۱۸۷۷، نیشتر بر جان طبیعت مازندران، این بار با لاشه مرغ

  انگار جنگ با طبیعت سرسبز مازندران تمامی ندارد؛ از انباشت زباله گرفته تا رهاسازی فاضلاب، قطع درختان، تغییر کاربری زمین‌ها و این بار رهاسازی لاشه مرغ‌های مرده یک مرغداری در جنگل‌های بکر شهرستان نکا. محیط‌زیست مازندران سال‌هاست که تقاص بی‌توجهی شهروندان و گردشگران میلیونی را پس می‌دهد و هر روز شیوه جدیدی از تخریب […]

 

انگار جنگ با طبیعت سرسبز مازندران تمامی ندارد؛ از انباشت زباله گرفته تا رهاسازی فاضلاب، قطع درختان، تغییر کاربری زمین‌ها و این بار رهاسازی لاشه مرغ‌های مرده یک مرغداری در جنگل‌های بکر شهرستان نکا.

محیط‌زیست مازندران سال‌هاست که تقاص بی‌توجهی شهروندان و گردشگران میلیونی را پس می‌دهد و هر روز شیوه جدیدی از تخریب را تجربه می‌کند. رهاسازی لاشه یکهزار و ۴۰۰ قطعه مرغ یکی از مرغداری‌های نکا در جنگل‌های اطراف روستای ییلاقی «ملاخیل» این شهرستان طی چند روز گذشته در فضای مجازی دست به دست شد تا همگان حتی در دور‌‌ترین نقطه کشور بوی تعفن ناشی از آن را همراه با ساکنان روستاهای اطراف استشمام کنند.

بوی تعفن ناشی از بی‌فکری یک مرغدار منفعت‌طلب را از فاصله چند کیلومتری جنگل بکر نکا می‌توان استشمام کرد، بویی که طی چند روز گذشته عرصه زندگی را بر ساکنان روستای ملاخیل و رهگذرانی که این جاده جنگلی را برای آمد و شد انتخاب می‌کنند، تنگ کرده است.

رهاسازی لاشه مرغ‌های تلف شده در جنگل و طبیعت مازندران حتی حاشیه جاده‌ها، موضوعی جدید نیست و ظاهراً به خاطر تنبیه نشدن مقصران یا اطلاع‌رسانی نکردن درباره عواقب این کار ضد‌زیست‌محیطی، درحال تبدیل به یک رویه طبیعی است، رویه‌ای که برای دپو زباله‌های شهری و روستایی در آن دیگر نهادینه شده و مسؤولان محیط‌زیست استان هم چاره‌ای جز پذیرش آن نداشته‌اند.

خبرنگار ایرنا که برای بررسی موضوع، خود به محل وقوع تخلف‌زیست‌محیطی در حاشیه جنگل ملاخیل سفر کرد، می‌نویسد: لاشه مرغ‌های تلف شده در سراشیبی منطقه جنگلی ملاخیل، صفرمیان و پوروا ر‌‌ها شده و بوی تعفن آن زندگی مردم این روستا‌‌ها و رهگذاران را مختل کرده است.

این روستا‌‌ها در بخش محروم هزار جریب نکا واقع هستند، منطقه‌ای که به بکر بودن طبیعت زیبا ازجمله عرصه جنگلی‌اش، معروف است.

این منطقه خوش آب و هوا و همیشه سبز در جنوب شهر نکا واقع است، جایی که کمتر گردشگر غیربومی شناختی از آن دارد و تنوع پوشش گیاهی و ‌زیست حیوانی آن هم تنها برای کارشناسان خبره محیط‌زیست قابل شناسایی است.

براساس اعلام مردم منطقه که در این مسیر تردد می‌کنند، در طول هفته گذشته تاکنون بوی بدی که از تخلیه لاشه مرغ‌‌ها در منطقه پراکنده شده، غیرقابل تحمل شده است.

روزهای نخست، منشأ تعفن برای مردم منطقه مشخص نبود تا این که بومیان با تجسس در منطقه جنگلی توانستند شاهکار فرد یا افراد منفعت‌طلبی را که با لاشه مرغ‌های تلف شده علاوه بر محیط‌زیست، زندگی و سلامتی آنان را به خطر انداخته بود، شناسایی کنند.

علیرضا محمدی یکی از افراد منطقه در این رابطه گفت: چندی پیش و در طول هفته گذشته، بوی بدی در منطقه استشمام می‌شد که با بررسی و رسیدن به سرنخ این بوی تعفن، مشاهده کردیم که مقدار زیادی مرغ در سراشیبی جنگل‌های ملاخیل به صورت باز، انباشت شده است.

وی افزود: این دفن غیربهداشتی در جنگل‌های نکا در طول سال در نقاط مختلف وجود دارد و برخی مرغداران آگاهانه یا ناآگاهانه و مغایر با اخلاق محیط‌زیستی، شبانه و به دور از چشم مردم محلی، اقدام به تخلیه مرغ تلف شده در مکان‌های مختلف می‌کنند.

قاسم احمدی یک روستایی دیگر ساکن این منطقه هم با بیان این که وجود این مرغ‌های آلوده و مریض در منطقه و دفن غیربهداشتی آن‌ها، زندگی مردم را به خطر انداخته است، گفت: باید مسؤولان ذی‌ربط در این راستا با جدیت وارد شوند و برای سلامت روستاییان چاره‌اندیشی شود و نباید روستا‌‌ها حیاط خلوت و مکانی امن این افراد برای انجام کارهای غیرقانونی و غیربهداشتی شود.

بخشدار هزارجریب نیز با تأیید تخلیه لاشه مرغ‌های تلف شده و بوی تعفن پراکنده شده در منطقه حدفاصل روستاهای ملاخیل، پوروا و صفرمیان، گفت: در بازدید میدانی، دفن غیربهداشتی مرغ‌های تلف شده در طبیعت بکر مشاهده شده و اقداماتی درحال انجام است.

محمد محمدیان افزود: با توجه به این که لاشه این مرغ‌‌ها در طبیعت ر‌‌ها شده و احتمال ورود شیرابه‌های آن‌‌ها به سفره آب‌های زیرزمینی و چشمه‌های آب در منطقه وجود دارد، واحدهای مختلف دامداری و کشاورزی این منطقه هم در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

رییس اداره محیط‌زیست نکا نیز در گفت‌وگو با بیان این که محیط‌زیست یک دستگاه نظارتی است و وظیفه جمع‌آوری زباله با محیط‌زیست نیست، اظهار کرد: جمع‌آوری زباله در داخل روستا با دهیاری و در خارج از روستا با بخشداری است و در حوزه شهری نیز شهرداری این وظیفه را برعهده دارد.

رضا قاسمی افزود: محیط‌زیست وظیفه جمع‌آوری زباله را ندارد، اما با مشاهده تخلف از طریق قانونی و حقوقی وارد عمل می‌شود و برای این منظور نیز صبح شنبه هشتم خرداد با توجه به گزارش‌های ارایه شده به این اداره، نامه‌ای به بخشداری هزار جریب ارسال کردیم تا مستندات لازم در این زمینه را به ما ارایه کنند.

 

وی قول پیگیری جدی موضوع و برخورد قاطعانه با مسببان این رخداد را داد و گفت: محیط‌زیست براساس مستندات ارایه شده و تحقیقات اقدام می‌کند که در این راستا نیز درصورتی که فرد یا افراد خاصی با مستندات از سوی بخشداری هزارجریب به ما معرفی شوند، برای اقدام قانونی و حقوقی وارد عمل می‌شویم و براساس قانون عمل خواهیم کرد.