قرار نبوده وزارت نیرو و توانیر پولی پرداخت کنند

  درحالی که مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرده است: نیروگاه‌ها بدحساب‌‌‌ترین مشترکان گازی این شرکت هستند، شرکت توانیر، به عنوان متولی صنعت برق کشور در پاسخ به این موضوع عنوان کرده است که وزارت نیرو از پرداخت هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها معاف است. به گزارش ایسنا، پیروز منجزی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی […]

 

درحالی که مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرده است: نیروگاه‌ها بدحساب‌‌‌ترین مشترکان گازی این شرکت هستند، شرکت توانیر، به عنوان متولی صنعت برق کشور در پاسخ به این موضوع عنوان کرده است که وزارت نیرو از پرداخت هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها معاف است.

به گزارش ایسنا، پیروز منجزی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران درباره تأدیه مطالبات شرکت ملی گاز از نیروگاه‌ها، با تأکید بر این‌که نیروگاه‌ها بدحساب‌‌‌ترین مشترکان گازی این شرکت هستند، تصریح کرد: ما هیچ سازوکاری برای دریافت مطالبات خود از آن‌‌‌ها نیز نداریم.

این موضوع، توانیر را به واکنش واداشته است. این شرکت در پاسخی نوشته است: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹، مطابق توافق ۳ ‌جانبه بین وزارتخانه‌های نفت و نیرو و سازمان هدفمندی یارانه‌ها و متعاقب آن تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۴، وزارت نیرو از پرداخت هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها معاف شده است و هزینه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها مستقیماً از محل صندوق‌ هدفمندسازی یارانه‌ها با وزارت نفت تسویه می‌شود. بنابراین از این بابت هزینه‌ای بر عهده وزارت نیرو و شرکت توانیر نیست.

 

هرچند در متن اظهارات مدیر برنامه‌ریزی شرکت گاز نیز از «نیروگاه»‌‌ها به عنوان مشترکان بدحساب نام برده شده و نه از وزارت نیرو، اما این اظهارات، ابهامی را به وجود می‌آورد که آیا نیروگاه‌های نام‌برده شده در زمره نیروگاه‌های خصوصی‌شده هستند یا نیروگاه‌های تحت مدیریت وزارت نیرو؟ و اگر گزینه دوم مورد اشاره شرکت گاز بوده است، این شرکت چطور از توافق ۳‌جانبه مورد اشاره مسؤولان صنعت برق بی‌خبر است.