۱۸۷۶، پورمختار:مجلس دهم با قاطعیت پیگیر موضوع واردات خودرو با ارز دارو است

  رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم، از جدیت مجلس دهم در پیگیری موضوع واردات خودرو با ارز دارو خبر داد و گفت: این نوع واردات تخلف آشکار است. به گزارش خانه ملت، محمدعلی پورمختار با اشاره به برخی اخبار مبنی بر واردات خودرو با ارز دارو، گفت: هر نوع وارداتی با ارز اختصاصی دارو […]

 

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم، از جدیت مجلس دهم در پیگیری موضوع واردات خودرو با ارز دارو خبر داد و گفت: این نوع واردات تخلف آشکار است.

به گزارش خانه ملت، محمدعلی پورمختار با اشاره به برخی اخبار مبنی بر واردات خودرو با ارز دارو، گفت: هر نوع وارداتی با ارز اختصاصی دارو خلاف قانون بوده و قابل پیگیری است.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم، با بیان این‌که هر نوع وارداتی با ارز دارو خلاف قانون و آیین‌نامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است، تصریح کرد: اختصاص ارز برای هر موضوعی باید در محل خود به مصرف برسد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر این‌که مصرف ارز دارو در محل دیگری به معضلات بسیاری منجر می‌شود، افزود: نیاز کشور ما به دارو بیش از خودرو بوده از این رو دولت باید به این موضوع رسیدگی کند.

پورمختار ادامه داد: اولویت واردات دارو خیلی بیش‌تر از واردات خودرو بوده از این رو اختصاص ارز آن به خودرو خلاف قانون است.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس نهم، یادآور شد: مجلس دهم به جد پیگیر تخلف و سوءاستفاده برخی افراد و دستگاه‌ها در استفاده از ارز دارو در واردات خودرو است.

پرونده واردات خودرو با ارز دارو در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مفتوح است

نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: پرونده واردات خودرو با ارز دارو در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مفتوح است.

کوروش مرشد سلوک در پاسخ به این‌که رسیدگی به پرونده واردات خودرو با ارز دارو در چه مرحله‌ای است، اظهار کرد: پرونده‌ای در این رابطه تشکیل شده که البته ابهاماتی در آن بود. ما اطلاع دقیق و جزیی از پرونده نداریم اما به دلیل آن که مسیر پیگیری این پرونده مطبوعاتی شده است در جریان مسیر پیگیری آن هستیم و می‌دانیم این پرونده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مفتوح است.

وی در پاسخ به این‌که آیا سازمان‌های نظارتی در رابطه با این پرونده از انجمن واردکنندگان خودرو توضیح خواسته‌اند؟ گفت: نه. در این موضوع محوریت با بانک مرکزی است و آن‌ها باید در این رابطه توضیح دهند. این موضوع ارتباطی به انجمن واردکنندگان خودرو ندارد.

نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این‌که به هر حال برخی شرکت‌های واردکننده خودرو اقدام به واردات با ارز دارو کرده‌اند و شرکت‌های واردکننده خودرو نیز عضو انجمن واردکنندگان خودرو هستند، خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز برای ما محرز نشده است و من نمی‌توانم به صراحت بگویم. ما بی‌اطلاعیم و نمی‌دانیم کدام شرکت با ارز دارو، خودرو وارد کرده است.

گفتنی است؛ سال ۹۱ مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت و درمان، در گفت‌وگویی از سوءاستفاده صورت گرفته مبنی بر واردات خودرو با استفاده از ارز دارو پرده برداشت.

در آن زمان اگرچه وزیر وقت بهداشت و درمان از واردات خودرو با استفاده از ارز دارو آن هم در شرایطی که برای واردات برخی دارو‌ها مشکل تأمین ارز وجود داشت به شدت انتقاد کرد، اما اعلام نکرد چه افراد و شرکت‌هایی اقدام به واردات خودرو با ارز دارو کرده‌اند.

سال گذشته اعلام شد که پرونده‌ای در رابطه با تخلف صورت گرفته مبنی بر واردات خودرو با استفاده از ارز دارو، در قوه قضاییه تشکیل و کیفرخواست متهمان این پرونده نیز در دادسرای قضایی کارکنان دولت صادر شده است. با این حال از آن زمان تاکنون اطلاع‌رسانی رسمی درباره برگزاری دادگاه این متهمان و احکام احتمالی صادره برای آن‌ها صورت نگرفته است.