهره‌برداری، نمک‌زدایی و تزریق گاز شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نوسازی و تأسیسات فرسوده از رده خارج شده و هر آن‌چه امروز در این منطقه در چرخه استخراج، تولید و فرآورش وجود دارد ماحصل تلاش خدمتگذاران نظام مقدس جمهوری اسلامی در مناطق نفتخیز جنوب است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد: با اجرا و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای در مسجدسلیمان هم اکنون ظرفیت تولید نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان به ١٧٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته که رقم قابل توجهی است .

عالیپور با اشاره به برنامه وزارت نفت برای حفظ و احیای آثار و اسناد تاریخ صنعت نفت گفت: همسو با این هدف، ساخت موزه نفت مسجدسلیمان به عنوان بخشی از تاریخ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وزارت نفت و کشور در حال اجراست.

وی افزود: مطالعات مهندسی اجرای این پروژه از سوی مشاور انجام شد و اعتبار آن نیز تخصیص یافت و عملیات اجرایی آغاز شده است.

عالی‌پور افزود: در این پروژه پنج نقطه قدیمی مسجدسلیمان شامل چاه نفت شماره یک، پالایشگاه تقطیر نفت، کارخانه گوگرد سازی، کارخانه برق تمبی و چشمه‌های نفتی به عنوان موزه در نظر گرفته شده‌اند.

نخستین چاه نفت در ایران و خاورمیانه در پنجم خرداد ماه سال ١٢٨٧ خورشیدی مصادف با ٢٦ ماه مه سال ١٩٠١ میلادی در مسجدسلیمان فوران کرد.

 

به این مناسبت، مراسم گرامیداشت یکصدو هشتمین سالروز اکتشاف نفت در ایران و خاورمیانه و همچنین دومین همایش روز مسجدسلیمان در این شهر برگزار شد.