حذف دلار از معاملات نفتی یک تصمیم اقتصادی بود نه سیاسی

  معاون وزیر نفت می‌گوید: در خصوص برنامه‌های ایران برای فروش نفت به یورو یا یوان مسایل بیش‌تری باید اعلام شود. به گزارش ایسنا، مسعود هاشمیان اصفهانی، قائم‌مقام معاون وزیر نفت در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپاتنیک اظهار کرد: درخواست ایران برای دریافت پول نفت خود به یورو، یوان یا دیگر ارزهای قدرتمند جهانی براساس ملاحظات […]

 

معاون وزیر نفت می‌گوید: در خصوص برنامه‌های ایران برای فروش نفت به یورو یا یوان مسایل بیش‌تری باید اعلام شود.

به گزارش ایسنا، مسعود هاشمیان اصفهانی، قائم‌مقام معاون وزیر نفت در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپاتنیک اظهار کرد: درخواست ایران برای دریافت پول نفت خود به یورو، یوان یا دیگر ارزهای قدرتمند جهانی براساس ملاحظات اقتصادی انجام شده نه مسایل سیاسی.

اصفهانی افزود: در نگاه اول تصمیم برای حذف دلار از معاملات نفتی ایران بیش‌تر سیاسی به نظر می‌رسد تا اقتصادی. حتی برخی تحلیلگران سریعاً اعلام کردند این اقدام ایران تلاشی برای از بین بردن سیطره دلار بر معاملات نفتی در خاورمیانه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام بسیار عمیق‌تر از یک تبلیغ صرف است. ایران در دوران تحریم‌ها مشکلات زیادی را متحمل شد و مقدار قابل توجهی از دارایی‌های نفتی ایران مسدود شدند. امروز آمریکا تهدید‌های جدیدی را برای اعمال تحریم علیه ایران به دلیل آزمایش موشک‌های بالستیک مطرح کرده است.

اصفهانی گفت: به همین دلیل تصمیم‌گیری برای حذف دلار از معاملات نفتی تلاشی برای حفظ دارایی‌های ایران در برابر تحریم‌های جدید یک جانبه آمریکا بوده است.

معاون وزیر نفت همچنین گفت: در کنار اجتناب از تحریم‌های جدید آمریکا، ایران بهتر است که معاملات نفتی با چین و کشورهای اروپایی را با ارز ملی آن‌‌ها انجام دهد، چرا که ایران به‌طور فعالانه معاملات دیگری نیز با آن‌‌ها دارد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که اگرچه ایران ترجیح می‌دهد از معاملات دلاری اجتناب کند، جایگاه دلار به عنوان یک ارز بین‌المللی به معنای این است که فضای تهران برای مذاکرات در حال حاضر محدود است.

اصفهانی گفت: امروز دلار اصلی‌‌‌ترین ارز ذخایر ارزی بسیاری از کشور‌‌ها و به ویژه پایه ذخایر ارزی چین است.

وی گفت: به همین دلیل اگر جایگاه دلار تضعیف شود در نتیجه چین نیز لطمه خواهد خورد.

محسن مقصودی اقتصاددان و کارشناس انرژی در آلمان به اسپاتنیک گفت: در نهایت ایران باید با مشتریان درباره قیمت و ارز انتخابی مذاکره کند.

مقصودی گفت: همه چیز به مشتری بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانید وزیر نفت ایران اعلام کرده که کشور خواهان افزایش تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز است، اما پیدا کردن خریدار برای این مقدار نفت یکی از سخت‌‌‌ترین وظایف ایران است.

وی گفت: حذف کامل دلار و انتقال به یورو مسایل را صرفاً پیچیده خواهد کرد. در نتیجه برای مشتریان احتمالی همچنان سودآورتر این است که با دلار معامله کنند، چرا که دلار اصلی‌‌‌ترین ارز ذخایر آن‌‌ها است.

برای مثال اگر ذخایر ارزی چین به دلار هستند لازم است که ببینید چین به چه میزان خواهان معامله با ارز خود است و این‌که آیا این کار برای این کشور سودمند است و باعث تقویت یوآن می‌شود یا خیر.

اقتصاد‌دانان و کارشناسان چینی باید در این زمینه پیش‌بینی کنند. در هر صورت تصمیم‌گیری درباره انتقال به یک ارز دیگر برای معاملات نفتی باید برای تمام طرفین سود‌آور باشد.

 

مقصودی خاطرنشان کرد: ایده اصلی صرفاً کنار گذاشتن دلار به نفع یورو و یوآن نیست، بلکه پیدا کردن سودآور‌‌ترین قیمت برای فروش نفت بیش‌تر است.