میزان ذخایر طلا در کشور اعلام شد

  معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ذخایر قطعی و احتمالی طلا در کشور را ۳۴۰ تن اعلام کرد و از پتانسیل وجود هزار تن طلا در کشور خبر داد.  به گزارش ماین نیوز، بهروز برنا با بیان این‌که طلا در ایران شرایط خوبی دارد، اظهار کرد: کمربند شناخته‌ شده‌ای از طلا در کشور […]

 

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ذخایر قطعی و احتمالی طلا در کشور را ۳۴۰ تن اعلام کرد و از پتانسیل وجود هزار تن طلا در کشور خبر داد.

 به گزارش ماین نیوز، بهروز برنا با بیان این‌که طلا در ایران شرایط خوبی دارد، اظهار کرد: کمربند شناخته‌ شده‌ای از طلا در کشور داریم که از ترکیه وارد ایران می‌شود و تاکنون بیش از ۱۲۰۰ محدوده امیدبخش در کشور شناسایی شده است.

وی با بیان این‌که از این تعداد بیش از ۱۰۰ محدوده، اولویت اکتشافی بالایی دارند، ادامه داد: سازمان زمین‌شناسی تاکنون تعداد زیادی از این محدوده‌ها را به گواهی کشف رسانده و پیش‌بینی ما این است که میزان ذخایر قطعی و احتمالی طلا در کشور حدود ۳۴۰ تن است.

وجود ۲۴ معدن طلا در کشور

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به وجود ۲۴ معدن طلا در کشور با توجه به آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: براساس این آمار ۱۵ مورد از این معادن در حال حاضر فعال، هشت معدن غیرفعال و یک معدن نیز در حال تأسیس است.

برنا همچنین به کمربندهای شناخته شده دارای معادن طلا در کشور اشاره و اظهار کرد: کمربند سنندج – سیرجان از کمربندهایی است که ذخایر بسیار خوبی از طلا را به خود اختصاص داده که معادن زرشوران، سالی‌گونی و معادن کردستان از معادن مهم این کمربند هستند.

۲۱استان کشور، طلایی هستند

وی با بیان این‌که در ارومیه نیز پتانسیل خوبی برای طلا داریم، ادامه داد: به‌طور کلی بر اساس بررسی‌ها ۲۱ استان کشور ما طلایی هستند و آثار معادن طلا در آن مشخص شده است که تاکنون در ۱۲ استان به گواهی اکتشاف رسیده است.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، پتانسیل هزار تن طلا در کشور وجود دارد که این امر نیازمند کارهای اکتشافی و اختصاص بودجه بیش‌تر برای اکتشاف به ویژه در بحث طلاست.

 

برنا گفت: در دنیا بیش از ۵۰ درصد از بودجه‌های اکتشافی به طلا اختصاص داده می‌شود و این فلز گران‌بها باید در کشور ما نیز مورد توجه بیش‌تری قرار گیرد.