طرح ایجاد هاب تولید همزمان آب و برق شدنی است

  حمیدرضا جانباز در خصوص طرح «ناب» قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای تولید همزمان آب و برق گفت: طرح ایجاد هاب تولید همزمان آب و برق شدنی است اما باید منتظر جمع‌بندی و بررسی‌های تکمیلی دولت در این خصوص بمانیم. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر […]

 

حمیدرضا جانباز در خصوص طرح «ناب» قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای تولید همزمان آب و برق گفت: طرح ایجاد هاب تولید همزمان آب و برق شدنی است اما باید منتظر جمع‌بندی و بررسی‌های تکمیلی دولت در این خصوص بمانیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر تولید همزمان آب و برق در سواحل جنوبی کشور در حال انجام است؛ اما این‌که هابی برای تولید همزمان آب و برق به صورت گسترده ایجاد شود یا نه، کاملاً بستگی به سیاست‌های دولت در این خصوص دارد.

وی افزود: در جاهایی که نیاز به تأمین آب داریم مثل قشم، اکنون تولید آب با استفاده از آب شیرین‌کن‌‌ها با رویکرد تولید همزمان آب و برق انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: می‌توان با احداث نیروگاه‌های حرارتی برق و استفاده از حرارت بازیافتی آن‌‌ها برای شیرین‌سازی آب، اقدام به گسترده تر کردن تولید همزمان آب و برق در سؤال جنوبی کشور کرد.

 

وی ادامه داد: طرح قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در خصوص احداث هابی برای تولید همزمان آب و برق در سواحل جنوبی کشور همچون هاب گازی عسلویه برای تولید گاز، شدنی است اما تصمیم‌گیری در این خصوص به این بستگی دارد که این طرح چقدر با دیگر طرح‌های اولویت‌دار در بخش آب و برق تناسب دارد و طرح‌هایی که تاکنون برای ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید آب و برق در سواحل جنوبی کشور دیده شده آیا در قالب این طرح قابلیت تجمیع دارد یا نه؛ در مجموع بررسی‌های گسترده‌ای باید برای اجرای چنین طرحی انجام گیرد که باید منتظر جمع‌بندی و بررسی‌های تکمیلی دولت در این خصوص بمانیم.