۱۸۷۷، امسال حاجی نداریم

  مسعود طاهری- با کارشکنی‌های مستمر خاندان آل‌سعود در عربستان، حج امسال زائران بیت‌ا… الحرام لغو شد. پس از گفت‌وگوهای فراوان میان نمایندگان ایران با عربستان برای حضور زائران ایرانی برای مناسک حج، خاندان آل‌سعود حاضر به پذیرش تأمین امنیت ایرانیان نشد تا بدین ترتیب پرونده حج امسال بسته شود. همین چند ماه پیش بود […]

 

مسعود طاهری- با کارشکنی‌های مستمر خاندان آل‌سعود در عربستان، حج امسال زائران بیت‌ا… الحرام لغو شد.

پس از گفت‌وگوهای فراوان میان نمایندگان ایران با عربستان برای حضور زائران ایرانی برای مناسک حج، خاندان آل‌سعود حاضر به پذیرش تأمین امنیت ایرانیان نشد تا بدین ترتیب پرونده حج امسال بسته شود. همین چند ماه پیش بود که وزارت ارشاد از رایزنی و اعزام تیم برای گفت‌و‌گو درباره حضور زائران ایرانی در عربستان خبر داد و اعراب با وقاحت تمام از این تیم انگشت‌نگاری کردند تا معلوم شود که امسال از حج و حاجی خبری نیست.

پیش‌تر اعراب با شرایطی بسیار بحث برانگیز همچون پابندهای الکتریکی برای زائران به صورت مشروط حاضر به قبول زائران ایرانی شده بودند. مسأله‌ای که اصلاً برای کشوری همچون ایران قابل قبول نبود و به درستی مسؤولان، عزت کشورمان را فریاد زدند و اعلام کردند که تنها در شرایطی حاضر به اعزام زائر می‌کنند که عربستان مسؤولانه پیگیر تأمین امنیت و عزت حاجیان ایرانی باشد، آن هم در شرایطی که همین سال قبل فاجعه منا درست مقابل چشم خاندان آل‌سعود اتفاق افتاد و صد‌ها تن از حاجیان ایرانی قربانی بی‌مسؤولیتی حکام‌سعودی شدند.

روز گذشته اما سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام زائران رسماً اعلام کرد که با توجه به شرایط پیش آمده، در سال جاری ایران زائری به خانه خدا اعزام نخواهد کرد و با انتشار بیانیه‌ای در ۸ بند، رسماً از لغو حج تمتع سال ۹۵ خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مردم شریف ایران و مشتاقان زیارت بیت‌ا… الحرام می‌رساند بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای حضور حجاج کشورمان در مراسم حج سال ۱۳۹۵ طبق روال سال‌های گذشته اقدامات گسترده و مستمری را انجام داده‌اند.

۱) نگاه جمهوری اسلامی ایران به حج و عمره، نگاهی معنوی، وحدت آفرین، توسعه بخشِ اخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه‌گرایی و طایفه‌گری بوده و هست و شرکت باشکوه حجاج ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص)، توجه جدی به تلاوت قرآن‌کریم و اهتمام به دعا و مناجات با حضرت احدیت، شاهد بر این است که جمهوری اسلامی ایران به مراسم حج، نگاهی فرا ملی داشته و دارد.

۲) جمهوری اسلامی ایران از حج گذشته، برنامه‌ریزی برای حج امسال را آغاز و نسبت به فراهم ساختن مقدمات برگزاری حج ۹۵ اقدامات لازم را به عمل آورد و از آن زمان تا کنون هیچ‌گونه تردیدی برای اقامه حج نداشته و همچنان مصمم به برگزاری حجی با شکوه می‌باشد.

۳) دور اول مذاکرات حج تمتع امسال علی‌رغم پیگیری‌های جمهوری اسلامی ایران برای امضای بموقع تفاهم‌نامه حج، به علت همکاری نکردن مسؤولین‌سعودی تحت تأثیر مسایل سیاسی، بجای دی ماه ۹۴ با ۳ ماه تأخیر در اواخر فروردین ۹۵ انجام شد که به دلیل عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور و عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی و موارد دیگر ناتمام ماند.

