۱۸۷۷، نسخه کره شمالی فیس‌بوک ساخته و دو روزه هک شد!

  چند روز پیش خبر از آن آمد که یکی از شرکت‌های رصد و مانیتور DNS سایت‌ها گزارش داده است که یک شخص ناشناس در کره شمالی اقدام به ساخت نسخه‌ای از فیس‌بوک کرده است. این خبر همچنان داغ ماند تا این که امروز در خبری جداگانه گزارش شده است که نسخه فیس‌بوک کره شمالی […]

 

چند روز پیش خبر از آن آمد که یکی از شرکت‌های رصد و مانیتور DNS سایت‌ها گزارش داده است که یک شخص ناشناس در کره شمالی اقدام به ساخت نسخه‌ای از فیس‌بوک کرده است. این خبر همچنان داغ ماند تا این که امروز در خبری جداگانه گزارش شده است که نسخه فیس‌بوک کره شمالی هک شده!

به گزارش «تابناک» روز جمعه بود که خبر ساخت نسخه‌ای از فیس‌بوک در کره شمالی تعجب بسیاری از کاربران اینترنت را برانگیخت. وب سایتی که هیچ نام و نشانی نداشته و هر کسی از هر کشوری در دنیا می‌تواند در این وب سایت که با نام Welcome to our Social Network کار می‌کند، صاحب یک حساب کاربری شود!

«دوگ مادوری» یکی از محققان مؤسسه Dyn که مشغول رصد کاربری اینترنت در سراسر دنیا است اولین بار این موضوع را گزارش داد. در واقع کار اصلی Dyn گزارش قطعی‌های اینترنت و مشکلات ارتباطی در کشورهایی منزوی مانند کره شمالی است. برای مثال اولین بار این شرکت بود که بعد از هک سونی در سال ۲۰۱۴ و وعده باراک اوباما برای انتقام از کره شمالی گزارش داده که اینترنت در کل کره شمالی برای یک روز به شکل کامل از دسترس خارج شده. حال مادوری میگوید که این شبکه اجتماعی مشابه فیس‌بوک را در کره شمالی با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل Dyn کشف کرده است.

وی میگوید که هنوز نمیدانند چه کسی در واقع این وب سایت را پایه‌گذاری کرده است اما کمی گشت‌و‌گذار در دل آن به خوبی نشان می‌دهد که یک کپی کامل از فیس‌بوک و با امکاناتی همانند فیس‌بوک نظیر Newsfeed، Like و سرویس پیام است. این وب شبکه اجتماعی به خوبی عمل می‌کند و در حال حاضر تنها چند حساب کاربری به عنوان تست بر روی آن کار می‌کنند.

اما جالب تر از این خبر، خبری است که دیروز منتشر شده و مبنی بر این است که تنها پس از گذشت دو روز از کشف، این فیس‌بوک در کره شمالی هک شده است و این هک توسط یک دانش‌آموز ۱۸ ساله اهل اسکاتلند صورت گرفته است!

اندرو مک کین توانسته است با کلیک بر روی لینک Admin و حدس زدن نام کاربری و گذرواژه تبدیل به ادمین این شبکه اجتماعی شود! وی گفته است که این نام کاربری و گذرواژه به خوبی قابل حدس بوده است: Admin و Password!

 

حال با این تفاسیر هنوز مشخص نیست که تقدیر این سایت چه خواهد بود. دقیقاً همانند شروع آن که مشخص نیست از کجاست. مادوری بر این باور است که این وب‌سایت به زودی به حالت آفلاین می‌رود. اما تا آن زمان آینده این شبکه اجتماعی در کره شمالی در دستان این نوجوان ۱۸ ساله اسکاتلندی است!