۱۸۷۷، بلاتکلیفی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره آب و برقی

    رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق با اشاره به انجماد بخش بزرگی از سپرده‌های بانکی که مانند یک بمب ساعتی عمل می‌کند، گفت: در ۱۰سال گذشته متوسط رشد قیمت آب و برق تنها ۲، ۵ برابر بوده و این در حالی است که قیمت بنزین و گاز ۱۰ برابر شده است. پیام […]

 

 

رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق با اشاره به انجماد بخش بزرگی از سپرده‌های بانکی که مانند یک بمب ساعتی عمل می‌کند، گفت: در ۱۰سال گذشته متوسط رشد قیمت آب و برق تنها ۲، ۵ برابر بوده و این در حالی است که قیمت بنزین و گاز ۱۰ برابر شده است.

پیام باقری با اشاره به این‌که نظام بانکی پاشنه آشیل توسعه اقتصادی کشور و یکی از موانع جدی پیش روی اقتصاد سیستم بانکی است که از تحریم بزرگ‌‌ترین لطمه را خورد، گفت: ۸۶ درصد از نقدینگی کشور در سپرده‌های بانکی منجمد است که ممکن است مانند یک بمب ساعتی عمل کند.

به گزارش فارس، وی افزود: اگر این سرمایه به سمت بازار مولد سوق داده نشود و به همین ترتیب در سیستم بانکی رسوب کند، مشکلات روزبه‌روز بیش‌تر خواهند شد.

باقری خاطرنشان کرد: یکی از معضلات سیستم بانکی وجود ۷ هزار مؤسسه غیرمجاز است که به دلیل این‌که پرداخت‌های قانونی را به بانک مرکزی انجام نمی‌دهند، علاقه‌ای به کاهش نرخ سود ندارند و نتیجه این است که فعالان اقتصادی مجبور هستند با نرخ بالا تأمین مالی انجام دهند و به این ترتیب از بازار رقابت حذف خواهند شد.

رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ادامه داد: یکی از ارکان توسعه، جذب سرمایه مستقیم است چون در مشارکت مستقیم، چسبندگی سرمایه‌گذار به اقتصاد بیش‌تر شده و آنگاه با کوچک‌‌ترین تکانه‌های اقتصادی از کشور خارج نخواهد شد.

به گفته وی، پتانسیل ۳۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور وجود دارد که متأسفانه زیرساخت‌های آن در نظام بانکی کشور موجود نیست.

*اختلاف بین قیمت فروش برق و قیمت تمام شده دلیل بدهی وزارت نیرو

باقری با اشاره به این‌که صادرات، موتور پیشران خروج صنعت برق از رکود است گفت: در صنعت برق باید عمدتاً کار‌‌ها را با دولت انجام داد و وزارت نیرو به دلیل اختلاف بین قیمت فروش برق و قیمت تمام شده آن بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است.

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته، متوسط رشد قیمت آب و برق۲، ۵ برابر شده است و این در حالی است که در حوزه‌های دیگر مانند بنزین و گاز، قیمت‌ها ۱۰ برابر شده است.

 

وی ادامه داد: امروز ما ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره در صنعت آب و برق داریم و منابع مالی در اختیار نداریم تا این طرح‌ها را به اتمام برسانیم.