معاون وزیر نفت:توتال دو میلیون بشکه نفت از ایران خرید

 رکن‌الدین جوادی، معاون وزیر نفت با اشاره به فروش اولین محموله نفت به توتال فرانسه، گفت: تا ۲۴ ساعت آینده ۴ میلیون بشکه نفت ایران در نفتکش‌های تحت اجاره ۳شرکت روسی، فرانسوی و اسپانیایی بارگیری می‌شود. به گزارش مهر، رکن‌الدین جوادی درباره آخرین وضعیت از سرگیری صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی، گفت: ۳ کشتی […]

 رکن‌الدین جوادی، معاون وزیر نفت با اشاره به فروش اولین محموله نفت به توتال فرانسه، گفت: تا ۲۴ ساعت آینده ۴ میلیون بشکه نفت ایران در نفتکش‌های تحت اجاره ۳شرکت روسی، فرانسوی و اسپانیایی بارگیری می‌شود.

به گزارش مهر، رکن‌الدین جوادی درباره آخرین وضعیت از سرگیری صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی، گفت: ۳ کشتی نفتکش به منظور انتقال نفت خام صادراتی ایران به مقصد پالایشگاه‌های اروپا در پایانه‌های نفتی خلیج‌فارس بارگیری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز صادرات نفت خام ایران به قاره سبز، تصریح کرد: برای نخستین بار پس از برجام، یکشنبه(امروز) به‌طور رسمی صادرات نفت ایران به اروپا اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر نفت از حجم ۴ میلیون بشکه‌ای اولین محموله نفت صادراتی ایران به اروپا خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس حدود دو میلیون بشکه از این محموله مربوط به شرکت توتال فرانسه و مابقی مربوط به پالایشگاه‌های اسپانیا و یک شرکت روسی است.

این مقام مسؤول افزود: این محموله در قالب ۳ کشتی نفتکش تا یکشنبه(امروز) بارگیری می‌شود و حرکت خود را به سمت پالایشگاه‌های اروپا آغاز می‌کنند.

«لوک اویل» روسیه را هم باید از دیگر مشتریان نفت ایران در اروپا نام برد و قرارداد فروش نفت خام به این شرکت روسی نهایی شده و پیش‌بینی می‌شود، تا پایان بهمن ماه اولین کشتی نفتکش غول پیکر شرکت «لیتاسکو» وابسته به لوک اویل در پایانه نفتی خارگ پهلوگیری کند تا نفت ایران در یکی از پایانه‌های حوزه دریای مدیترانه (احتمالاً رومانی) تخلیه کند.

کپسای اسپانیا هم از مشتریان جدید نفت ایران در دوران پساتحریم بوده و همچون لوک اویل کشتی نفتکش تحت اجاره این شرکت اسپانیایی در راه پایانه‌های نفتی ایران است، این در حالی است که دور جدید مذاکرات با «رپسول» اسپانیا هم برای فروش نفت و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران آغاز شده است.

علاوه بر این، «روس نفت» هم از دیگر مشتریان جدید نفتی ایران در اروپا به شمار می‌رود و در حاشیه سفر علی اکبر ولایتی، رییس مرکز مطالعات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، این شرکت روسی خواستار واردات نفت از ایران شده است.

 

شرکت‌ها و پالایشگران ایتالیایی از دیگران مشتریان نوظهور نفت ایران در دوران پساتحریم هستند و پیش‌بینی می‌شود تا چند روز آینده با سفر یک هیأت ایتالیایی به تهران قرارداد فروش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت به شرکت «انی» و حدود ۷۰ هزار بشکه نفت با پالایشگاه «ساراس» ایتالیا امضا شود.