۴) برای دور دوم مذاکرات علی‌رغم وعده‌های مسؤولین عربستان، روادید برای سفر دوم هیأت ایرانی با ۴۵ روز تأخیر و پس از انتصاب وزیر جدید حج عربستان صادر شد و نهایتاً هیأت جمهوری اسلامی ایران با دعوت رسمی وزیر جدید حج عربستان و قول مساعد حل مشکلات در مورخ ۵ خرداد ماه ۹۵ عازم این کشور شد.

۵) در گفت‌و‌گوهای این دوره ضمن حل مشکل صدور روادید در ایران و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در انتقال حجاج کشورمان تلاش گردید تا با توجه به حوادث تلخ گذشته شرایط اعزام حجاج ایرانی را با اطمینان از «تأمین امنیت و حفظ عزت و کرامت حجاج» فراهم آید که به علت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان و تأثیر نگاه سیاسی بر مسایل حج، به این مطالبات پاسخ مثبت داده نشد.

۶) با وجود ادعای طرف‌سعودی برای حل مسایل کنسولی، تا کنون هیچ توافق مکتوبی در این خصوص بین مسؤولین وزارت امور خارجه عربستان با وزارت امور خارجه سوییس براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی صورت نگرفته است.

۷) عربستان‌سعودی علی‌رغم تبلیغات سوء رسانه‌های خود، تحت تأثیر فضای سیاسی بین دو کشور، حج را به مسایل سیاسی گره زده و بر همین مبنا متن تفاهم‌نامه متداول و هر ساله را تغییر داده است. لذا این دولت‌سعودی است که ضمن بهره‌برداری سیاسی از حج و حرمین شریفین، با حق مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حج مخالفت به عمل آورده و صدعَن‌سبیلِ‌ا… نموده است.

۸) اکنون با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه‌ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به حق جمهوری اسلامی اعلام می‌شود که به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت‌سعودی زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال‌جاری محروم می‌شوند که مسؤولیت آن بر عهده دولت عربستان‌سعودی است.

حج امسال منتفی است

در همین ارتباط، علی جنتی با اعلام منتفی شدن برگزاری مراسم حج امسال گفت: با توجه به تعمد دولت عربستان برای این‌که زائران ایرانی نتوانند امسال حج تمتع را به جای آورند، لازم بود ما نیز صریحاً اعلام موضع کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری حج تمتع امسال اظهار کرد: قرار بود صبر کنیم تا اگر طرف‌سعودی به نکاتی که مورد توجه ما بود پاسخ داد، دنبال کنیم، اما با توجه به نوع برخورد در دو دور مذاکرات هیأت ایرانی با عربستان و ایجاد مانع و کارشکنی که ما در رفتار مقامات عربستان دیدیم، برگزاری مراسم حج تمتع امسال عملاً امکان‌پذیر نیست.

همچنین معاون سازمان حج و زیارت نیز گفت: با توجه به نپذیرفتن شرط امنیت زائران ایرانی از سوی عربستان حج تمتع امسال برگزار نمی‌شود.

حمید محمدی در گفت‌و‌گو با مهر با بیان این مطلب افزود: یکی از شروط اصلی ایران برای اعزام زائران به حج تمتع، برقراری امنیت آنان از سوی‌سعودی‌ها بود که متأسفانه این شرط را نپذیرفتند به همین دلیل ما نیز امسال زائری را اعزام نخواهیم کرد.

وی با اشاره به این‌که حجاج بدون امنیت به حج نخواهند رفت، گفت: با توجه به‌کارشکنی‌های‌سعودی‌ها، حج امسال برای زائران ایرانی برگزار نمی‌شود.

 

معاون سازمان حج و زیارت تأکید کرد: دو دوره مذاکرات با مقامات عربستان برای برگزاری حج انجام شد اما متأسفانه ‌سعودی‌ها شروط ایران را نپذیرفتند.